Evde cilt tipinizi belirlemenin yolları – Posta

Ekim 17, 2022 0 Yazar: admin

Sağlıklı, aydınlık, pürüzsüz ve kusursuz bir cilt için cilt bakımı yapmanız şart. Ancak cilt sağlını koruyabilmek için cilt tipinize en uygun bakım rutinine uymanız gerekir. Bunun için de öncelikle cilt tipinizi belirlemeniz gerekir. Cildinizi kuru, karma, yağlı ya da normal olup olmadığını anlamanın çok basit yolları var. Evde cilt tipinizi belirlemenin yollarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
KARMA CİLT TİPİ
Cilt tipinizi anlayabilmek için parmak uçlarınızla yüzünüze dokunun. Yüzünüzde özellikle burun, çene ve alın bölgesi yağlı, diğer bölgeler kuru ise karma bir cildiniz vardır. T bölgesi olarak adlandırılan bu bölge genellikle yağlı olduğu için parlak görünür.
Kuru cilt tipinde yağ oranı çok düşük olur. Cilt sebum üretimi konusunda yetersiz kalır. Kuru ciltlerde genellikle gözenek sorunu olmaz. Ancak kuru ciltler yapısı gereği çok ince olur. Genellikle erken kırışmaya meyilli olan kuru ciltler, sürekli neme ihtiyaç duyar.
Kuru ciltler mevsim geçişlerinde çok fazla etkilenir. Aşırı rüzgar, soğuk hava ya da çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmak kuru cilde zarar verir. Kuru ciltlerde genellikle pullanma, dökülme, soyulma ve çatlaklar oluşabilir. Çok fazla tahriş olabilir.
Yağlı ciltler en problemli cilt tipi olabilir. Cilt aşırı sebum ürettiği için yağ dengesini kontrol altında tutabilmek zordur. Gözenekler çok kolay tıkanır. Hatta olduğundan daha geniş görünür.
Yağlı cilt tipine sahip olan kişiler akne, sivilce ve siyah nokta gibi birçok cilt problemiyle çok sık karşılaşır. Burun, alın ve çene bölgesinde aşırı yağlanma gözükür.
Yağlı ciltlerde kuruluk sorunu görünmez. Yağlı ciltler erken yaşlarda kırışmadığı için avantaj sağlar. Yağlı ciltleri kontrol altında tutabilmek için su bazlı içeriğe sahip olan ürünleri kullanmak gerekir.
Cildiniz sürekli parlak, canlı, pürüzsüz görünüyorsa muhtemelen normal bir cilde sahipsiniz demektir.
Normal cilt tipine sahip olan kişiler şanslıdır. Yaşlanma belirtileri normal ciltlerde çok az ortaya çıkar. Makyajı taşıma ve makyajsız olma en çok oturan cilt tipidir.
Normal cilt tipine sahip olanlar kuruluk sorunu yaşamaz ya da aşırı yağlanmaz. Bu sebeple bakımı çok kolay yapılabilir.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler