Evde cilt bakımı nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmeli? 6 altın kural – Formsanté

Temmuz 28, 2022 0 Yazar: admin

Mevsimlerin değişmesiyle birlikte cildimiz de sürekli değişime uğruyor. Bu yüzden doğru ve etkili cilt bakımı yapmak, cildi temizlemek ve nemlendirmek özellikle de bahar aylarında büyük önem taşıyor. Peki evde cilt bakımı nasıl yapılır?
Cildimizin vücudumuzun dış yüzeyini kaplayan, kendini yenileyen ve sürekli nefes alan yaşayan bir organımız olduğunu söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Seher Küçükoğlu Cesur, “Cildimizin, yaşam için önemli fonksiyonları bulunur. Vücudumuzu sararak bizi UV ışınlarının yan etkilerinden, zararlı kimyasal maddelerden korur. Travmalara karşı dayanıklılık sağlar. Vücut bütünlüğünü gerçekleştirir. Bunlarla birlikte D vitamini sentezi de derimizde gerçekleşir. Alt deri ve deri altı tabakası lenf ve kan damarları yönünden zengindir. Bu nedenle deri, kan, su, suda eriyen maddeler, yağ ve karbonhidrat deposudur. Tüm bunlarla birlikte bir de estetik görevi de vardır. İnsana güzel görünümünü sağlıklı bir cilt verir. Deri altı tabakası derinin altında yastık oluşturarak, derinin düzgün görünmesini sağlar” dedi.
Evde pratik cilt bakımı yaparken hedef, cildin temizlenmesi, gözeneklerin sıkılaştırılması ve cildin sağlıklı bir renk görünümüne sahip olmasıdır. Hafta içinde genellikle cilt bakımı ve temizlenmesine çok uzun zaman ayrılmayabilir. Cilt bakımı için en uygun zaman gözeneklerin açıldığı, derinin yumuşadığı, sıcak ya da ılık bir duş sonrası olan zamandır. Çünkü bu durumda cildiniz yumuşamış ve gözenekleri tamamen açılmış olacaktır. Bununla beraber bir diğer yöntem de sıcak su dolu bir kabın üzerine yüzünüzü tutmanızdır. Yüzünüze gelen buharın fazlasının dışarı kaçmasını engellemek için başınızın üzerine bir örtü koyabilirsiniz. Böylece, gözeneklerin açılması için gerekli buhar ortamını sağlamış olursunuz. Yüzünüzü 15- 20 dakika buharda tutmanız yeterli. Böylece bakım işleminin ilk aşaması olan buhar aşamasını tamamlamış olursunuz.

İLGİLİ İÇERİKLERsource