Egzamaya Soğuk havalarda dikkat edin – Yeni Akit

Temmuz 27, 2022 0 Yazar: admin

Davutoğlu’ndan güldüren çıkış: Biz olmasak Erdoğan bir hiçti
İngiltere’den şaşırtan Taliban raporu
Yiyin birbirinizi! Buldan, Akşener’i yerin dibine soktu
Türkiye’den operasyon sinyali… Her an başlayabilir
Türkiye’den BM’ye sert tepki
Bunu da yaptın ya Ekrem! İETT otobüs şoförü yol ortasında kadınla basıldı..
Hem kazaya davetiye çıkardı hem de suç duyurusunda bulundu! Sokakta tasmasız ve ağızlıksız başıboş bırakılan köpeğe otomobil çarptı!
DSÖ’den maymun çiçeği açıklaması
Mustafa Sarıgül’den yeni TOGG çağrısı
Sıcak gelişme! Yakın zamanda İstanbul Boğazı’ndan geçecek
Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Haşal ise vatandaşlara sıvı sabun yerine katı sabun kullanmayı öneriyor.
Yaygın görülen bir cilt hastalığı olan egzamaya, sonbahar ve kış aylarında daha fazla rastlanıyor. Bunun nedeni ise soğuyan havanın deriyi kurutarak dışarıdan gelen etkilere karşı savunmasız bırakması. Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Haşal ise vatandaşlara sıvı sabun yerine katı sabun kullanmayı öneriyor.

Soğuk havalarda egzamaya dikkat

Egzama oldukça yaygın görülen bir cilt rahatsızlığıdır ve bu durumun oluşmasına neden olabilecek pek çok etken var. Soğuk havalar da bu etkenlerden biri olarak görülüyor. Egzama alevlenmeleri, havanın normalden daha kuru olması nedeniyle kış aylarında daha sık görüldüğünü dile getiren Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Efa Haşal, egzamadan korunma yolları ile ilgili önemli bilgiler verdi. Haşal, “Kış aylarında hastalarımız genelde, dudaklarda kuruma ellerde çatlama kuruma ve kaşınma ile geliyorlar. Havaların soğuması, hem dışarısının soğuk olması hem de ev içerisinin fazla ısıtılması sebebi ile bu tarz şikayetler artabiliyor. Biz dudak çatlamalarını hem yatkınlıkla alakalı hem bu maske dönemi sık yalama alışkanlığı ile alakalı hem de bazen tiroit hastalıklarında ilaç kullanımlarına bağlı olarak da çok fazla görebiliyoruz. Bazı vitamin eksikliklerinde de görülebiliyor kurumalar. Bol nemlendirme öneriyoruz onlara. Kişilerin diğer tahlillerine baktıktan sonra dudakları ile ilgili ilaçları da biz veriyoruz. El egzamaları bu dönemlerde sık gördüğümüz şikayetlerden birisi. Yine el yıkamalarından sonra sık sık nemlendirici sürme alışkanlığını edinmek gerekiyor. Havaların soğuması ile birlikte vücut kuruluğu şikayetleri de çok artmaya başladı. Bu da sadece kuruluk şikayeti de yoğun kaşınma oluşturabiliyor. İlerde kaşımalar ve kırmızı yaraların oluşması ile başlayan hastalıklarla ilgili bizlere vatandaşlar geliyor” dedi.

“Sıvı sabun yerine katı sabun kullanılmalı”
Katı sabunların daha nemlendirici özellikleri olduğunu vurgulayan Uzman Dr. Eda Haşal, “Biz yağ bazlı nemlendiricileri öneriyoruz. Kış aylarında bunu tercih etmek gerekiyor. Su bazlılar birazcık daha yaz aylarında kullanılabilir. Ama yoğun kıvamda vazelinde olabilir. Nemlendiricileri sık sık kullanmak gerekiyor. Kurutucu etkili ürünleri azaltmakta fayda var. Tabi ki sabun kullanıyoruz ama katı sabunlar daha iyi olabilir. Bunlar nemlendirme etkisi olan sabunlardır. Duş jellerini bile ona göre kullanmak gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

Bebeklerde yüzde egzama

Bebeğin yüzündeki egzama nasıl geçer?

Egzama tedavisi yoktur, ancak doğru tedavilerle kontrol edilebilir. Kuruyan cildi yumuşatmak için, kremler, losyonlar ve merhemler gibi nemlendirici tedaviler mevcuttur. Bebeğinizde alevlenme olduğunda, kortikosteroid kremi semptomları yatıştırır ve daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.
Egzama nedir?
Egzama (atopik dermatit) ciltte kuru, pullu yama tarzında lezyonlara ve yoğun kaşıntıya neden olan kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Cildin kaşınması, kırmızı kabarık noktalara, kalınlaşmış deriye ve cilt yüzeyinde açık kesiklere neden olabilir
Dolar ve altın üzerine önemli tahminlerde bulunan Emlak ve Yatırım Danışmanı Mert Başaran, yeni bir yatırım mesajı verdi. Başaran’a göre, ar..
İstanbul Şişli’de CHP’li Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İETT’nin bir şoförü, sorumlu olduğu aracın içinde yol ortasında bir kadınla ahlaksızca..
Varlık sebebi Allah’ın dinine ve Türk Milletinin değerlerine kılıç çekmek olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin önde gelen şovalyelerinden Özgür ..
WhatsApp İhbar Hattı
+90 (553) 313 94 23
Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.
Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.
www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Yüklenme süresi 0.0152 sn.

source