FED faiz kararı ne zaman açıklanacak, saat kaçta? FED faiz kararı ne olacak? İşte 2022 Temmuz ayı FED toplantısı tarihleri – Tgrthaber

Temmuz 30, 2022 0 Yazar: admin

Küresel piyasada yüksek enflasyonla mücadele sürerken doları doğrudan etkileyen FED faiz kararının ne olacağı merak ediliyor. Dolar ve altının küresel piyasadaki konumunu etkilemesiyle birlikte yatırımcılar ve ekonomi piyasaları FED faiz kararını gündeme getirdi. ABD’deki enflasyonun beklentilerin üzerinde açıklanmasının ardından FED faiz artırımı yapmıştı. Peki, FED faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? FED faiz kararı ne olacak, piyasaların beklentisi ne? İşte 2022 Temmuz ayı FED toplantı tarihi
FED, Haziran ayı faizini 0,75 baz puan artırarak yüzde 1,75’e yükseltti. Birçok piyasayı yakından etkileyen temmuz ayı FED faiz kararı için Dünya’nın gözü Amerikan Merkez Bankası’na çevrilmiş durumda.

Haziran ayında beklentinin üzerinde gerçekleşen enflasyon rakamlarının ardından Amerikan Merkez Bankası’nın Temmuz FED kararı için nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Piyasanın yakından takip ettiği FED Temmuz ayında yeniden toplanacak.
Temmuz ayı FED faiz toplantısı 26-27 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek. FED faiz kararı 27 Temmuz saat 21.00’de duyurulacak.

2022 Temmuz FED toplantı tarihi 26 – 27 Temmuz FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)
2022 Eylül FED toplantı tarihi 20 – 21 Eylül FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

Analistler, tutanaklarda mayıs ayı toplantısında faiz artırımları ve bilanço küçültme konusunda izlenecek yola dair ipuçlarının aranacağını söyledi. Piyasada, Fed’in yüzde 80 ihtimalle mayıs ayında 50 baz puanlık faiz artırımına gideceğinin fiyatlandığını aktaran analistler, söz konusu olasılığın artması ile piyasalardaki oynaklığın hızlanabileceğini ifade etti.
Enflasyon verilerinin ABD’de yeni bir rekora imza atmasının ardından bu ay gerçekleşecek FED toplantısında 100 baz puanlık faiz artışı beklentileri gündeme geldi. 
Yetkiler tarafından yapılan açıklamalarda, 2022 sonu için ortalama FED fon faizi beklentisi yüzde 3,4 oldu. 2023 sonu için ortalama FED fon faizi beklentisi yüzde 3,8 olarak gerçekleşti.
Bu ay yapılacak olan FED faiz toplantısında 0,50’lik bir faiz artımı bekleniyor. Nomura ve Citigroup ekonomistleri bankanın temmuz ayı FED toplantısında 100 baz puanlık faiz artışı yapabileceğini belirtiyor. Bankanın temmuz ve eylül ayında gerçekleşecek toplantıda en az 75’er baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor. FED yetkilileri enflasyonun yüzde 9,1’e yükseldiği ortamda bu ay 100 baz puanlık faiz artışını tartışabilir.
26-27 Temmuz’da gerçekleşecek olan toplantıda FED 100 baz puanlık faiz artışı yapıldığı takdirde, bankanın para politikasında gecelik faizi doğrudan kullanmaya başladığı 1990’lı yılların başından bu yana en büyük faiz artışı olacak. JPMorgan Chase ABD Ekonomisti Micheal Feroli “bence beklentileri değiştirmek için zamanları var. Yavaş ve kademeli faiz artırmak için bir nedenleri yok” değerlendirmesini yaptı.

Foto Galeri

MB faiz kararı öncesi ekonomistlerin tahmini aynı

FED haziran ayında faizleri 0,75 baz puan artırarak yüzde 1.75’e yükseltti. Böylece son 28 yılın en yüksek faiz artışı gerçeklemiş oldu.
Piyasaların merakla beklediği haziran ayı faiz kararının bu denli yüksek açıklanması piyasalarda şok etkisine neden oldu. Haziran ayı faiz kararı 10-1 oyla alındı. Esther George faizin 75 baz puan artırılmasına karşı çıktı, 50 baz puan artırım için oy verdi. Fed yetkililerinin 2022 sonu için ortalama fed fon faizi beklentisi yüzde 3,4 oldu. 2023 sonu için ortalama fed fon faizi beklentisi yüzde 3,8 olarak gerçekleşti. 

ABD enflasyon verileri Haziran’da tahminlerin üzerinde gerçekleşerek rekor tazelerken Fed Başkanı Powell’ın şu açıklamalarda bulundu: “Fed enflasyonu geri getirmeye güçlü şekilde bağlı. Fed faiz artırımlarının devam etmesinin uygun olacağını öngörüyor. Gelecekteki faiz artırımlarının hızı gelecek verilere ve ekonomik görünümün gelişimine bağlı olmaya devam edecek. Kararlarımızı toplantıdan toplantıya vereceğiz. Eğer ABD, tüm Amerikalıların faydalanacağı güçlü bir işgücü piyasası dönemin devam ettirecek ise enflasyonun aşağı getirilmesi zaruri. Mayıs ayı için var olan verilen çekirdek enflasyonun Nisan ayındaki yüzde 4,9 seviyesine olacağını veya hafif şekilde gerileyeceğine işaret ediyorlar. Fed’in odak noktası enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmek ve uzun vadeli enflasyon bekleyişlerini iyi bir şekilde çıpalamak. Son veriler reel GSYH’nın cari çeyrekte toparlandığına, tüketici harcamalarının güçlü olmaya devam ettiğine işaret ediyorlar. Finansal şartların sıkılaştırılması büyümeyi yavaşlatmaya devam edecek. Fed, düşünceleri konusunda piyasa ile mümkün olduğu kadar açık şekilde iletişime devam edecek. Enflasyon yukarı yönlü olarak şaşırttı ve daha da şaşırtabilir, ancak Fed gelen verilere ve görünümün gelişimine göre buna yanıt vermeye devam edecek. Ekonomi daha sıkı para politikasının üstesinde gelmek için çok güçlü ve iyi konumlanmış durumda. Fed’in faiz artırması, gaz veya gıda fiyatlarını aşağı çekmeyecek. Yüksek faizler, varlık fiyatlarını hafifletecek. İlave faiz artışı dizisi fiyatlandı, bu uygun. En son enflasyon göstergeleri, bizim faiz artış hızımızı ivmelendirmemiz gerektiğini gösteriyor. Enflasyon sorunun tam ölçeğini anladık. Fiyat istikrarını onarmalıyız. Güçlü şekilde enflasyonu düşürmeye bağlıyız. Politikayı gerçek zamanlı belirlemek için asla kuralları büyük ölçüde kullanmadık. Piyasalar sıkılaşmanın birçoğunu fiyatladı, bu ekonomiyi etkiliyor. Fiyat enflasyonu bir makro ekonomik sorun. Araçlarımız enerji ve gıda enflasyonuna etki edemez. Enflasyonun mücadele edebileceğimiz kısımlarına odaklandık. Talebi düşürebiliriz. Enflasyon çok fazla küresel bir sorun. ABD enflasyonu daha çok talep artışından kaynaklanıyor. Çin’de kapanmaların tam etkisi görülmüyor.”

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler