Elma sirkesiyle cilt lekelerinden kurtulun – Posta

Ekim 29, 2022 0 Yazar: admin

Geçmişten bu yana popülerliğini yitirmeyen bir besin kaynağı olan elma sirkesi, cildiniz güzelleştirecek bir çok faydayı da beraberinde getiriyor. Bundan yaklaşık 5 bin yıl kadar önce keşfedilen bu mucizevi şifa kaynağı, o yıllarda daha çok tıbbi amaçlı olarak kullanılıyordu. Çok iyi bir dezenfektan olması sebebiyle mikrop öldürücü etki gösteren elma sirkesi, geçmişten günümüze insanlığa şifa dağıtıyor.

ELMA SİRKESİNİ CİLDE UYGULARKEN DİKKAT!
Cilt bakımında doğal yolları tercih edenler için elma sirkesi oldukça popüler bir cilt bakım ürünüdür. Cilt üzerinde mucizevi etkisi olan elma sirkesinin cilt yenilemesinde birçok ilaç ve kozmetik ürününden daha etkili olduğu uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Elma sirkesinin etkinliğinin çoğunluğu asetik asit ve malik asit gibi içerdiği meyve asitlerine dayanır. Bu da onu cilt için oldukça güçlü ve etkili hale getirir. 
Bunun için cilt problemlerinize göre sizin için derlediğimiz tariflerden faydalanabilirsiniz. İşte cilt sorununuza göre elma sirkesinin kullanımı ve etkileri…
CİLT SORUNLARINDA ELMA SİRKESİ KULLANIMI
Elma sirkesi C vitamini, kalsiyum, sodyum, potasyum ve daha birçok mineral açısından çok zengin olduğu için cilt üzerinde harika etkiler yaratır. İçerisindeki güçlü asitler cildin temizlenmesinde, bakterilerden arınmasında ve hücre yenilenmesinde etkili olmasını sağlar. 
Elma sirkesinin içerindeki asitler cildiniz için nazik bir kimyasal peeling etkisi yaratır. Gözeneklerdeki kiri gevşetir ve cildin ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olur. Hücre yenilenmesini hızlandırdığı için lekelerin daha hızlı geçmesinde iyi bir destekleyicidir.
Tarif 1: Cilt lekelerine sahipseniz, 1 ölçü elma sirkesini 2 ölçü su ile karıştırarak akşam bakımı için cildinizi temizledikten sonra bir pamuk yardımıyla cildinizi elma sirkeli karışımla silin. 30 dakika bekletin, yıkayın ve cildinizi nemlendirin. Cildinizi gözlemleyerek en az 20 gün uygulayın. Hassas bir cilde sahipseniz ilk kullanımlarda su miktarını biraz arttırabilirsiniz. 
Soğan suyuyla karıştırılıp doğrudan cilde uygulanan elma sirkesi, yaşlılık lekelerinden ve güneş lekelerinden kurtulmanızı sağlayacak. Yaşlılık lekelerinin oluşmasının yıllar sürdüğünü ve bunları ortadan kaldırmanın da zaman alacağını unutmamak önemlidir.
Tarif 2: Bir soğanı ince ince doğrayın veya karıştırın ve bir süzgeç veya tülbent kullanarak suyunu sıkın ve çıkarın. 1 ölçü elma sirkesi ve 1 ölçü soğan suyuyla karıştırın. Pamuk yardımıyla akşamları cildinize uygulayın. 30 dakika bekletin, yıkayın. Bunu yaklaşık 6 hafta boyunca günde bir kez tekrarlayın 
Sirke, içerdiği çeşitli organik asitlerin konsantrasyonundan dolayı antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bu organik asitlerden biri olan asetik asidin, bakteri üremesini engellemede etkili olduğu gösterilmiştir. Her gün elma sirkesi kullanarak cildinizi sivilcelerden koruyabilirsiniz. Hücre yenilenmesini destekleyen elma sirkesi ayrıca izlerin daha hızlı geçmesini, sivilcelerin hızlı iyileşmesini de destekler.
Sivilceyi iyileştirmek için, 1 ölçü elma sirkesini 1 ölçü su ile karıştırarak sivilcenin tam üzerine tampon hareketlerle uygulayın. 5-10 dakika bekletin ve yüzünüzü yıkayın. 
Sivilceleri ve izleri azaltmak için rüm yüzünüze uygulamak istiyorsanız, 1 ölçü elma sirkesini 2 ölçü su ile karıştırarak temiz cildinize bir pamuk yardımıyla uygulayın. 30 dakika bekletin. Suyla temizleyerek cildinizi nemlendirin. 
İşte elma sirkesini cilde sürmenin bazı faydaları…

 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler