Dünyanın en zararlı gıdası: Bir küpü bile nefes kesmeye yetiyor … – Tgrthaber

Aralık 17, 2022 0 Yazar: admin

Çorbalarda, pilavlarda ve birçok yemekte sıkça kullanılan bulyonun insan vücudunda bıraktığı hasar, son derece ciddi. Bulyonun raf ömrünü uzatmak ve lezzetini arttırmak için içeriğinde bulunan Mono sodyum glutamat (MSG), birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Bulyonun düzenli olarak yemeklerde tüketilmesi anormal kalp atışı, nefes almada zorluk, beyin sisi, Alzheimer ve epilepsi (sara) hastalılarına neden oluyor.
Özellikle son yıllarda malzeme listelerinde sıkça karşımıza çıkan et ya da tavuk bulyonlar, insan sağlığını tehdit ediyor. Bulyonların içinde bulunan ve yemeklere et aroması kazandırmak için kullanılan mono sodyum glutamat (MSG), merkezi sinir sistemine zarar vererek Alzheimer, Parkinson, Epilepsi (sara) ve Huntington hastalıklarının oluşmasına neden oluyor. Başta et ve tavuk suyu tabletleri olmak üzere cipslerde, renkli yoğurtlarda, dondurmalarda, hazır çorbalarda ve köfte harçlarında mono sodyum glutamat (MSG) sıklıkla kullanılıyor.

Açılımı mono sodyum gluatamat olan MSG, lezzet arttırıcı etkisi olan kimyasal bir üründür. Çin tuzu olarak bilinen bu ürünün düzenli tüketimi Epilepsi (sara), Alzeimer, Parkinson, Huntington, pankreas hasarı, göz retinasında büyüme, yağ birikimi, insülin artışı, obezite gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
Mono sodyum glutamat (MSG) tüketimi ayrıca yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite, büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet, böbrek ve karaciğerde tahribata kadar yol açmaktadır.
İçeriğinde Mono sodyum glutamat (MSG)  olan ürünler arasında cips, et bulyon, tavuk bulyon, dondurma, hazır çorba ve renkli yoğurtlar yer alıyor. Uzmanlar bu ürünlerin özellikle hamilelik döneminde kullanılmasını çok daha sakıncalı bulunuyor. Bu ürünlerin kullanılmasının en büyük zararı ise plasentayı delerek direk bebeğe zarar vermesi.
Bulyonu ilk olarak piyasaya süren Johann Frederich Bouman’dir. Bulyon ilk yapıldığında tuz eklenmeden sebze, baharat ve biber kullanılarak kemikli etin özünü çıkartarak yapılıyordu. Çıkarılan öz, yağsız elekten geçirilir, derin porselen veya teneke kalıplara dökülerek soğutulurdu. Daha sonra ahşap tepsilere çıkarılarak açık havada kurutulur, sonrada yemeklere katılırdı.
Bulyon, Türk yemek kültürümüzde kullanılan bir gıda türü değildir. Bu zamanda Avrupa’dan bize geçmiştir. Ancak satın alınan bulyonun masum olduğunu söylemek zor. Çünkü 1820’lerden sonra değişen gıda endüstrisinde, içinde hiç et olmadan ya da eser miktarda bulunmasına rağmen tamamı etten imal edilmiş gibi lanse edilen bulyonlar raflardaki yerini almıştır.


Ayhan 29 Kasım 2022 23:26
Hayatımda sadece on tablet kullandım bu yazıyı okuduktan sonra çöpe attım.

source

Linkler