Gözenekli ciltten nasıl kurtulunur? – Posta

Ekim 26, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr | Genişlemiş gözeneklerin ana nedeni aşırı sebum üretimidir. Her gözenek, sebum salgılayan bir yağ bezi içerir. Sebum cilt için doğal bir nemlendirici görevi görse de fazla üretim büyük bir sorundur.
Bununla birlikte cildiniz nemsiz kaldığında ya da yeterince hava alamadığında da cildinizdeki gözenekler büyür.
Cildinizin gözenekli yapısında genetik faktörler de önemli rol oynar bu nedenle cildinizdeki gözeneklerden tamamen kurtulmanız mümkün değildir ancak çevresel etkiler nedeniyle genişleyen gözeneklerinizi küçültüp görünürlüğünü azaltmanız mümkün.
Genişlemiş gözenekler cildinizin sebum dengesini bozar. Daha yağlı ve pürüzlü bir görünüme neden olur ancak gözeneklerinizi yeniden sıkılaştırmanız mümkün. Bunun için birkaç günde mucize beklerseniz sonuç alamayabilirsiniz asıl yapılması gereken düzenli bir bakımdır.
Ciltteki gözenekler, çeşitli koşullar nedeniyle kolayca genişleyebilirken onları yeniden sıkılaştırmak biraz zaman alacaktır.

DÜZENLİ TEMİZLİK ÇOK ÖNEMLİ
Gözeneklerinizi sıkılaştırarak daha pürüzsüz görünen bebek gibi bir cilde sahip olabilirsiniz. Bunun için en önemli ana kriter doğru ve düzenli uygulanan bir cilt bakım rutinidir.
Cildiniz makyaj yapsanız da yapmasanız da, evden dışarı çıksanız da çıkmasanız da gün içerisinde kirlenir ve gözenekler tıkanır. Günlük temizlik bu nedenle çok önemlidir.
Günde 2 defa cildinizi temizlemelisiniz. Bunun için cilt tipinize uyumlu bir temizleyici tercih edin.
Gözenek problemi yaşıyorsanız, bir yıkama jeli ya da köpüğü ile cildinizi temizledikten sonra tonik ya da misel su gibi bir arındırıcı ile cildinizi temizleyici kalıntılarından da arındırabilirsiniz.
Doğru bir temizlik için cilt tipinize uygun ürünler tercih ettiğinize emin olun. Yeni aldığınız ürünlere karşı cildinizi 1-2 hafta gözlemleyin.
Düzenli ve doğru şekilde temizlenen cilt, hava almaya başlar ve cildin sebum üretimi zaman içinde düzelir bu da genişlemiş gözeneklerin eski haline dönmesine yardımcı olur. Bununla birlikte sadece temizlik yeterli değildir, gözeneklerin küçülebilmesi için cildinizin aynı zamanda neme doyması gereklidir.
DERİNLEMESİNE NEMLENDİRİN
Nemsiz cilt, havadan daha çok nem çekebilmek için gözeneklerini genişletir. Buna engel olabilmek için günde 2 defa cildiniz nemlendirmeniz gerekir.
Cilt tipinize uygun bir nemlendirici tercih ettiğinizden emin olun.
Hyalüronik asit hem hassas hem de oldukça güçlü bir nemlendiricidir. Cildiniz için Hyalüronik asit içeren bir serum alarak derinden nemlenmesine destek olabilirsiniz.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler