Erkeklerde yağlı ve sivilceli ciltler için bakım önerileri – Posta

Ağustos 11, 2022 0 Yazar: admin

Cildinizin esnek ve nemli olması için belirli bir miktarda doğal yağa ihtiyacı vardır. 
Cilt tipiniz – yağlı, karma veya kuru olsun, yüzünüzdeki cildin ne kadar yağ ürettiğine göre belirlenir.
Yağlı bir cilt, yüzünüzde kalıcı olarak yağlı bir görünüm bırakan fazla yağı gösterir. Yağlı cilt tipi, genellikle cildinizdeki aşırı büyük yağ bezleri aşırı sebum (yağlardan oluşan yağlı madde) ürettiğinde ortaya çıkar. Bu, cildinizin parlak ve yağlı görünmesini sağlar.
Erkekler ve kadınlar önemli ölçüde farklı bir cilde sahiptir. Testosteron adı verilen hormon, erkek cildinin erkeksi özelliklerini belirler ve kadın cildine farklı bir yapı kazandırır. Her erkeğin cildi benzersiz olsa da genel olarak erkek cildi daha kalın, daha yağlı ve farklı yaşlanır.
Erkekler daha büyük yağ bezlerine ve genişlemiş gözeneklere sahiptir. Yani erkeklerde sebum üretimi kadınlara göre iki kat daha fazladır. Bu nedenle, erkekler daha yağlı bir cilde sahip olma eğilimindedir.
Yağlı cilt hem iç hem de dış etkenlerden kaynaklanabilir. Yağlı cildin altında yatan nedenleri belirlemek için okumaya devam edin:
1. DHT
Dihidrotestosteron, erkeklerde yağlı cilde katkıda bulunan önemli bir faktör olarak kabul edilir. Bunun nedeni, testosteronunuzun (seks hormonu) güçlü DHT hormonuna dönüşmesinin yağ bezlerinizi daha fazla sebum (yağ) üretmeye zorlamasıdır.
2. Genetik
Yağlı cildiniz varsa, bunu ebeveynlerinizden herhangi birinden miras almış olabilirsiniz. Aşırı yağ, yağlı cilt ve saçın bir nedeni olan aşırı aktif yağ bezleriniz olduğu anlamına gelebilir.
3. UV Işınlarına Maruz Kalma
Cildinizi yaşlandırmanın ve cilt kanseri riskini artırmanın yanı sıra UV ışınlarına aşırı maruz kalmak da cildinizin yağ üretimini artırabilir. Güneş ışınları cildinizi geçici olarak kuru hissettirirken, aslında cildinizde bir yaralanma tepkisini harekete geçirir. Bu, cildinizi nemlendirmek ve yağlamak için yağ bezlerinizi daha fazla yağ salgılaması için tetikler.
4. Hava Dalgalanmaları
Havadaki değişiklikler cilt tipinizi doğrudan etkileyebilir . Nem oranı yüksek yerlerde kalıyorsanız, yağlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Sıcak ve nemli hava, cildinizin yağ üretiminin derecesini artırır.
Erkekler cilt bakımına kadınlardan daha az önem veriyormuş gibi görünebilir ancak temel bakımınızı ihmal etmek cildinizde önemli sorunlara yol açar.
Kirli hava, sigara dumanı gibi faktörler cildinizdeki gözenekleri tıkar. Sadece yüzünüze su çarparak bu cildiniz bu kirlerden arındıramazsınız.
Zamanla gözenekleriniz tıkanır ve hava almak için büyümeye başlar. Bakteri dolan gözenekler pürüzlere ve hatta sivilcelere yol açar.
Yağlı bir cilde sahipseniz bu durumu iyice kötüleştirecektir.
Sadece bir kaç basit adımla bu sorunlardan kolayca kurtulabilirsiniz.
Cilt tipinize uygun iyi bir temizleyici, yağlı ciltlere uygun su bazlı bir nemlendirici ve sadece haftada bir uygulayacağınız peeling ile cildinizdeki farkı kısa zamanda hissedeceksiniz.
SABAH VE AKŞAM TEMİZLEYİN
Cildinizi temizlemek, cilt bakım rejiminizin en önemli adımlarından biridir . Cildinizi sağlıklı ve parlak tutmak için yüzünüzü günde iki kez yüz yıkama ile temizleyin.
Bu sadece cildinizin kir, kir ve fazla yağdan kurtulmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda gözeneklerinizin tıkanmasını da önleyecektir. Cildinize uygun bir temizleyici kullandığınızdan emin olun. Fazla sebumu gidermek, akne ve sivilce oluşumunu önlemek için yağ kontrollü temizleyicileri tercih edebilirsiniz.
Yağ kontrollü temizleyiciler ayrıca cildinizin pH seviyesini dengelemenize yardımcı olur.
Temizleyiciyi ıslak ellerde köpürtebilir, cildinize nazikçe masaj yapabilir ve ardından yıkayabilirsiniz.
DOĞAL BAKIM İSTEYEN ERKEKLER
Çay ağacı yağı veya nane yağı içeren temizleyiciler, yağlı cildi yatıştırmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Cildinize uygunsa kullanmayı deneyebilirsiniz.
Cilt durumunuza bağlı olarak yüzünüzü yumuşak bir sabun (sert kimyasallar içermeyen) ve ılık suyla da yıkayabilirsiniz.
Yağlı cilde sahip olsanız da cildinizi nemlendirmeniz şarttır. 
Cilt tipiniz ne olursa olsun, nemlendirme şart! Nemlendiriciler ortamdaki nemi çeker ve cildinizin içinde tutarak nemli ve yumuşak kalmasını sağlar. Vücudunuzdaki seramid üretimini uyararak cildinizin en üst tabakasından su kaybını önlerler.
Yağlı bir cilde sahipseniz, yağsız , hafif su bazlı nemlendiricileri tercih edebilirsiniz . Karite yağı, neem yağı, ayçiçek yağı, tatlı badem yağı, üzüm çekirdeği yağı gibi komedojenik olmayan bileşenler (gözenekleri tıkamayacak) içeren bir nemlendirici kullanın
HER HAFTA PEELİNG UYGULAYIN 
Eksfoliasyon cildinize yeni enerji verir. Ölü cilt hücrelerini yok eder ve sağlıklı cildi yeniden yüzeye çıkararak daha taze ve genç bir görünüm verir. Düzenli pul pul dökülme ayrıca bakteri oluşumunu önler ve gözenekleri açar.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler