Eski milli futbolcudan Mahsa Amini'nin haberini yapana kadar… İran'da protestoların 14. gününde binlerce kişi gözaltında – Tgrthaber

Eylül 30, 2022 0 Yazar: admin

İran’da erkek kardeşiyle gezerken başörtüsünü kurallaya uygun takmadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alınan Mahsa Amini, gözaltına komalık bir halde kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Amini’nin ölümünün ardından başlayan protestolar 14 gündür devam ederken yüzlerce kişi de tutuklandı. Sanatçılardan futbolculara kadar on binlerce kişinin destek verdiği protestolara İran polisinin müdahalesi ise oldukça sert, protestolar sırasında 41 kişi hayatını kaybetti. 

İran’ın yarı resmi ajansı Tesnim’in haberine göre, önceki günlerde de sosyal medya hesaplarından gösterileri teşvik eden paylaşımlar yapan Persepolis takımının ve milli futbol takımının eski oyuncusu Mahini, adli makamların kararıyla tutuklandı. İranlı yetkililer, Mahini’nin sosyal medya hesaplarından asılsız söylentiler paylaştığını ve insanları ülke yönetimi aleyhindeki protestolara katılmaya teşvik ettiğini iddia ediyor.

Öte yandan Mahsa Emini’nin cenaze töreniyle ilgili haberi yayınlayan gazeteci Elahe Muhammedi’nin de tutuklandığı bildirildi. Muhammedi’nin avukatı Muhammed Ali Kamfiruzi, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Hem Mihen gazetesi muhabiri Elahe Muhammedi’nin tutuklandığını duyurdu.

Kamfiruzi, Muhammedi’nin, Sakkız şehrine giderek Mahsa Emini’nin cenazesiyle ilgili haberi hazırlayan gazeteci olduğunu aktardı.

Olaylar devam ederken güvenlik güçleri, yargının talimatıyla protestolara katılan ve “kamu güvenliğini tehlikeye atan” göstericilere yönelik gözaltı ve tutuklama dalgası başlattı. Bu kapsamda ülke medyasına yansıyan haberlere göre, toplam gözaltı sayısının 2 bini bulduğu tahmin ediliyor.


Yargı Erki Başkanı Gulamhüseyin Muhsini Ejei de 26 Eylül’de yaptığı açıklamada, sokağa çıkan herkesin suçlu olmadığını ve yalnızca kamu güvenliğini tehdit eden kişilere karşı yargının harekete geçeceğini söylemişti.

İran’ın merhum Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi de 27 Eylül’de “göstericileri kışkırttığı” gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.
New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesine göre, protestoların başlangıcından bu yana 20 gazeteci gözaltına alındı. Emini’nin komada olduğu sırada hastaneye giderek durumunu kamuoyuna duyuran Şark gazetesi çalışanı Nilüfer Hamidi de tutuklandı.

source

Linkler