Ecem Çiçek / Diyetisyen – Cildinin güzelliği yediklerinle ilgili olabilir mi? – Ben Haber

Temmuz 17, 2022 0 Yazar: admin

Ecem Çiçek / Diyetisyen

Merhaba Ben Haber okuyucuları…
Her gün aynada kendinize baktığınızda iyi hissettiren bir diğer konu da cilt sağlıdır. Bu konuya nasıl şefkatle yaklaşıp bakış açısını değiştirebiliriz? Daha iyi bir cilt sağlığına nasıl sahip olabiliriz ya da beslenme ile cilt sağlığının iyileşme süresine faydasını hiç düşündünüz mü?
Dönemsel ciltte kuruluk, akne, cilt hastalıkları, sivilce ve dahasına maruz kalıyoruz. Bu konuda ilk yapmamız gereken eylem bu durumun normal olduğunu kabul etmektir. Estetik ve güzellik algılarından uzak bir çerçeveden bakmayı öğrenmek gerekir çünkü beden ve ruh iyi olma halidir. Daha sonra cilt hastalıkları uzmanından destek alınabilir ama işin özünde beden kabulü vardır.
Peki, beslenme davranışının cildinizdeki değişiklikleri doğrudan etkilediğini biliyor musunuz? Sadece dışardan medikal tedavi bu konuda yeterli kalmayacaktır. Bu noktada bedeninizi beslenme ile içten iyileşme haline dönüştürebilirsiniz. Birkaç besini beslenme rutininize ekleyerek, hem ruh haline hem de cildinize yardımcı olabilirsiniz. 
Cilt sağlığına iyi gelecek öneriler;
–    Bol su tüketmelisiniz. Hücrelerin yenilenmesi ve hayati organların işleyişi için dışarıdan su desteğine ihtiyaç vardır. En az 2 lt içilen suyun cilt sağlığı üzerinde olumlu etkisini gösteren birçok çalışma vardır.
–    Koyu yeşil yapraklı sebzelere çokça yer vermelisiniz. Yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri antioksidan, mineral, vitamin ve lif ile cilt sağlığınızı destekler. Öğünlerinize sebze yemeklerini veya salataları dahil edebilirsiniz.
–    Beslenmenizde sağlıklı yağ gruplarına yer vermeyi ihmal etmeyin. Omega 3 yağ asitleri, özellikle EPA ve DHA vücudumuzda anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Dolayısıyla vücutta, iltihaplarla savaşarak sivilcelerle başa çıktığı düşünülüyor. Ancak eğer aktif akne sorununuz varsa omega 3 takviyesi kullanmak için mutlaka bir uzmana danışın. Bunun yerine beslenmenizde omega 3 bakımından zengin besinlere yer verebilirsiniz. 
–    Yaşlanma karşıtı olarak bilinen A vitamini, cilt onarımında önemli rol oynar. A vitamininin cilde uygulanan formu ile retinol cilde pürüzsüzlük ve aydınlık görünüm sağlar. Beslenmenizde domates, tatlı patates, kavun, mango, ceviz, yumurta, avokado gibi besinlere yer verebilirsiniz. Ayrıca C vitamini de cilt sağlığını destekler. Cilt bakım ürünlerinde de C vitaminin formu olan askorbik asit’e sık sık rastlarsınız. Beslenmenizde ise C vitamininden zengin çilek, kapya biber ekleyerek C vitamini alımını destekleyebilirsiniz. 
–    Ve son olarak tabii ki stres faktörünü göz ardı etmemelisiniz. Stresle baş etmeyi öğrendiğinizde cildinizle yaşadığınız sorunların azaldığını göreceksiniz. Uyku kalitesini arttırmak, sağlıklı yaşam için iyi beslenmek, rutinde fiziksel aktivite kazanımı ile stres yönetiminde olumlu etki göreceksiniz.
Yorumunuz Onaylanmak Üzere Gönderildi


Ege ve İzmir Haberleri, güncel haberler
Tüm Hakları Saklıdır. Ben Haber – Ege ve İzmir Haberleri, Güncel Haberler – Copyright © 2022

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler