Gözenekli Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır? – Haber61

Aralık 28, 2022 0 Yazar: admin

GÖZENEK NEDİR?
Gözenekler cildin nefes almasını ve nemli olmasını sağlayan minik kanallardır. Ancak gözeneklerin çukurları makyaj, kir, toksin biriktirdiği için zaman içinde gözle görünür hale gelir.Her kıl kökünün dibinde olan gözenekler cildin parlaklığını koruyan yuvalardır.
Kıl foliküllerinin büyüklüğü cildimizde mikro büyüklükte yuvalar oluşturur. Deri altındaki yağlı tabaka uzanan kıl boyuna bağlı olarak gözenek yuvası oluşturur. Gözenek büyüklüğünü etkileyen faktörlerin başında genetik özellikler gelse de sebum üretimi fazla olan yağlı ciltlerin gözenekleri daha büyük olurken, yağ üretimi az olan ciltlerin gözenekleri daha küçük olmaktadır.
Gözenekli Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?
GÖZENEKLER NEDEN BÜYÜR?
Güneş ışınları yaş almaya bağlı azalan kolejen miktarı ve eksilen kolejen üretimi cilt yüzeyinde sarkma ve deride gevşekliğe zemin hazırlar. Bu durum aşağı yönlü bir genişlemeye neden olarak gözenek görünümünün artmasına sebebiyet verir.
Bunun yanı sıra nem eksikliği de gözeneklerin daha fazla büyümesine ve belirgin hale gelmesine neden olmaktadır. Bunların yanında makyajın kirle yan yana gelmesi gözeneklerin hacminin artması tıkanıklıkların zamanında temizlenmemesi nefes alamayan cildin esnemesine neden olur.
Aşırı yağlı beslenme, cilt tipine uymayan kozmetik ürünlerinin yanlış kullanımı gözeneklerin büyüme nedenleri arasında yer alır.
Güneş kremi kullanmamak, güneş ışınlarından cildinizi yeterince korumamak, alkol ve sigara kullanımı, makyajlı cildinizle uykuya geçmek, temel cilt bakımı rutini oluşturmamak ve fazla kilo da gözenek genişlemesinin nedenleri arasında yer alır.
Öncelikle burun çevresi ve yanaklar üçüncü olarak alın gözeneklerin genişlemeye yatkın olduğu alanlardır. Nefes alamayan, derinlemesine arındırılmamış gözenekler hacmini büyütme eğilimindedir.
Gözenekli Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?
GENİŞ GÖZENEKLERİN CİLDİMİZE ETKİSİ NEDİR?
Işıl ışıl ve dinamik görünen cildin sırrı gözeneklerde yatar. Sıkı gözenekler cilt yüzeyini korur hasar oluşmasını önler. Size sağlıklı ve genç bir cilt görünümü kazandırır. Cildin yenilenmesi için gözeneklerin tıkanmaması çok önemlidir. Tıkanan gözenekler temizlenerek deri altı katmanlara oksijen ulaşması sağlanmalıdır. Genişlemiş gözenekler dışarıdan gelecek her şeye maruz kalır. Gözeneklerin içine yağ ve kir ve toksinler birikerek siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olur. Sağlıklı görüntünüzü kaybedersiniz. Gözeneklerin boyutu ne kadar büyük olursa cildimizin üzerinde pürüzlü sağlıksız bir görünüm oluşur.
GÖZENEKLER NASIL KÜÇÜLÜR?
Gözeneklerin temizlenmesi, sıkılaşması, küçülmesi ve görünümlerinin azaltılmasına yönelik ürünleri cilt bakım rutininiz de olmalıdır. Oluşturacağınız temel bakım günlük rutininiz haline geldiği takdirde istenmeyen oluşumlara karşı size yardımcı olacaktır.
Cilt bakımında günlük temizliğin yanında, haftalık ve aylık bakımlarınızda da gözenekler için uygulayacağınız maskele, peelingler doğal bakım rutinleri gözenek oluşumlarına ve genişlemesine karşı bakım desteğinde size çok büyük katkılar sağlayacaktır.
Özetleyecek olursak;
Yüzünüzü her gün sabah akşam derinlemesine temizleyiniz.
Gözenek içerisindeki yağı kalıntı bırakmadan arındırın.
Haftada bir kez yada iki kez peeling uygulaması yapmayı ihmal etmeyin.
Düzenli nemlendirme desteği, gözenek genişlemesinin azaltılmasına cilt görünümünün düzelmesine destek olacaktır.
Haftada 2 kez özelikle kil içerikli maske kullanmak, gözeneklerdeki yağın derinlemesine temizlenmesi konusunda katkı sağlayacak bakım desteği vererek, gözeneklerin genişlemesine sıkılaşmasına zemin hazırlayacaktır.
Makyajınızı temizlemeden yatağa gitmeyin uykuya geçmeyin.
Cilt bakım rutininize yaz kış güneş kremi uygulamasını ekleyin ve hiç bırakmayın.
Kişisel bakım ürünlerinizi cilt tipinize göre seçerek, uygun zamanda ve doğru sıralamayla uygulama yapmaya dikkat edin.
EVDE GÖZENEKLERİMİZ İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?
-Yüzünüzü yıkadıktan sonra kurulama işlemi için kullanacağınız havluların temiz olmasına özen gösterin.
-Cildinizi nemsiz bırakmamaya dikkat edin.
-Beslenmenize dikkat edin. Yağlı yiyeceklerden uzak durun.
-Uykusuz kalmayın.
-Yeterli miktarda su tüketin.
-Aloa vera jeli kullanın.
-Yumurta akı maskesi yapın.                                                                                                                                                                                            -(Bir yumurta kırılır ve yalnızca akı cilde uygulanmak üzere ayrılır. Temiz cilde sürülür kuruması beklenir sonra yıkanır.)
saral
Trabzon HaberHaber61 Hakkında
Yıllardan bugüne kadar takipçilerimizin sayesinde Türkiye’nin en çok okunan bölgesel haber sitesi olma başarısını yakalayan Haber61, internet radyosu ve internet televizyonu atılımlarıyla da yine bir adım önde olduğunu ispatlamıştır. Sitemizde Trabzon haberlerinin yanı sıra Trabzonspor haberleri, Karadeniz, ve Türkiye’den gelişmelerin yanı sıra siyasi ve yaşama dair haberlere de yer verilmektedir. Bu bağlamda hiç bir siyasi düşünceye veya hiçbir kimseye taraf olmadan yolumuza ilerlerken açıkça tarafımızın yalnızca Trabzonspor olduğunu ilk günden bugüne vurgulamayı sürdürmekteyiz.
Habercilik anlayışımızı hızlı,doğru ve güncel bilgiler ışığında ilerleterek sizlere en doğru haberi ulaştırmanın çabası içerisindeyiz. Haber61 yalnızca Trabzon’dan değil yurdun dört bir yanından ve Dünya’nın bir çok ülkesinden takip edilmektedir. Yurt içerisinde büyük illerde temsilcilerimiz bulunmakla birlikte yine Avrupa’da da temsilcilerimiz yer almaktadır. Hergün onbinlerce kişinin ziyaret ettiği ve her ay 30 milyonu bulan sayfa gösterimiyle alanında zirvede bulunan Haber61 sizlere çok sayıda personeliyle hizmet etmektedir.
Spor, bölge haberlerini takip eden muhabirlerimizin yanı sıra canlı yayın aracıyla bölgeyi baştan aşağıya gezen canlı yayın ekibimiz haber peşinde koşmaktadır. Her gün yaklaşık 18 saat haber akışını kesintisiz sürdürerek hizmetini sürdüren Haber61 ayrıca 24 saat HD kalitesiyle Haber61 TV’den sizlere ulaşmaktadır.
Sosyal medyanın henüz yaygınlaşmadığı yıllardan itibaren dimdik ayakta duran Haber61, ne yazıkki habercilik yerine internetin hilelerini kullanarak bir yerlere gelmeye çalışanların sürekli saldırısına uğramaya devam etmektedir. Ancak Haber61, ucuz yolları deneyen bu kişilere her defasında heveslerini kursaklarında bırakmayı sürdürüyor. Gelişmiş server yapısıyla gücümüze güç katarak dimdik ayakta durmayı sürdürürken sizlerin habere ulaşma özgürlüğünü kimsenin kısıtlamasına hiçbir zaman izin vermeyerek yolumuza devam ediyoruz.
Haber61, kurulduğu 2006 yılından bugüne Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber konusunda gerek aldığı ödüllerle gerekse de habercilik anlayışıyla alanında lider olduğunu defalarca kanıtlamıştır.
Trabzon Hakkında
Karadeniz coğrafyası ve konumu ile Türkiye’nin önemli bölgeleri arasında yer almaktadır. Doğal kaynaklarından üretilen ürünlere kadar önem teşkil eden bu bölgenin halkı da sıcak kanlı insanları ile bilinen bir bölge oluşmaktadır. Karadeniz’in önemli şehirleri bulunmaktadır. Bu şehirlerinden bir tanesi de Trabzon şehridir. Trabzon geçmişi ile önemli bir şehir konumundadır.
Trabzon şehir gelişmiş olması ve sanayisi ile de ön planda yer alır. Sitemiz sayesinde şehirle alakalı bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehrin önemli yerlerini ve gezilmesi gereken yerleri de öğrenerek kendinize bir gezi planı çizebilirsiniz.Bu sayede şehir ile ilgili tüm güncel bilgilere kısa süre içerisinde ulaşım sağlarsınız.yöre insanları yardım ve dayanışmayı seven bir toplum olmaktadırlar.
Yardımlaşmayı ve dayanışmayı seven bir toplum olarak bilinen bu halk için her övgüyü hak ettiklerini söylemek yanlış olmaz. Ayrıca yöre halkı kendilerine has damak tadı ile bütün ülkenin beğenisini kazanmıştır. Karadeniz denizine has olan hamsi balığı ile birçok yemek çeşitleri bulunan bu yörede her sofrada özellikle kış aylarında hamsinin olmadığı bir sofra bulamazsınız.
Kadın erkek ayrım olmadan çalışan bir toplumdur. Kadınları da en az erkekleri kadar işçilik yapar ve gelir için evlerine katkı sağlarlar. Ayrıca kadınların çoğu yine çiftçilik yaparak geçim elde ederler. Bu açıdan bakıldığı zamanda yine çok başarılı bir toplum olduklarını söylemek yanlış olmaz.
Kışları çok fazla yağış alan bu bölgede gezmek için öncelikle Trabzon hava durumu kontrolü yapmadan dışarı çıkılmamasında fayda vardır.Şehri dolaşmanın keyfini çıkarmak için her karışını gezmek ve tarihi eser yerlerini keşfetmek sizleri faklı diyarlara götürecektir.Yapılan araştırmalara göre ülke geneli olarak en çok doğal yapıya sahip olunan bu bölgede yaşam yaşı daha uzun olmaktadır. Yani yöre insanları ülke geneli olarak daha uzun ömürlü bir yaş oranına sahiptir. Sebebi ise bölge genelinin toprak ile ilgilenmesi ve çok fazla doğa ile iç içe olunmasından geldiği söylenmektedir. Bu sayede oldukça avantajlı olan bu bölgede yaşamak için gün sayan kişi ve bireylerin olduğu bilinmektedir. Ayrıca çok fazla yağış alan bir bölge olmasından ötürü toprak verimliliği ve zenginliği bakımından da diğer bölgelere oranla daha zengin bir toprak yapısı bulunur.
Trabzon'un en kapsamlı Trabzon haber sitesi. Son dakika Trabzon haberleri ve en güncel haberler Haber61.net'te.

source

Linkler