Evde Doğal Saç Bakım Tarifleri

Evde Doğal Saç Bakım Tarifleri

Haziran 16, 2020 0 Yazar: admin

Doğal saç bakım önerileri

Pratik saç bakım önerileri denildiğinde aklımıza gelen, belli başlı sebeplerden dolayı yıpranmış saçlarımızı daha da yıpratmamak adına kimyasal bir işleme sokarak değil doğal ve faydalı ürünlerle bir bakım altına almaktır. Bunlar için de piyasada tarifi bilinen çok sayıda pratik saç bakım kürleri, pratik saç bakım maskeleri ve pratik saç bakım tüyoları bulunmaktadır.

Saç bakım ürünleri tavsiyeleri kadınlar tarafından her ne kadar çoğunlukla birbirlerinin deneyimledikleri kürler ve saç maskeleri / saç kremleri tarifleri doğrultusunda alınsa da asıl olarak yapılması gereken dermatologlatın saç bakım önerilerine kulak vermektir. Çünkü işinin uzmanı hekimler hem saç bakım önerileri verirken bir yandan da saç bakım maskesi önerilerinde, saç bakım serumu tavsiyelerinde hem de saç bakım kremi önerilerinde bulunabilmektedirler.

doğal saç bakımı

Tüm bu bahsedilenlerin ışığında; stresten, hava koşullarından, mevsim geçişlerinden, dengesiz beslenmekten, düzenli bakım yapılmamasından, hamilelik süreci geçirilmesinden, saçları etkileyen hastalıklar atlatılmasından ve daha bir çok şeyle örneklendirilebilecek saç problemlerini çözmek için yapılması gereken tek şey piyasada bilinen uzmanlardan saç bakım önerileri tavsiyelerine uymaktır.Tabi tüm bunların yanında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, bu saç bakım önerilerini araştırırken hangi tip saç tiplerine özel olarak anlatıldığını öğrenmeyi de ihmal etmemektir. Örneğin; düz saçlı bir kadının saç bakımı için uyması gereken tavsiyeler bir çok noktada kıvırcık saç bakım önerilerine uymayacaktır. Bunun sebebi hem saç şekli, hem saç yapısı, hem saç yoğunluğu vb. kıstaslara göre değişiklikler gösterebilmektedir.

Saç bakımı için yapılması gerekenler

En bilindik saç bakım tavsiyeleri

Yazımızın başından beri yıpranmış saçları onarma aşamasında, tüm kadınların mutlaka kuaföre gidip hem bir miktar maddi kaynak harcayarak hem de kimyasal pek çok ürünü saçına uygulatarak bakım yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bunun yerine uzmanların da sıklıkla tavsiye ettiği gibi evdeki el altında bulunan ürünlerle saçlara bakım yapmak çok daha faydalı ve sağlıklıdır. Bu konuda en faydalı olacak uygulamalar ise şunlardır;

Zeytinyağı ve yumurtalı saç maskesi :

 2 adet yumurtayı bir kabın içerisine kırdıktan sonra üzerine 5 yemek kaşığı miktarında doğal zeytinyağı ekleyin. İyice karıştırdığınız malzemeyi bir fırçayla tüm saçınıza sürün. işlem bittikten sonra tüm saçınızı boneyle kaplayın. 20 dakika boyunca kafanızda boneyi hava almayacak şekilde beklettikten sonra saçlarınızı boy suyla yıkamanız yeterlidir.

Limon suyuyla duşta bakım kürü : 

Duş alırken saçlarınızı iyice yıkadıktan sonra 1 kahve fincanı miktarındaki limon suyunu saçlarınıza masaj yaparak bir fırçanın yardımıyla sürmeniz gerekmektedir. Daha sonra bu saçlarınızı 10 dakika boyunca durmadan temizlenene kadar bol suyla yıkamanız ve anlatılan kürü 2 haftada 1 uygulamanız oldukça faydalı olacaktır.

Badem yağı ve muzlu saç maskesi : 

Elinizdeki bir adet muzu bir kabın içerisinde püre haline getirerek üzerine bir çay kaşığı miktarındaki badem yağını ekleyin. Tüm saçınıza bu malzemeyi masaj yaparak sürün ve 10 dakika bekleyin. Süre geçtikten sonra bol suyla durulamanız yeterlidir.

Dökülen saçlar için ortak maske : 

Her saç tipinde uygulanabilecek olan bu maske tipinde; bir kabın içerisine bir tatlı kaşığı miktarında badem yağı, bir yemek kaşığı miktarında zeytinyağı, bir tatlı kaşığı miktarında tarçın, bir yemek kaşığı bal ve iki adet yumurtayı kırarak hepsini karıştırıp tek bir malzeme hakine getirin. Ardından fırçayla tüm saç diplerinize yedirin. 15 dakika boyunca saçınızda beklettiğiniz bu karışımı bol suyla durulayın.

Yoğurt kürü :

 Üç yemek kaşığı miktarındaki yoğurtun içine bir adet  yumurta sarısı ekleyerek karıştırın, ardından bir tatlı kaşığı miktarındaki sirkeyi de ekleyerek malzemelerin iyice birbirine geçmesini sağlayın. Hazır olan karışımı saç köklerinden saç uçlarına kadar her bölgeye uyguladıktan sonra yarım saat bekleyerek bol suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

Linkler