Düzenli tüketildiğinde faydaları saymakla bitmez! İşte narın … – Tgrthaber

Aralık 18, 2022 0 Yazar: admin

Çeşit çeşit lezzetlerle birlikte tüketebileceğiniz nar, soğuk havalarla birlikte tezgahta yerini aldı. Faydaları saymakla bitmeyen narın 1 tanesinin bile birçok faydası vardır. Nar tam bir vitamin deposudur. Nar; B1 vitamini, B2 vitamini, C vitamini, potasyum ve demir yönünden zengindir.
Faydaları saymakla bitmez nar, B5, B6, C, E, B1, B2 vitaminleri içerir. Kışın içerisinde bulunan zengin potasyum, magnezyum ve folat sebebiyle soğuk algınlığıyla savaşır. Bu meyve vücüdumuzda kalkan görevi görür. Peki, narın faydaları nelerdir?
Sindirimi düzenler: İshali önleyici etkiye sahiptir. İçerisinde bulunan vitaminler bağırsaktaki mikroplarla savaşır. 
Ciltteki kolejeni artırır: Ciltteki ölü hücrelerin yenilenmesini ve cildin yeniden canlanmasını sağlar.
Eklem ağrılarını azaltır: Mevsiminde ve korunaklı şekilde tüketildiğinde tüketildiğinde narın eklem ağrılarını azaltan bir etkisi olmaktadır.
Hafızayı güçlendirir: Yapılan pek çok bilimsel araştırmada düzenli nar tüketiminin hafızayı ve bilişsel fonksiyonları güçlendirdiği sonucu elde edilmiş. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklarda özellikle de erken evrelerde iken nar tüketilmesi önerilir. 

Nar kolay çürüyen bir meyvedir. Bu sebeple muhafaza edilmesine dikkat edilmeli. Buzdolabında saklamak istemeyenler, karanlık güneş görmeyen bir ortamda muhafaza etmelidirler. Serin bir yerde muhafaza edilen nar, uzun süre tazeliğini koruyacaktır. Bu şekilde oda sıcaklığında saklarsan 1 ay kadar bozulmadan durabilir.

Çoğunlukla ara öğün olarak tüketilen nar, yemeklerle birlikte de tüketilir. Narı ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Ayrıca narı salatalara ya da sütlü tatlılara da eklenir.  Nar ayrıca kısırda ve reçel olarak da kullanılır. 

Malzemeler;
2 dolu su bardağı ayıklanmış nar
1.5 su bardağı şeker
1.5 su bardağı su
Biraz limon tuzu
Yapılışı;
Ayıklanan narları şeker ve su dolu tencereye alın.
Kaynamaya başlayan nar, 20 dakika pişirilir.
Kaynamaya başlayınca iyice karıştırın ve altını hafif kısıp ara ara kontrol ederek 20 dakika pişirin. 
1 fiske limon tuzu ekleyip karıştırın. Limon tuzu yerine limonda sıkabilirsiniz. 
10 dakika daha kaynatıp altını kapatın.
 
 
 

source

Linkler