Eski Çağlardan Günümüze Güzellik ve Şifa Veren Kırkkilit Otu, Özellikleri ve Bilinmeyen Faydaları – Onedio

Ekim 2, 2022 0 Yazar: admin

Eğer doğru doz ve kullanım ile tabiatta bulunan her bitki aslında bizim için bir şifa kaynağı. Antik çağlardan günümüze kadar kullanılan bu şifalı bitkimiz saçlardan böbrek taşına birçok rahatsızlık için geniş kullanım alanı bulunuyor. Bu yazımızda farklı yörelerde farklı isimlerle bilinen Kırıkkilit bitkisini ve yararlarını anlatıyoruz.
Not: Burada yazılı bilgiler ilaç tavsiyesi değildir, herhangi bir rahatsızlığınız ya da alerjiniz varsa doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekir.
Kırkkilit otu; Çam Otu, At kuyruğu otu, Kırkboğum, Zemberek otu veya Tilki kuyruğu gibi birçok isme sahiptir. Hatta bu bitki eski çağlarda Antik Roma uygarlığında bile kullanılırmış. Biberiye benzer bir görünüme sahip olan Kırıkkilit; çiçeği olmayan, kısa ve çam iğnesi gibi sivri uçlara sahiptir.
Bahar aylarında daha çok su kenarlarında bulabileceğiniz Kırkkilit otunu bir makas yardımıyla köke yakın yerlerinden keserek alabilirsiniz. Kestiğiniz dalları bir demet haline getirerek bir yere asıp kurutabilirsiniz ama güneş görmeyen ve hava alan bir yere asmanız önemli. Çay olarak tüketmek ve diğer kullanımları kolaylaştırmak için ezerek cam bir kavanozda muhafaza edebilirsiniz.
Kırkkilit otunda bulunan silisyum kemik sağlığını uzun süre korumasını sağlayan bir element olduğu için bu bitki sayesinde kemik sağlığını korurken, kemik erimesi riskini de ortadan kaldırmakta.
Kırıkkilit otu eklem ağrılarını azaltan şifalı bir bitki. Ağrı kesici etkisinin olması faydaları arasında yerini alır.
Antioksidan özelliğe sahip olup vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda kış soğuklarına karşı sizi koruyarak, kış aylarını daha güçlü geçirmenizi sağlar.
Kansızlık sorunu olanların da tercih edebileceği bir bitkidir. Düzenli ve doğru oranda kullanımda Anemi etkisini en aza indirdiği görülmüştür.
Diş eti kanaması ve ağız içi yaralarda hücre yenileyici etkisini olduğu için zedelenen dokuları yenilemeesine yardımcı olur.
Ezilerek elde edilen kırkkilit otunu zeytinyağı ile krem haline getirilerek yaraları iyileştirici etkisiyle de kullanılmakta.
Kırkkilit otu sperm kalitesini yükselten bir bitki olarak bilinmekte.
Tip 2 diyabet hastalığı olanlarda kandaki şeker dengesini koruyarak, şeker hastalarının şikayetlerini en aza indirdiği söylenmekte.
Kırkkilit otunun ayrıca tansiyon düşürücü etkisi ile hipertansiyon rahatsızlıklarında tercih edilmekte.
Regl döneminde daha rahat hissetmenizi sağlayarak regl sancılarını dindirir.
Uyku probleminiz varsa kırkkilit otu uyku sorununuza çözüm olacaktır. Gün içinde içeceğiniz bir fincan kırkkilit otu çayı gece daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.
Kırkkilit otunun içinde bulunan bileşenler sayesinde, böbrek taşı oluşumunu engellediği gibi var olan böbrek taşının da atılımını sağlar.
Bir başka faydası, kırkkilit otu reflü şikayetiniz varsa bu şikayetleri en aza indirecektir. Midenizi içeceğiniz bir fincan kırıkkilit otu çayı ile rahatlatabilirsiniz.
Tırnaklarınız sürekli kırılıyor ve güçsüzse çözümü kırkkilit otunda bulacaksanız.
Kırkkilit otunun iltihaplarını yok edici antiseptik özelliği bulunmakta.
Kırkkilit otu saç uzatma konusunda kadınların ve erkeklerin en büyük yardımcısı olacaktır. İçinde bulunan Silisyum sayesinde hücre yenileyici özelliği sayesinde saçlarınızın daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar. Aynı zamanda bu ot ile hazırlayacağınız kür sayesinde saç derinizin daha sağlıklı olmasını sağlar, kepeklenme ve dökülmeleri de ortadan kaldırır.
Kırkkilit otu çayının içindeki maddelerden dolayı ödem atma ve idrar söktürme özelliğine sahiptir.
Yukarıda saydığımız faydalardan yararlananların en çok kullandığı yöntem çay olarak tüketilmesidir. Önceden kuruttuğunuz ya da taze Kırkkilit otunun 2 veya 3 dalını bir bardak sıcak suda eğer otunuz taze ise 20 dakika, kuru otla yapıyorsanız 10 dakika kadar demleyin. Çay olarak kullanmak isteyenlere bir uyarımız var; günde bir fincandan fazla içmemeniz gerekmekte ve 2 hafta içtikten sonra ara vermeniz gerekiyor.
Tüketimde ölçünün dışına çıkılmadığı takdirde kırkkilit otunun yan etkileri görülmeyecektir ama dikkat etmekte tabi ki her zaman fayda var.
Böbrek rahatsızlığı olanların bu bitkiyi asla kullanmaması gerekiyor.
Hamilelik döneminde ve gebelik ihtimali bulunan veya gebeliği riski geçen anne adaylarının Kırkkilit otundan ve çayından uzak durması gerekir. Aksi halde düşük tehlikesi oluşacaktır.
Emziren annelerin sütünü ve tabi ki bebeğe zararı olacağı için tavsiye edilmez.
Kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.
Kan tahlillerinizde potasyum değeriniz oldukça düşükse Kırkkilit otunu tüketmemeniz gerekir çünkü bu bitki potasyum değerlerinizi daha da düşürebilir.
Kanı sulandrıcı ilaçlar kullanan kişilerin de çayı veya bitkiyi tüketirken doktor onayı almaları önerilir.
Kırkkilit otunun içinde nikotin bulunmakta. Bu yüzden nikotine alerjisi olan ya da sigarayı bırakmak isteyenlerin kullanması tavsiye edilmez.
Antiretroviral ilaç kullanan kişiler ve B1 vitamin seviyesi düşük olanlarda bazı yan etkilere yol açabileceği için doktor kontrolünde ya da hiç kullanmamaları gerekmekte.
Aktarlar ve bazı büyük süpermarketlerde gram halinde paketli bir şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca saç bakımı, cilt bakımı ve yaralar için Kırkkilit otu yağı almak isterseniz her zaman bulunamadığı için İnternet alışverişini kullanabilirsiniz.

source

Linkler