Gribe meydan okuyor! Adeta doğal kalkan… Bağışıklığı güçlendirip vücudu zımba gibi yapıyor – Türkiye

Kasım 3, 2022 0 Yazar: admin

Klinik Diyetisyen Duygu Özbay, bağışıklık sistemini güçlendirici en güzel kaynağın doğal besinler olduğunu söyledi. Özbay, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunabilmek için bu mevsimde sofralarda bolca yer verilmesi gereken 10 besini şöyle sıraladı:
İçeriğindeki “antosiyanin” adlı bileşen sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren nar, gribe karşı korunmada etkili bir besin olarak öne çıkıyor. Ancak narın suyunu sıkıp içmek yerine orta büyüklükte bir narı tüketmek bağırsak sağlığı açısından daha yararlı oluyor.
Turunçgiller olarak da tanımlanan greyfurt, portakal, limon ve mandalina, C vitamini deposu olarak biliniyor. Aynı zamanda antioksidan özelliği de olan bu besinleri tam mevsimi olan sonbahar ve kış aylarında tüketmek ise grip ve soğuk algınlığından korurken, posaları sayesinde bağırsak sistemi de fayda görüyor.

Grip ve nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkili olan kivi, içerdiği bol miktardaki C vitamininin yanı sıra A, E, K vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum açısından da oldukça zengin bir besin. Kivinin ayrıca kış aylarında artan astım ataklarını önlemede de etkisi olduğu biliniyor.
Doğal yoğurt ve probiyotik kaynakları düzenli olarak tüketildiğinde bağırsak florasını zenginleştirerek bağışıklık sistemini güçlendiriyorlar. Yoğurt bunun yanı sıra içerdiği laktik asit ile mikroplara karşı kalkan etkisi gösteriyor ve savunma sisteminin gelişmesine katkı sağlıyor.
Doğal bir antibiyotik olan soğan ve sarımsak vücudumuza giren mikroplarla mücadele ederek bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor, hastalıkları metabolizmadan uzak tutmaya yardımcı oluyor.

Ceviz, badem ve fındık gibi yağlı tohumların E vitamini, çinko, magnezyum, Omega-3 gibi yağ asitleri ile mineral içeriklerinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirdikleri biliniyor. Bu nedenle günde bir avuç içi kadar ve çiğ olarak tüketilmesi öneriliyor.
Besin değeri açısından çok zengin bir kök bitki olan zencefili, içeriğinde doğal olarak bulunan “gingerol” maddesi sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirerek her türlü enfeksiyonu metabolizmadan uzak tutmaya yardımcı oluyor.
Özellikle soğuk su balıkları, Omega-3 yağ asitleri, protein ve aynı zamanda A-B vitamini yönünden oldukça zengin besinler. Bağışıklık sitemini destekleyen balığı ızgara, fırın veya buğulama teknikleri ile pişirerek haftada en az 2 kez sofralarda yer vermek önem kazanıyor.
Tükettiğimiz siyah çay miktarını azaltıp bunun yerine kuşburnu, ıhlamur, adaçayı ve ekinezya gibi bitki çaylarının ölçülü bir şekilde içilmesi, içerdikleri antioksidanlar sayesinde bağışık sisteminin kuvvetlenmesini sağlıyor. Bu bitkilerden özellikle adaçayı içerdiği uçucu bileşenler sayesinde grip ve soğuk algınlığının yol açtığı boğaz ve ağızdaki iltihaplanmanın yanı sıra enfeksiyonu da önlemeye yardımcı oluyor. Ancak özellikle hamilelerin bu içecekleri tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekiyor.
Lif açısından zengin, yüksek miktarda beta karoten içeren balkabağı vücudu mikroplardan korurken zararlı radikallerle de savaşıyor. Balkabağı, içerdiği mineraller sayesinde antioksidan kapasitemizin artmasına ve bağışıklığın güçlenmesine yardımcı oluyor. Bol miktarda sahip olduğu C vitamini ise soğuk algınlığına ve virüslere karşı kalkan görevi görürken hastalık esnasında daha hızlı bir iyileşme de sağlıyor.

source

Linkler