Gebelikte Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Ekim 1, 2020 0 Yazar: admin

Gebelikte Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Gebelik döneminde yapılan spor ve aktivitenin size birçok faydası vardır. Hamilelikte spor yapmanız sağlığınız için engel teşkil etmiyorsa mutlaka yazımızı okumalısınız

Gebelikte Spor Yapmak Enerji Verir

Hamileliğiniz süresince yaptığınız spor kasların ve kalbin daha düzgün çalışmasına yardımcı olur. Egzersizleri bilinçli bir şekilde uyguluyorsanız daha dinç ve kendinizi daha canlı hissedersiniz. Hamilelik boyunca yaptığınız spor daha sağlıklı oksijen almanızı sağlayarak bebeğinize daha kaliteli oksijen vermenize etki sağlar.

Kilo Alımını Düzenler

Gebelikte kilo verme gibi bir durum söz konusu bile olamaz. Fakat gebelik süresince hızla artan kilolarınıza spor ve aktiviteler uygulayarak düzenli hale getirebilir aldığınız kiloların size zarar vermesini önleyebilirsiniz. Doktorla aşırı spordan yana değiller. Bu açıdan dengeli şekilde spor yapmaya özen göstermelisiniz.

Gebelikte Spor Yapmak Yorgunluğunuzu Azaltır

Gebelik süresince bayanlar her daim halsiz ve yorgundurlar. Hamilelik süresince hissedilen bu yorgunluk kişinin kendini kötü hissetmesine neden olarak iyice hareketsiz bir yaşama geçer. Gün içinde kendinize bir çizelge hazırlayarak her gün en az bir yarım saat yürüyüş yaparak vücudunuzdaki yorgunluğun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Ağrıları Hafifletir

Hamilelikte en fazla varis, kol ve bacaklarda ağrılar görülmektedir. Yaşanan ağrıları hamilelik boyunca yaşamamak istiyorsanız bu süreç içinde düzenli ufak egzersizler uygulayarak kaslarını harekete geçirebilirsiniz.

Gebelikte Sık Görülen Kabızlık Azalır

Hamilelik boyunca çoğu bayan yaşadığı kabızlık sorunundan şikayet eder. Bağırsakların ani bir değişime uğrayarak yaşadığı bu sorunu hareketli bir hamilelik geçirerek önleyebilirsiniz. Doktorun tavsiyesi doğrultusunda yapılan hareketler bağırsakların hareketlenmesini sağlayarak şişkinlik ve kabızlık sorununu önler.

Gebelikte Spor Diyabete İyi Gelir

Gebelikte yapılan spor yediğiniz şeker içerikli ürünlerin depolanmasını önleyerek harcanmasını sağlar. Şeker alımı enerji üretmek için gerekli olsa da fazla alımlarda vücuda zarar vermektedir. Hamilelik döneminde sık görülen diyabet rahatsızlığı spor yaparak önleyebilirsiniz.

Hamilelikte Yapılan Spor Doğumu Kolaylaştırır

Hamilelik döneminde yapılan yürüyüş ve hafif egzersizler tüm kaslarınızı harekete geçireceğinden vücudunuz daha estetik bir hale gelir. Pelvis kaslarının da çalışmasına yarayan bazı egzersizler doğum için kasların rahatlamasını sağlayarak doğumu kolaylaştırır. Doktor kontrolünden düzenli aktivite uyguladığınızda doğum aşamasını daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

Doğum Sonrası Rahatlık Sağlar

Hamilelik boyunca spor yapmazsanız kilolarınız alır başını gider. Bu durumda doğum sonrası psikolojinizi etkileyebileceği gibi kıyafet bulmada da zorluk yaşarsınız. Doğum sonrası bu sıkıntıları çekmemek adına düzenli aktivite şarttır.

Gebelikte Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Gebelikte yapabileceğiniz en rahat sporlardan biri kesinlikle yürümektir. Kendinize uygun bir tempo tutturarak yağacağınız yürüyüşler dilerseniz yavaş dilerseniz hızlı adımlarla yapılabilir. Ortalama olarak 30 dakikalık bir yürüme günlük ihtiyacınız olan hareketi sizi sağlar. Bu durumda ise yorulmamaya ve çok terlememeye özen göstermelisiniz.

Bir diğer tavsiye edilen sporda yüzmedir. Hamilelik boyunca sık, sık yüzülerek tüm kaslarınızı aktif bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Gebelikte Yapılmaması Gereken Sporlar Nelerdir?

  • Bisiklete binmek ne kadar faydalı bir aktivite olsa da düşme riskini göze alarak yapılması çok tavsiye edilmez.
  • Hamilelik süresince ağırlık içerikli sporlar yasaktır.
  • Karın bölgesine çarpma olabileceği riski olduğundan basket ve voleybol gibi sporlar önerilmez.
  • Dalış, dağcılık ve dövüş sporları da bebeğe ve size zarar verebilir.
  • At binmede bisiklet gibi düşme riskinden dolayı hamilelikte yapılmaması gereken aktivitelerdendir.
  • En doğrusu doktorunuza danışarak belirlenen düzende spor aktiviteleri uygulamaktır.
Linkler