Elma kök hücre araştırması şaşırtıyor… Her gün 1 elma cildinizi hızla gençleştirebilir – Posta

Eylül 5, 2022 0 Yazar: admin

Vücut iki tür yaşlanma yaşar – doğduğunuz gün başlayan kronolojik yaşlanma ve fotoyaşlanma – güneş ışığına, kirliliğe, dumana ve diğer çevresel tehlikelere maruz kalma nedeniyle cildinizin görünümündeki değişiklikler.
Kronolojik yaşlanma için herkesin yapabileceği (henüz!) bir şey yokken, fotoyaşlanma için yapılabilecek çok şey var! 
Foto yaşlanmaya serbest radikaller neden olur; hücrenin DNA’sına ve mitokondriye saldırarak cilt hücrelerine zarar verebilen eşleşmemiş elektronlar.
İşte burada elma özü ve polifenolleri devreye giriyor. Elma özü içindeki güçlü antioksidanlar , serbest radikallerle savaşmak için çalışır .
Her gün 1 elma tüketmek sivilceleri ve izleri azaltabilir.
Elmanın içerisindeki güçlü antioksidanlar ve vitaminler düzenli tüketildiğinde cildinizdeki hücre yenilenme hızını ve hatta kolajen seviyenizi etkiler. 
ELMA ÇEKİRDEĞİ YAĞI DA FAYDALI
Elma çekirdeğinden elde edilen yağlar genellikle akne tedavisi olarak kullanılmak üzere salisilik asit ile birleştirilir, aknelerin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur, sıklıkla akne ile ilişkili olan kızarıklığı azaltır ve cildi sıkılaştırır. 
Elma özü ayrıca sedef hastalığı, egzama ve diğer cilt tahrişleri gibi çeşitli cilt hastalıkları üzerinde çalışan mükemmel bir anti-inflamatuar olarak çalışır.
Ancak dikkat çekici olan, bu cilt iyileştirici özelliklerin sadece elma özü ile sınırlı olmamasıdır. Diğer meyveler de yaşlanma karşıtı, akne karşıtı ve cilt parlatıcı özelliklere sahiptir. Hepsi serbest radikaller ve oksidatif stresle savaşırken fotoyaşlanmanın etkilerini azaltmaya yardımcı olan C vitamini ve diğer antioksidan özellikleri içerir.
Cilt bakımı ve kozmetik şirketleri, güçlü yaşlanma karşıtı ve gençleştirici özellikleri nedeniyle ürünlerinde meyve özleri kullanır. 
Meyvelerin güçlü antioksidanlar olan doğal alfa hidroksi asitleri içerdiği bilinmektedir. Cildin nemi korumasına yardımcı olurken cildin yüzeyindeki ölü hücreleri çıkararak çalışırlar.
Çeşitli meyve özleri ayrıca kusurları iyileştirmeye ve cildin canlı görünmesine yardımcı olan çok miktarda vitamin ve mineral içerir. 
Yaşlanan cildi yenilemek için bir prosedürün parçası olarak elma kök hücrelerini kullanma eğilimi artıyor.
Çeşitli cilt bakım markaları için çalışan bilim adamı, elma kök hücrelerini almanın, tıbbi sınıf oksijenle karıştırmanın ve cilt hücrelerini gençleştirmek için kullanmak üzere bazı araştırmalar yapıyor. 
Peki “elma kök hücre tedavisi” cilt hücrelerinin gençleşmesine nasıl yardımcı olur?
İlk olarak İsviçre’de gerçekleştirilen bir çalışmayla elmadan elde edilen kök hücreler, lipozomal preparasyone dönüştürüldü. 
Nadir bir isviçre elması ile yapılan bu çalışma sonunda, bu elma türünden elde edilen hücre zarlarıyla aynı malzemeden yapılmış çok küçük kabarcıklar içeriyordu.
Bu elma çeşidi, büzülmeden veya yaşlanma belirtileri göstermeden çok uzun süre saklanabilmesiyle ünlüdür. 
Bu hücrelerin aynı zamanda yaşlanma geciktirici ve kırışık önleyici özelliklere sahip olduğu da gösterilmiştir, bu da onları cilt bakım formülasyonlarındaki en yeni ve heyecan verici bileşenlerden biri haline getirmiştir.
Elma özü, cildin nemli ve dolgun kalmasına yardımcı olan çok miktarda esansiyel yağ asidi de dahil olmak üzere birçok yaşlanma karşıtı özelliğe sahiptir.
Elma özü ayrıca içerdiği yüksek miktardaki E ve C vitamini nedeniyle ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirmenin anahtarıdır. Ayrıca en yaygın akne biçimine neden olan komedonların oluşmasını önlemeye yardımcı olduğu bilinen A vitamini içerir.
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source