Fotoyaşlanma nedir? Cildinizi fotoyaşlanmadan nasıl korursunuz? – Cilt Bakımı – Posta

Eylül 7, 2022 0 Yazar: admin

Güneşe veya diğer yapay UV kaynaklarına maruz kalma derecesinin yanı sıra, fotoyaşlanma da ciltteki melanin miktarına göre belirlenir. 
Melanin, cilde renk sağlamanın yanı sıra, UV radyasyonunun cilde nüfuz etmesini engellemek için de çalışır. 
Bu nedenle, sürekli olarak güneşe maruz kalan ve düşük melanin düzeyine sahip olan açık tenli kişiler, koyu tenli kişilere göre foto yaşlanmaya karşı daha hassastır. 
Daha koyu tenli insanlar burada belirgin bir avantaja sahip olsalar da, bu onların tenlerini güneşten koruma konusunda hiçbir adımı atlamamaları gerektiği anlamına gelmez!
Güneş ışığının vücut üzerindeki olumlu etkileri tartışılmaz. 
D vitamini üretmemize yardımcı olur ve mutluluk duygularını artırabilir ancak ne yazık ki, güneş ışığından elde edebileceğiniz olumlu faydaların yanı sıra güneş, cildinize nüfuz eden ve tahribat yaratan zararlı ultraviyole ışınları da yayar. 
Güzelliğin evrensel standartlarından biri, güzel ve genç görünen bir cilde sahip olmaktır. Elbette, kırışıkları olan yaşlı bir kadın, ten rengi yaşına göre doğal olduğu için çekici olmadığı anlamına gelmez. Ancak cildiniz güneşe maruz kalma nedeniyle erkenden yaşlandığında, bu bir sorun haline gelir.
Cildinizi foto yaşlanmaya karşı nasıl koruyacağınızı öğrenip uyguladığınızda kaçınabileceğiniz fotoyaşlanmanın klinik belirtileri şunlardır;
Cildin dermisi, sağlıklı ve parlak cildi korumaktan sorumlu maddeler içerir. Cildinizi büyük ölçüde etkileyen bu maddelerden ikisi kolajen ve elastindir.
Kolajen, cildin gücünden sorumlu olan bir tür lifli proteindir. 
Elastin ise cildin esnemesini ve eski konumuna (elastikiyet) dönmesini sağlayan bir protein türüdür.
Cildiniz yeterince kolajen ve elastin içerdiğinde daha pürüzsüz, sağlıklı ve daha genç görünür.
Ne yazık ki, cildiniz güneşe maruz kaldığında UV ışınları dermise derinlemesine nüfuz eder ve kolajen liflerine ve elastine zarar verir. Aynı zamanda, hasarlı kolajenin yeniden inşasını engelleyen anormal elastin üretimine de neden olur.
Fotoyaşlanmış cilt esasen hasarlı cilttir. 
Fotoyaşlanmadan muzdarip cildin durumu göz önüne alındığında, klinik kanıtlar insanları melanomaya daha duyarlı hale getirdiğini göstermektedir.
Melanom, cilt kanserinin en ölümcül şeklidir. Açıkça yaşa bağlı bir hastalık olarak kategorize edilmiş olsa da şimdi UV kaynaklı melanom vakaları bulunmuştur. 
Fotoyaşlanmış cilt UV ışınlarından ağır hasar gördüğünden, genç insanlarda bile melanom riskini artırır.
Bu gerçek göz önüne alındığında, cildinizi fotoyaşlanmadan korursanız, esasen melanom riskini azaltıyorsunuz.
Güneşten gelen UV ışınlarının cilde zararlı etkileri olabileceği bir gerçek olsa da, bunlardan kaçınmak için bir kayanın altında yaşamak zorunda değilsiniz. Yaz güneşinin ve vücut üzerindeki birçok harika etkisinin tadını çıkarırken olumsuz sonuçlarından kaçınmak için yapabileceğiniz birçok şey var. 
İşte cildinizi foto yaşlanmaya karşı nasıl koruyacağınız konusunda bazı pratik ipuçları:
GÜNLÜK GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIN
Ne zaman dışarı çıkmanız gerekiyorsa, ister sıcak ister bulutlu bir gün olsun, güneş kremini doğru şekilde uyguladığınızdan emin olun. Güneş kremi, cildi güneşin zararlı UV ışınlarından korumaya çalışan bir maddedir. 
Esasen, her gün güneş kremi kullanarak cilt kanserinin yanı sıra erken cilt yaşlanmasının görünür belirtilerinin ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz.
 
Sadece güneş kremi sürmüş olmanız, gitmeye hazır olduğunuz anlamına gelmez. Fotoyaşlanma yöntemlerine karşı savunmanızı şapka takmak gibi diğer önlemlerle tamamlamanız gerekir.
Maksimum güneş koruması için, genellikle yoğun güneş ışınlarına maruz kalan vücut kısımlarını örtmek için geniş kenarlı (en az 2 ila 3 inçlik kenarlı) bir şapka takmanız tavsiye edilir. 
Bu tür parçalar alın, gözler, burun ve kafa derisini korumanız gerekir.
Şapkanın alt tarafı karanlık, yansıma yapmayan bir yüzeye sahipse, yüzünüze ulaşan UV ışınlarının sayısını en aza indirmeye yardımcı olacağından o kadar iyidir.
Cildinizi foto yaşlanmaya karşı korumanın en iyi yollarından biri, dışarı çıkmaktan ve doğrudan güneş ışığı altında aktivite yapmaktan kaçınmaktır. 
En azından, güneşin UV ışınlarının en güçlü olduğu saatlerde sabah 10’dan akşam 4’e kadar dışarı çıkmaktan kaçının.
Güneş ışınlarının çok kuvvetli olup olmadığını anlamak için gölge testi yapabilirsiniz. 
Sadece dışarıda durun ve gölgenizin uzunluğunu gözlemleyin, sizden çok daha kısa görünüyorsa, bu, ışınların en güçlü olduğu ve maksimum korumaya ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Gölge arayın, bir şemsiye kullanın ve burada verilen diğer koruma araçlarını kullanın.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source