Geniş gözenekler nasıl küçülür? Gözenek sıkılaştırıcı bakım – Posta

Aralık 8, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr| Geniş gözenekler cildin kusursuz görünümünü bozar. Gözenek sorununu en çok yağlı cilt tipine sahip olanlar yaşasa da karma ciltlerde de gözenek sorunu ortaya çıkabilir. İnsan vücudunda her kıl kökünün üstünde gözenekler bulunur. Kıl folikülü içerisinde ise yağ üreten bir bez bulunur.
Yağ bezleri yağı serbest bıraktığında, bu yağ salgısı cildin tepesine kadar yükselir ve gözenekler içinde birikir. Aşırı büyük gözeneklerden kurtulmak mümkün olmasa da bu gözenekleri olabildiğince küçük hale getirmek sizin elinizde. Genellikle gözenekleri küçültmenin çok çeşitli yolları bulunur.
Gözenekler zaman içerisinde orijinal halini koruyamadığı için genişliyor. Genişleyen gözenekler sebebiyle cilt dış etkenlere karşı daha güçsüz hale geliyor. Gözenekler geniş olduğunda cilt delikli ve pürüzlü bir görünüm oluşuyor. Cildiniz aşırı yağlandığında ya da zaman içerisinde elastikiyetini kaybettiğinde gözenekler ortaya çıkar.
Cildinizde kıl hacminin sayısının artması, aşırı makyaj yapmak, cildi yeterince temizlememek ya da aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmekte gözeneklerin genişlemesine sebep oluyor. Özellikle makyajınızı yeteri kadar temizlemediğinizde gözeneklerin içerisinde kalıntıların birikmesine sebep olursunuz.
Bu durumda bir çok cilt sorununu ortaya çıkarıyor. Gözenekler en çok yanaklarda, burun çevresinde ve alında oluşabiliyor. Cilt yeteri kadar temiz tutulmadığında bu bölgedeki gözenekler genişliyor. Gözenekli bir cilde sahipseniz bazı yöntemleri uygulayarak gözeneklerinizi temiz tutabilir ve sıkılaştırabilirsiniz.
Gözeneklerin tamamen yok olması ya da kapatılması mümkün değildir. Çünkü gözenekler cildin nefes almasını sağlar. Deri alt katmanlarının oksijen ihtiyacının karşılanması için gözeneklere ihtiyaç vardır. Ancak büyük gözeneklerini sıkılaştırabilmeniz ve küçültebilmeniz mümkün.
Cildinizi rutin olarak temizlemeye alıştığınızda doğal olarak gözeneklerde arınır. Evde gözenek temizliği yapmak için kozmetik ürünlerinden ve doğal maskelerden yararlanabilirsiniz. Cildinizi arındırarak ve sıkılaştırarak gözeneklere veda edebilirsiniz.
GÖZENEKLERİ SIKILAŞTIRMAK İÇİN: YEŞİL KİL MASKESİ
Yeşil kil, doğal cilt bakımında çok sık kullanılır. Özellikle yağlı ciltler için çok faydalı olan yeşil kil, cildi derinlemesine arındırır. Yeşil kil, kullanarak cildinizi ölü hücrelerden arındırabilirsiniz
Yeşil kil ile gözenek temizliği: Yeşil kil cildi arındırıcı ve temizleyici özelliği sayesinde gözeneklerdeki yağ, kir ve makyaj kalıntıları ciltten atar. Sivilce, akne ve siyah nokta oluşmasını engeller. Gözenekleri sıkılaştırarak daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.
Yeşil kil maskesini haftada 1 ya da 2 kez düzenli olarak yapmanız önerilir. Ancak hassas bir cildiniz varsa yeşil kil maskesi cildinizi aşırı kurutabilir. Bu sebeple hassas cilde sahip olanların yeşil kil maskesi kullanması önerilmez.
Gözenekler için harika olan yeşil kil maskesini evde çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.
Yeşil kil maskesini hazırlamak için;
GÖZENEK SIKILAŞTIRMAK İÇİN EVDE YAPMANIZ GEREKENLER
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler