Fransa'daki Arıların Mavi Renkli Bal Üretmesi, Tüm Dünyada Gündem Oldu – Onedio

Kasım 12, 2022 0 Yazar: admin

‘İnsanlık tarihinin ilk doğal tatlandırıcısını arılar üretti.’ desek haksız sayılmayız. Bal, hiç şüphesiz kahvaltı sofralarının vazgeçilmez bir parçası. Çiçeklerin nektarından elde edilen ballar, arılar tarafından meydana getirilen doğal bir tatlı maddesi olarak biliniyor. ‘Peki, size bal ne renk olur?’ diye sorsak hiç kuşkusuz ‘Sarı.’ dersiniz öyle değil mi? Ancak artık mavi renkte bal üretiliyor! İşte, mavi bal üreten arıların hikâyesi…
Balın rengini sorsak hepimizin vereceği cevap aynı olsa da bu sorunun cevabına yeni bir seçenek daha eklendi: mavi. Nasıl mı? Gelin, bu olayı detaylıca anlatalım. Fransa‘da 2012 yılında ağustos ayında eşi benzeri görülmemiş bir durum meydana geldi. Arılar, mavi ve yeşil renkte bal üretmeye başladı. Bilim insanlarını hayrete düşüren bu olay incelenmeye başlandı.
Fransa‘nın Kuzeydoğusunda Ribeauville köyünde meydana gelen olay, görenleri hayrete düşürdü. Ağustos ayından beri gözlemlenen arıların, 4 kilometre uzaklıktaki Mars fabrikasının imalat tesisinde renkli şeker stoklarından beslendiği anlaşıldı. Mavi, yeşil, sarı, kahverengi ve kırmızı renkte üretilmiş M&M draje çikolatalarının atıklarını arıların yediği ortaya çıktı. Renkli ballar, laboratuvar ortamında incelemeye alındı ve ballarda gıda boyası olduğu gözlemlendi. M&M, Snickers, Mars Bar, Milky Way gibi ünlü markaların üreticisi olan Mars fabrikası; olayla alakalı sessizliğini korudu.
Arıların oranının gitgide azalıyor olması, büyük paniğe neden olurken bir de ortaya renkli balların çıkması arıcıları endişelendirdi. Arıcıların ve veterinerlerin araştırmaları sonucunda arılarda bir hastalık ya da balların tadında ve kokusunda bir değişim tespit edilmedi.
Mars fabrikası, şeker atıklarının temizleneceğini ve arıların ulaşımını engelleyecek şekilde hava geçirmez kaplarda depolama yapacaklarını belirtti. Philippe Meinrad olayla ilgili açıklama yaptı. Reuters’e verdiği basın açıklamasında: ‘Bu durumun önüne geçebilmek için hızlı bir prosedür uygulamaya başladık.’ dedi.
İngiliz Arıcılar Derneği sözcüsü Gill Maclean, BBC’ye basın açıklamasında bulundu. Bu durumun sert kış aylarının arıların yiyecek arama yeteneğini etkilemiş olabileceğinin üzerinde durdu. Gill Maclean ayrıca şunları da dile getirdi: ‘Arılar, eğer başka şeker yoksa en iyi şeker kaynaklarının nerede olduğunu bilecek kadar zeki bir hayvandır.’ dedi.
Frieh Reuters, mavi bal için ‘Benim için bunlar bal değil, yenilemez ve satılamaz.’ dedi. Yapılan açıklamaların ardından yetkililer, ‘İçiniz rahat olsun. Tüketiciler yakın zamanda mağaza raflarında mavi bal görmeyecek.’ dedi.
Avrupa Birliği‘nin en büyük bal üreticilerinden biri olan Fransa, yılda 18.330 ton bal üretimi gerçekleştiriyor. Sadece Alsace’de yaklaşık 2.400 arıcı var ve 35.000 koloniye ev sahipliği yapıyorlar. Öyle ki Fransa, son yıllarda dünya arı popülasyonundaki düşüşten büyük ölçüde etkilenmedi.
Dünya genelinde arı kolonileri günden güne azalıyor. Bilim insanları, arıların ölümünü kullanılan böcek ilaçlarına bağlıyor. Fransa, thiamethoxam içeren tarım ilaçlarını yasakladı ve arı düşüşünün önüne geçmek için büyük bir adım atmış oldu. Türkiye’de dâhil ABD, İngiltere ve birçok ülkede hâlâ thiamethoxam ve muadil ilaçlar kullanılıyor. Arıların önemini Einstein şöyle açıklamıştı: ‘Eğer arılar yeryüzünden tamamen silinirse insanın yalnızca 4 sene ömrü kalır. Arı olmazsa hiçbir şey var olmaz.’
● Doğal bal, doğru koşullarda muhafaza edilirse asla bozulmaz. Hava geçirmeyen bir ortamda korunması gerekir.
● Balın insan yaşamının kalitesini arttırdığı da bir gerçek. Tıbbi amaçlarla yüzyıllardır kullanılır.
● Balın tadı nektarına göre değişkenlik gösterir. Çiçek balından çiçek tadı damağınıza gelirken kestane balında kestane tadı bulunur.
● Arılar, milyonlarca yıldır bal üretimini gerçekleştiriyor. 
● Bal arıları, kışın çalışmayıp kolonilerinde dinlenirler. Yazın çalışıp ürettikleri ballarla kışın beslenerek hayatta kalır. Bu nedenle bal üreticileri, kovanlarda arıların hayatta kalmasına yetecek kadar bal bırakmak zorunda.
● Bal insanın hayatta kalabilmesi için ihtiyacı olan tüm maddeleri içeren tek besin kaynağı. Enzim, mineral ve vitamini içinde bulundurur. Ayrıca balın içinde pinokembrin antioksidanı bulunur. 
● Balın kristalleşmesi bozulma belirtisi değil, doğal bir süreci temsil eder.
● Kraliçe arı, kovanda kimyasal bir madde salgılar. Tüm arılar bu maddeyi alıp kraliçe arı ile aynı kokuya sahip olur. Bu koku sayesinde kovana girmeye çalışan yabancı arılar kovulur.
Akrepler şehir yaşamda çok karşılaşmasak da herk…
Doğada çok çeşitli bitki ve her birinin henüz çö…
‘Türkiye’de arı olmak bile zor!’ diyeceğimiz bir…
Geçmişte ayağı kırılan atların silahla vurularak…
Nobel ödüllü ünlü fizikçi Albert Einstein (1879-1955) “Arılar olmasa insanlık ancak 4 yıl yaşayabilir. Arılar döllenmezse; tozlanma olmaz, bitki olmaz, hayva… Devamını Gör
Burada olsa fabrika sahibi nubar bey arılara dava açar
Ben bu çikolata şirketleri kadar aşağılık firma görmedim. Hele hele mars ve nestle. Bu iki firma sadece fildişi sahilleri ve çad’da kurdurduğu plantasyonlarl… Devamını Gör

source

Linkler