E vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? E vitamini hangi besinde bulunur? – Yasemin

Kasım 21, 2022 0 Yazar: admin

Metabolizmanın düzgün çalışması için vücudun küçük miktarda ihtiyaç duyduğu temel bir mikro besin olan organik bir moleküldür. Yağda çözülen e vitamini, cilt, göz, sağlığı gibi pek çok alanda önemli görevlere sahiptir. Peki E vitaminin eksikliği belirtileri nelerdir? E vitamini hangi besinlerde bulunur?
1912 yıllarında Polonyalı biyokimyacı tarafından ortaya çıkmıştır. Bazı hastalıkların önlenmesinde öncü rol oynayan E vitamini, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için gerek duyduğu temel bir mikro besindir. Bir tür antisterilite vitamin olarak bilinen E vitamini, yapı itibariyle yağda çözünen önemli bir antioksidan  görevi görür. Kalp ve kan damar hastalıklarını, bazı kanser türlerini ve kronik hastalıkları azalttığı bilinmektedir. Sinir sistemi ve üreme organları fonksiyonlarının sağlıklı bir biçimde gelişmesi için oldukça önemlidir. Ayrıca E vitamini sağlıklı gözüken deri ve cilt içinde oldukça gereklidir. En önemli sağlığa etki eden özelliği ise hafıza kayıplarını önlemede etkilidir. E vitamini düşüklüğü ise sağlıksız beslenme , yağ emilimi gibi durumlardan meydana gelir. Peki E vitamini eksikliği belirtileri nedir?
E vitamini hap şeklinde de takviye edilebilir

E vitamini hap şeklinde de takviye edilebilir

E VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİTİLERİ NEDİR?
E vitamini vücudumuzda bazı hastalıklara karşı kalkan görevi görmektedir. Birçok gıda ve takviyeden karşılayabileceğimiz E vitamini, diyet yapan insanlarda yeterli gıda alınamadığından dolayı daha fazla görünür. Peki insan vücudunda E vitamini eksiliğinin belirtileri nasıl gözükür? İşte E vitamini eksikliği belirtileri şöyledir;
E vitamini eksikliği belirtileri nelerdir

E vitamini eksikliği belirtileri nelerdir

 E VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NEDEN OLUR?
E vitamini yeterli besinleri tüketmemekten kaynaklanır. Yağın düzgün bir şekilde sindirilmediği veya bağırsak hastalığı (crohn) , yemek borusu gibi hastalıklarda da görülme sıklığı fazladır. E vitamini eksikliği ise genellikle yağın emilmediği ve sindirilmediği tıbbi sorunları olan kişilerde görülür.
E vitamini hangi besinlerde bulunur

E vitamini hangi besinlerde bulunur

E VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?
E vitaminini günlük hayatta besinlerden karşılamak mümkün. Bu vitamini bol miktarda içeren besinler ise şöyledir; 
E vitamini nedir

E vitamini nedir

© 2022 Yasemin.com / Nokta Elektronik Medya A.Ş.

source

Linkler