Faydalarını Duyunca Sofranızdan Eksik Etmeyeceksiniz: İstiridye Mantarı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey – Onedio

Eylül 10, 2022 0 Yazar: admin

Kavak mantarı olarak da bilinen istiridye mantarı eşsiz tadı ve sayısız yararıyla sofraların baş tacı olmayı hak eden sebzelerden biri. Yaygın kanının aksine istiridye mantarları zehirli mantar türleri arasında yer almaz. Aksine içeriğinde bulunan mineral kaynaklarıyla çok iyi bir besindir. Gelin birlikte istiridye mantarı nedir, istiridye mantarı nasıl pişirilir birlikte bakalım…🍄
İstiridye mantarları, hassas dokuya ve hafif bir tada sahip bir çeşit mantar türüdür. Şekli istiridye kabuğuna benzediği için bu ismi almıştır.
İstiridye mantarları genellikle pazarlarda ve marketlerde küme formunda satılır. Öncelikle mantarların sapı orta kısmından kesilir, üst kısmı nemli bir bezle silinir. Kökü olarak bilinen beyaz kısmı da ayrıca nemli bir bezle iyice temizlenir. 
Eğer mantarlarınız çok kirliyse onları suya batırıp çıkarın ama pişirmeden önce iyice kuruduğundan emin olun. Kurutma işlemini herhangi bir baskı uygulamadan yapın.
İstiridye mantarları kavurulunca ve kızartılınca tadı kırmızı ete benzer. 

İstiridye mantarları tavada sote yapılarak, haşlanarak, kızartılarak, kavrularak, ızgara yapılarak, hatta çiğ bile tüketilebilir. Ama çiğ tüketimde ağıza metal bir tat gelir, bizden söylemesi.

Sotelenince ise dokusu yumuşar. Ama her ne olursa olsun tadından hiçbir şey kaybetmez!
Pizzanın olmazsa olmazı, sotelerin baş tacı mantarı sürekli aynı tariflerde görmekten …
Evinizdeki mantarı değerlendirip lezzetli tarifler ortaya çıkarmak istiyorsanız bu har…
Onlar ne hayvan ne de bitki, ne nefes alıyorlar …
Döküm tavada eti mühürlerken yanına da istiridye mantarını koyup, kızarınca üzerine biraz tereyağı sürün. Muhteşem oluyor. Tereyağında kavurunca da güzel olu… Devamını Gör
Un ve yumurtaya bulanip yağda kızartılinca enfes olur 🤌🏻
Tereyağlı kavurması da efsane . Of çok seviyorum istiridye mantarını . Yok yok ben mantarı çok seviyorum kesin .
İstiridye mantarı güzel de keşke kanlıca mantarı olsa da yesek

source