Ermenistan Hindistan'dan 245 milyon dolar değerinde silah aldı – Tgrthaber

Eylül 30, 2022 0 Yazar: admin

Ermenistan’ın sınırda Azerbaycan askerlerini provoke etmesinin ardından 12 Eylül gecesi çatışmalar başladı. Ateşkes sağlanana kadar iki ülkeden de çok sayıda kayıplar verildi. Hindistan merkezli Economic Times ise provokasyonlarına ara vermeyen Ermenistan’ın tam da eylül ayında Hindistan’dan 245 milyon dolar değerinde ağır silah sipariş ettiğini yazdı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 12 Eylül gecesi ve 13 Eylül sabahı Ermenistan ordusunun sınırın Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan istikametlerinde geniş çaplı provokasyonda bulunduğunu duyurmuştu.
Azerbaycan ordusunun sınırdaki bazı mevzileri ve sığınakları havan topları da dahil farklı kalibreli silahlarla aralıksız ateş altına alınmıştı. Azerbaycan ordusu, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin atış noktalarını susturmak ve çatışmanın genişlemesini önlemek için misillemede bulunmuş, Ermeni birliklere ağır kayıplar verdirilmişti.
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, çatışmalarda 135 Ermeni askerin öldüğünü açıklamış, Azerbaycan da Ermenistan’ın provokasyonlarıyla başlayan çatışmada ölen yaklaşık 100 Ermeni askerinin cesetlerini teslim etmeye hazır olduğunu bildirmişti.
Son olarak Azerbaycan Savunma Bakanlığı, internet sitesinde şehit isimlerinin bulunduğu listeyi güncellemişti. Buna göre listede, 12 Eylül’de Ermenistan’ın provokasyonları sonucu iki ülke sınırında başlayan çatışmalarda şehit olan 71 askerin ismi yer almıştı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı daha önceki açıklamasında 50 askerin şehit olduğunu duyurmuştu.

source

Linkler