Giderek artıyor! Egzama olmamak için uzak durun… – Aydınlık Gazetesi

Eylül 20, 2022 0 Yazar: admin

Egzama, birçok faktöre bağlı olarak meydana gelebilen kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Egzama, ciltte kuruluğu, pul pul görüntüye ve kızarıklığa neden olmaktadır. Kuruyup pullanan bu kabarcıklar, zamanla çatlayarak mikroorganizmaların girişine açık hale gelebilir. Bu nedenle egzama hastası bireylerde enfeksiyon da sıklıkla görülür. Bu görünümleri önlemek ve egzamadan uzak durmak için egzamayı tetikleyecek davranışları yapmaktan kaçınmak gereki
STRES VE KAYGI SUÇLANIYOR
Typharm’s Skin Life Sciences Foundation tarafından yaptırılan bir anket , İngilizlerin neredeyse yarısının egzamadan etkilendiğini buldu (yüzde 44). Aslında, egzama, dermatit veya sedef hastalığından muzdarip olduğunu söyleyenlerin yüzde 66’sı, cilt alevlenmeleri, kuruluk ve kaşıntı için stres ve kaygıyı suçluyor. Bu arada, yüzde 72’si artan el yıkamanın semptomların kötüleşmesine yol açtığını ortaya koydu.
EN ETKİLENEN BÖLÜM
Ankete katılanların yarısından fazlası vücutlarının en çok etkilenen bölümünün elleri olduğunu söylerken (yüzde 55), yüzde 38’i dirseklerinin iç kısmı olduğunu söyledi. Yaklaşık yüzde 35’i dizlerinin arkasının en tahriş olduğunu iddia etti ve yüzde 29’u yüzlerine aldıklarını söyledi. Yüzde 24’ü ise kafa derisinde egzama olduğunu bildirdi.
TETİKLEYEN FAKTÖRLER
NHS’ye göre , bilinen egzama tetikleyicileri şunları içerir:
Tahriş edici maddeler – şampuan, bulaşık deterjanı ve köpük banyosu dahil sabunlar ve deterjanlar gibiÇevresel faktörler veya alerjenler – soğuk ve kuru hava, nem ve ev tozu akarları, evcil hayvan kürkü, polen ve küfler gibi daha spesifik tetikleyiciler dahilGıda alerjenleri – inek sütü, yumurta, yer fıstığı, soya ve buğday alerjileri gibiBazı malzemeler – yün ve sentetik kumaşlar gibiHormonal değişiklikler – bazı kadınlar hamilelik sırasında veya adet görmeden önceki günlerde semptomlarının kötüleştiğini fark eder.

source