Eski Yunan bakandan ülkesine uyarı: Erdoğan'ın sözlerini ciddiye almamız gerek – Tgrthaber

Eylül 10, 2022 0 Yazar: admin

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Ege adalarının silahlandırılması ile deniz ve havada yapılan sınır ihlalleri nedeniyle gerilim giderek artıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ne masada ne sahada muhatabımız değil” şeklindeki sözlerinden sonra, Yunanistan Başbakan’ı Miçotakis’i “Oyun oynamıyoruz, ciddi konuşuyoruz. Bir gece ansızın gelebiliriz” diyerek açık açık uyardı.
Yunanistan‘ın tacizlerine karşı diplomatik süreç başlatan Dışişleri Bakanlığı; NATO, AB ve BM’ye ihlalleri ve maksadı aşan girişimleri içeren bir mektup gönderdi.
Yaşanan gelişmelerin ardından Yunanistan’da ana muhalefetteki Radikal Sol İttifak (SYRIZA) iktidarı döneminde Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı olarak görevyapan Evangelos Apostolakis, hükümete seslenerek Erdoğan’ın Atina’ya yönelik uyarılarının ciddiye alınması gerektiğini belirtti.
“Türkiye, metotlu ve stratejik hareket eder” diyen Apostolakis, SKAI TV’de konuk olduğu bir programda, Türk-Yunan ilişkilerinde son dönemde tekrar tırmanan tansiyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan’ın “Oyun oynamıyoruz, ciddi konuşuyoruz.” mesajı verdiğine dikkati çeken Apostolakis, “Şunu iyi bilmeliyiz ki, bu söylenenleri ciddiye almamız gerek. Erdoğan, ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ derken, Türkiye’nin istediği şekilde, Ege’nin paylaşılmasına iyilikle razı olmamamız halinde, bunu muhtemelen zorla yaptıracağı tehdidinde bulunuyor” ifadesini kullandı.
Apostolakis, sessiz kalmamaları gerektiğini ancak Türkiye’nin bu aşamada tansiyonu Yunanistan’ın tırmandırmasını istiyor olabileceğini öne sürerek bu nedenle de ülkesinin dikkatli olması gerektiğini kaydetti.

source