En çok görülen mantar hastalıkları ve nedenleri – Yeni Akit

Eylül 7, 2022 0 Yazar: admin

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çatışmalar kimseye fayda sağlamaz
CHP HDP’den cesaret buldu! ‘Kürtler özerklik istiyor’
Türkiye’den Yunanistan’ı telaşlandıracak hamle!
İçişleri Bakanlığı’ndan Tezcan Karakuş Candan kararı!
Dolar ve altın uzmanı İslam Memiş’ten yeni açıklama: Yine şanlı bir gün
CHP’li Belediye Başkanı’nın skandalı patladı! Makam aracına alkollü binip kaza yaptı
İstanbul’dan acı haber! Polis kaza sonucu silahla arkadaşını vurdu
51. Bölge’deki gizemli uçak kameralara takıldı
Gürsel Tekin’in HDP çıkışını isim kullanmadan yalanladı! Kemal Kılıçdaroğlu: Benden dinleyin
Dodik: Dünyanın en büyük liderlerinden biri Erdoğan’dır!
Bir enfeksiyon hastalığı olan mantar hastalığı, tek hücreli mantarların cilt üzerinde kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma ve şişliklere neden olmasıdır.
Farklı mantar türleri vücudun çeşitli bölgelerinde bu belirtilerin görülmesine neden olabilir.
Dermatoloji Uzmanı Dr. Bilge Ateş, “Kişisel hijyenin yerine getirilememesi, aşırı terleme, ortak kullanıma açık eşyaların kullanılması gibi çeşitli nedenlerle mantar hastalığı meydana gelebilir.” diyor ve en sık görülen mantar hastalıklarını şu şekilde sıralıyor: Ayak mantarı Vücut mantarı Saç mantarı Tırnak mantarı
Ayak mantarı
Candida ve dermatofit adlı maya mantarlarının neden olduğu ayak mantarı hastalığı; ayakları nemli ve ıslak kalan, başka kişilerle aynı ayakkabıyı ya da terliği giyen; kişisel hijyenine çok önem göstermeyen kişilerde görülebilir. En sık görülen dermatofit enfeksiyonu olan bu hastalık halk arasında “atlet ayağı hastalığı” olarak da bilinmektedir.
Ayak mantarı belirtileri ve tedavisi

Ayak tabanı ve yan kısımlarında kuru, beyaz renkli kabuklanma, kalınlaşma, çatlama ve özellikle 4.-5. ayak parmak aralarında nemli görünüm belirgindir. Kaşıntı çok şiddetli olabilir ve kötü koku eşlik edebilir. Halk arasında ‘’Mayasıl’’ adı verilen ayak parmak arası yerleşiminde kuru soyulmalar bazen de peynirimsi beyaz görünümde oluşabilir. Ayak parmakları arasında başlayan mantar oluşumu, ayak tabanına doğru yayılır. Ayak mantarı tedavisinde topikal ve ağızdan mantar ilaçları en az 1 ay süreyle düzenli kullanılmalıdır. Düzenli kullanım, ayakların hijyeni ve temizlik sonrası iyi bir şekilde kurutulması, nemli kalmaması önemlidir.
Tırnak mantarı
Tırnak mantarı; el veya ayak tırnaklarının mantar mikrobu ile ortaya çıkan bir enfeksiyonudur. El veya ayak tırnaklarında kalınlaşma, renk ve şekil değişikliği ve kırılmaya neden olur. Mantar enfeksiyonu tırnak altında başlayıp ilerler. Ayak tırnaklarında renk değişimi, çürüme ve kalınlaşma gibi belirtilerle karakterize olan tırnak mantarı; tedavi edilmediği taktirde diğer tırnaklara da yayılabilir. İhmal edilmesiyle birlikte bazı durumlarda kronik ağrıya yol açabilen tırnak mantarının tedavisinde kremler ve ilaçlar kullanılır. Tedavi uzun süre devam edebilir. Tedavi süresince hijyenin korunması, temizlik sonrası el veya ayakların nemli bırakılmaması önemlidir
Saç mantarı
Saçlı deri mantar enfeksiyonu; çocukluk çağında, daha çok kırsal kesimde, sıklıkla hayvanlardan bulaşan mantarların neden olduğu bir hastalıktır. Saçlarda kepeklenmeden iltihaplanmaya kadar çeşitli şekillerde karşımıza çıkar. Kafa derisinde kızarıklıklar ile kendini belli eden bu hastalık erişkinlerde görülmez. Tedavi edilmediği takdirde kalıcı saç kayıplarına yol açabilen saç mantarı çok bulaşıcıdır.
Vücut mantarı
Saç derisi haricinde vücudun genelinde meydana gelebilen mantar hastalığıdır. Kızarıklık, ciltte pullanma ve kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkan bu hastalık yayılma eğilimi gösterir. Göğüs altlarında, ellerde ve kasıklarda sıklıkla gözlenen vücut mantarı; sistemik ve antifungal ilaçlarla tedavi edilebilir. Tedavide ilaçların düzenli kullanımı önemlidir.
 
 
 
‘Hande Fırat 15 Temmuz’dan bir gün önce MİT’le buluştu’ iddialarına Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, isyan etti.
Asya’da kömür fiyatları, Avrupa başta olmak üzere yaşanan enerji krizinin etkisi ve arzda yaşanan bozulmalar ile rekor üstüne rekor kırdı…
11. Cumhurbaşkanlığı Ofisi, muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olabileceği konuşulan Abdullah Gül ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yayınlad..
WhatsApp İhbar Hattı
+90 (553) 313 94 23
Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.
Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.
www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Yüklenme süresi 0.0109 sn.

source