Gül çayı faydaları nelerdir? Gül çayı nasıl yapılır? – Mynet

Ekim 29, 2022 0 Yazar: admin

Genellikle kurutulmuş gülden yapılan gül çayı, rahatlatıcı etkisi ile tercih edilir. Osmanlı döneminde de yaygın olarak kullanılan gül çayı, ferahlatıcı etkisi ile soğuk olarak da tüketilebilen bitki çayları arasında yer alır. Kolay bir şekilde hazırlanan gül çayı tarifi, isteğe göre bal ve limon gibi besinlerle desteklenebilir.
Gül esansı, suyu ve yağı ile eski zamanlardan bu yana şifa verici özelliği ile kullanılan bitkiler arasında yerini alır. Gül çayı sıcak ve soğuk olarak tüketilebilir. Karışık bitki çayları içerisinde de sıklıkla gül tohumları yer alır. Yaprak halinde ve tohum halinde demlenmesi mümkün olan gül çayı hafif tadı ile herkes tarafından sevilerek tüketilir. Gül çayı faydaları şu şekilde sıralanabilir;
Gül çayı detoks ve diyet dönemlerinde tercih edilebilecek bitki çayları arasındadır. İçerdiği antioksidanlar ödem atmaya ve kalori kaybına yardımcı olur. Gül çayı ne işe yarar; açlığı dengeleyerek diyet dönemlerinde kilo alımını durdurmaya destek olur. Gül çayı ferah ve hafif yapıya sahip bir bitki çayıdır. Özellikle diyet dönemlerindeki tatlı isteği gül çayına bal eklenerek tüketildiğinde bastırılabilir.
Osmanlı döneminden bu yana farklı şekillerde tüketilen gül çayı farklı pek çok şekilde yapılabilir. Taze gül yaprakları şeker ile birlikte kaynatılarak içerisine reyhan, karanfil ve tarçın gibi tatlandırıcılar eklenerek yaz aylarında sağlıklı ve ferahlatıcı bir çay olarak tüketilebilir. Kış aylarında ise pek çok faydası ile ister tek başına ister çeşitli bitki çayları ile karıştırılarak hazırlanabilir. Karışık bitki çayları hazırlanırken dikkatli olunmalı, birbirleri ile etkileşiminde zararlı etkiler oluşturacak içerikler araştırılarak karışımlar hazırlanmalıdır. Sıcak gül çayı nasıl demlenir:
Gül çayına bal, tarçın gibi aromalar eklenerek lezzeti artırılabilir. Günde 2 bardaktan fazla tüketilmesi önerilmez.

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.’ye Aittir.

source

Linkler