Evinizde varsa dikkat! Zararsız gibi görünüyorlar ancak ölüme kadar götürüyor: Hemen önlem alın – KARAR

Kasım 4, 2022 0 Yazar: admin

Herkesin eşyalarını sakladığı bir kiler alanı vardır. Eğer o kileri açtığınızda küçük kelebeklerin çıktığını görüyorsanız dikkat. Bu hayvanlar zararsız görülse de oldukça tehlikelidirler. Tıpta un güveleri denilen bu canlılar birçok hastalığa neden olmakta. Hatta ölüme kadar götürebilmekte. Sakın dokunmayın sağlığınızdan olabilirsiniz. İşte un güvesinin yaydığı hastalıklar…
Ev hanımlarının çok önem verdiği hatta çoğu zamanını orada geçirdiği kiler alanında bu hayvanlara rastlıyorsanız dikkat. Kilere girdiğinizde karşınıza küçük kelebeklerin çıktığını görüyorsanız yandınız. Zararsız olarak görülen bu hayvanlar aslında ölüm saçıyor. Un güveleri olarak adlandırılan bu canlılar birçok hastalığa neden oluyor. Eğer sizin kilerinizde de bu canlılardan varsa hemen önlem alın. İşte haberin detayları…
Un güveleri olarak adlandırılan bu canlılar kendi başlarına uçarak eve giremezler. Bu canlılar genellikle larva ve yumurtaları tarafından istila edilmiş bir gıda ambalajı içinde olurlar. Un güveleri kolay kolay fark edilmez ancak büyüdüklerinde uçmaya başlarlar. Güveler direkt olarak insana zarar vermese de, yaşadıkları gıda ambalajlarından bir şeyler yemek insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır.
mfdfddf.jpg
Peki un güveleri nedir ve nasıl oluşur? Güve kelebeğe benzer şekliyle dikkat çeker. Kanatları pullarla kaplı ve küçük canlılardır. Çeşitlerine göre renkleri ve boyutları değişkenlik gösteren güveler kahverengi, parlak ya da gri gibi renklerde olabilir.
Evde güve kelebeği oluşumu başladıysa durdurmanız zor olacaktır. Mutfak dolaplarından giysi dolaplarına, karanlık olan her alana yayılabilirler. Evi kısa sürede istila eder ve duvarlara kadar koza bırakabilirler.
Bu canlılar mide ağrısına, şişkinliğe, ishale ve mide bulantılarına neden oluyor. Direkt olarak zarar vermeyen güveler salgıladıkları dışkılarla asıl zararı verir. Bu nedenle yem güvelerinin bulaştığı yiyecekler derhal atılmalıdır.
Salgıladıkları dışkıları yiyeceklerin üstüne bırakan güveler insan vücudunda alerjiye neden olabiliyor. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma veya alerjik konjonktivit gibi semptomlar görülür. Diğer alerjilerde olduğu gibi, tekrarlanan temas, zeminin değişmesine bile yol açarak astıma neden olabilir
Eğer yiyeceğinize güve bulaşmışsa cilt hastalığına yakalanmanız çok yüksek. En çok kaşıntı ve deri döküntüsü görülür. Özellikle, yaşlılar veya daha önce hastalıkları olan kişiler gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ile alerjisi veya astımı olan kişiler, kontamine gıda tüketimine karşı hassas tepki verebilirler.
kmfdfddf-31.jpg
Un güvelerinin istilası da dolaylı olarak sağlığımıza zarar verebilir: Un güvesinin larvaları nem salgıladığından, yüksek oda sıcaklığıyla birlikte küflenmeyi teşvik edebilir ve akarları çekebilir. Evdeki küf, diğer şeylerin yanı sıra yorgunluğa, konsantrasyon sorunlarına, baş ağrılarına, solunum hastalıklarına, alerjilere ve sindirim sorunlarına neden olabilir.
Evdeki güvelerden kurtulmanın yollarından ilki sirkeli su ile tüm dolapları silmek ve elektrikli süpürge ile süpürmektir. Dolabın tüm köşelerini detaylı silmelisiniz. Sirke, dolabınızda tekrar güvelerin ortaya çıkmasını engeller. Bunun için 1 ölçü sirke ile 2 ölçü suyu karıştırın. Eğer dolaplarınızda sirke kokusu kalmasını istemiyorsanız, duru su ve temiz başka bir bezle durulama işlemi de yapabilirsiniz. Dolaplarınızın içinin nemli kalmaması için tüm bu işlemlerden sonra kurulamayı ihmal etmemeli, mümkünse havalandırarak daha hızlı kurumasını sağlamalısınız.
Defne yaprağı güvelerin kokusundan hiç hoşlanmadığı bir yapraktır. Bakliyatların ve baharatların bulunduğu dolaba defne yaprakları yerleştirin. Güveler bu alanlardan uzak tutacaktır. Defne yaprağı yiyeceklere kokusunu bırakmaz.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler