Erkek tipi saç dökülmesi nasıl önlenir? – Posta

Kasım 9, 2022 0 Yazar: admin


Posta.com.tr |
Erkek tipi saç dökülmesi ( androgenetik alopesi) daha çok erkeklerde görülen, genetik kaynaklı kalıcı bir saç dökülmesi çeşididir.
Stres, beslenme, sigara kullanımı, genetik faktörler, hava kirliliği gibi bir çok çevresel etmen saç dökülmeniz üzerinde etkili olsa da konu erkek tipi saç dökülmesi olduğunda bunların yanı sıra daha farklı bir durum söz konusudur. Erkeklik hormonu olan testosteron hormonu saç köklerini etkiler ve saç köklerinin beslendiği kılcal damarlar tıkanır ve saç kökleri beslenemez. Bu da saçları zayıflatarak zamanla foliküllerin yok olmasına neden olur.
ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİNE NEDEN OLAN 3 ETKEN
Bu üç durum bir araya geldiğinde erkek tipi saç dökülmesine neden oluyor. Bununla birlikte özellikle beslenme yetersizlikleri ve sigara kullanımı, saç köklerinin beslenmesini engelleyerek saç dökülmesini hızlandırabiliyor.  Sık sık stresli olan kişilerde dökülme hızı artabiliyor
Erkek tipi saç dökülmesi, alnın iki yanından açılmalarla başlar. İlerledikçe kafa tepesi yavaş yavaş açılır ve en sonunda sadece iki kulak arasındaki alt bölgede saçlar kalana kadar kelleşme devam eder.  
Erkek tipi saç dökülmesinin seviyesi Norwood ölçeğine göre belirlenir. Dökülmenin yeni yeni başladığı dönemler Tip 1 olarak isimlendirilirken, sayı büyüdükçe kelleşme seviyesi artar. 
ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ AŞAMALARI
Norwood ölçeyi erkek tipi saç dökülmesinin seviyesinin belirlenmesine yardımcı olur. Bu görsele bakarak kendi saç dökülme seviyenizi belirleyebilirsiniz. Alın bölgesindeki ve tepe bölgesindeki açılmaların boyutu dökülmenizin seviyesini gösterir. 

Norwood Skalası Tip 1: Görülmez Dökülme, bu süreçte henüz gözle görülür şekilde belli olmasa da saç dökülme seviyesi artmıştır. Saç kökleri yavaş yavaş zayıflar. Bu süreçte sürekli bir tedavi ve desteğe başlarsanız kelleşmenin önüne geçebilirsiniz. 
Norwood Skalası Tip 2: Farkedilir Dökülme, bu noktada şakak üstleri açılmaya başlamıştır. Tamamen dökülen saç köklerinin geri gelmesi mümkün değildir ancak zayıflayan foliküllerin beslenmesi sağlanarak saç dökülmesi durdurulabilir. 
Norwood Skalası Tip 3: Başlangıç seviye saç dökülmesi, Artık tepe bölgesinde de seyrelmeler başlamıştır. Bazı kişilerde tepe daha açıkken bazı kişilerde alın bölgesinde daha fazla açılma görülebilir. Mezoterapi ve PRP gibi düzenli uygulamalar saçlarınızın kalınlaşmasına ve dökülmenin engellenmesine yardımcı olur ancak düzenli uygulama gerekir. Ayrıca minoksidil gibi DHT vazodilatörü içeren ilaçların düzenli kullanımı dökülmenin önüne geçer.
Norwood Skalası Tip 4: Hafif kellik, alın bölgesi geriye çekilmiş, tepe bölgesinde açılmalar oluşmuştur. Saç dökülmeleri azalmış olabilir. Bazı tedaviler kalan saçları gürleştirebilir ancak kellik görüntüsünün önüne geçemez. Saç ekimi yapılabilir.
Norwood Skalası Tip 5: Orta Kellik, tepe bölgesindeki saç miktarı iyice azalmıştır. Ense bölgesindeki saç köklerinin yoğunluğuna göre saç ekimi yapılabilir.
 
ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİNDE ÇÖZÜM!
Erkek tipi saç dökülmesi, çeşitli tedavilerle yavaşlatılabilir ancak maalesef hala günümüzde androgenetik alopesi nedeniyle dökülen saçların geri gelebilmesi sağlayan bir tedavi mevcut değildir.
İlginçtir ki, ense bölgesindeki saçlar erkek tipi saç dökülmesinde etkilenmez. Bunun nedeni henüz tam olarak bilinmiyor. Bu durum, saç ekimini hayatımıza soktu. Günümüzde hala en etkili çözüm, kelleşmenin önüne geçmek için saçların dökülmeyen bu bölgeden alınarak, istenilen bölgelere taşınmasını sağlayan saç ekimi yöntemleridir.
Nasıl yani? Başka bir çözümü yok mu?
Bu tip saç dökülmeleri, genetik yapınıza, yaşam şeklinize, yaşınıza hatta stres seviyenize göre farklı bir hızda ilerleyebilir ancak maalesef bilim her daim ilerleme eğilimde olacağını söylüyor.  
Saç ekimi dışında en iyi çözümü arıyorsanız, bu, erken dönemden itibaren sürekli önlem almaktır.
Önlem almak için çeşitli medikal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Erkek tipi saç dökülmesine karşı kullanılan örneğin minoksidil gibi DHT hormonu baskılayıcı etken maddelerle formüle edilen ilaçlar, erkek tipi saç dökülmesinin yavaşlatılması için kullanılır. Erkeklerde saç dökülmesine karşı önerilen ilaçların, serumların, mezoterapi gibi medikal uygulamaların ya da çeşitli şampuanların yaptığı da budur. Düzenli uygulamalarla saç köklerinizin beslenmeye devam etmesini sağlayın ve dökülmeleri olabildiğince engeller.
Minoksidil, vazodilatör  bir bileşendir. Saç büyümesi sağlaması ve kelliği önlemesiyle bilinen bir etken maddedir. Androjenik alopesi başta olmak üzere birçok kellik türünün tedavisinde kullanılmaktadır.Ama tedavinin bırakılmasıyla birkaç ay içinde etkiler kaybolmaktadır.
Dünyada her 3 erkekten biri bu sorunla karşılaşabiliyor. Erkek tipi saç dökülmesi, nadiren de olsa kadınlarda da görülebiliyor. Peki erkek tipi saç dökülmesi nasıl engellenir? 
Erkek tipi saç dökülmesini önlem alarak yavaşlatmak mümkün.
Özellikle ailesinde kelleşme olan genetik yatkınlığı olduğunu düşünen risk grubu içindeki kişilerin, erken dönemden itibaren sürekli düzenli tedavi ile dökülmeleri olabildiğince yavaşlatması ilerleyen süreçlerde oluşabilecek kelleşmeleri olabildiğince erteleyebilir.
Erkek tipi saç dökülmesi nasıl önlenir?
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler