Gözenekleri genişleten cilt bakım hataları! Herkes bunu yapıyor – Posta

Aralık 14, 2022 0 Yazar: admin

Geniş gözenekler cildi olduğundan bakımsız gösterir. Gözeneklerin temizliği yeteri kadar sağlanamadığında bu bölgede yağ, kir ve makyaj kalıntıları birikir. Bu birikintiler gözeneklerin olduğundan geniş olmasına sivilce, akne ya da siyah nokta gibi cilt problemlerinin oluşmasına sebep olur.
Gözenekli bir cildiniz varsa bakım yaparken özenli ve dikaktli olmanız gerekir. Çünkü cilt bakımında bazı doğru bilinen yanlışlar gözeneklerin genişlemesine sebep oluyor.
PEELİNG YAPMAYI ABARTMAK
Peeling yapmanın cilde genellikla faydası çoktur. Peeling cildi ölü hücrelerden arındırarak cildi tazeler. Gözeneklerin daha küçük görünmesine yardımcı olur.
Cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için peeling yapmanız şart. Ancak peeling yapmayı abarttığınızda cildinize zarar verebilirsiniz. Aşırı peeling, kuru bir cilde ve geniş gözeneklere sebep olabilir. Ayrıca çok sık peeling yapmak cildinizi tahriş edebilir. Peelingi cilt sağlığınız için haftada sadece 1-2 kez yapmanız önerilir.
Cilt sağlığınız için cildin nem dengesini korumanız gerekir. Cilt kuruduğunda daha çabuk kırışır. Pul pul dökülme ve tahriş gibi sorunlar meydana gelir. Cilt sürekli gergin olur. Bu sebeple düzenli olarak cildinizi nemlendirmeniz gerekir.
Her gün cildinizi temizledikten sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile cildinize masaj yapın. Yağlı ciltler için su bazlı nemlendiriciler, kuru ciltler içinse yağ bazlı nemlendiriciler uygun olabilir.
Cildin erken yaşlanmasını önlemek, UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için güneş kremi kullanmanız gerekir. Ancak genellikle herkes sadece yaz aylarında güneş koruyucu krem kullanmayı tercih ediyor. Bu cilt bakımında en sık yapılan hataların başında geliyor.
Cildinizi sadece yaz mevsiminde değil her mevsim güneşten korumanız gerekiyor. Bu sebeple cildinizi güneşten korumak için mutlaka bir güneş kremi kullanmanız gerekir.
Güneş kreminizi yaz kış demeden çantanızdan eksik etmemelisiniz. Dışarı çıkmadan 20 dakika önce güneş kreminizi sürmeyi unutmayın.
Ansızın yüzünüzde ortaya çıkan sivilceler aynaya her baktığınızda canınızı sıkabilir.
Sivilceleri gördüğünüz andan itibaren onları sıkarak cildinizden temizlemeyi düşünürsünüz. Ancak cildinizde bakteriler varsa, sivilceler patladıktan sonra yaraya dönüşebilir.
Bu bakteriler cildinize yayılarak sivilcelerin çoğalmasına sebep olabilir. Bu sebeple cildinizde çıkan sivilcelere asla el sürmemeniz gerekir.
Henüz patlamaya hazır olmayan bir sivilceyi patlatmaya zorlarsanız, bakterilerin cildinizin iç katmanlarına girmesine sebep olursunuz. Bu durumda da cildinize en büyük zararı verirsiniz.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler