Günde iki kere tüketerek ağız kokusundan kurtulun! Mideyi çalıştıran, hazmı kolaylaştıran içecek! – Tgrthaber

Temmuz 20, 2022 0 Yazar: admin

Dibek Kahvesi ismini pişirme şeklinden değil dibek taşının içerisinde öğütmesinden almıştır. Dibek, “dövülmüş olan” anlamına gelen, taştan veya tahtadan yapılmış havandır. Büyükten küçüğe doğru farklı boyutları vardır. Kısaca değirmen taşı olarak adlandırılan dibek, köylerde tahılları un haline getirmek için kullanılan içi çukur bir taştır.

DibekKahvesi türlü malzemelerin karıştırılmasıyla ortaya çıkan bir karışım kahvesidir ve her markanın kendine has karışım formülleri vardır. Dibek kahvesi geleneksel olarak; öğütülmüş kahve çekirdekleri, tarçın, keçiboynuzu tozu, salep, mahlep ve kakulenin, çikolata ve kremayla oluşturulan bir karışımıdır. Klasik Türk kahvesinden daha az kahve içermesi sebebiyle daha yumuşak bir içime sahiptir ve lezzeti yüksektir.

Dibek Kahvesi’yle Türk Kahvesi’ni ayıran en önemli özelliklerden biri de pişirme yöntemidir. Eskiden Türk kahvesi soğuk suyla cezvede ve ocakta pişiriliyordu.  Şimdilerde kahbe makineleri buı yöntemin yerini aldı. Dibek kahvesi ise Türk kahvesi gibi normal cezvede hazırlanıyor ama aslında onun da orijinali oldukça farklı. Dibek kahvesi, orijinalinde kömürlü ateşli sobalar üzerinde pişiriliyor ve soğuk su yerine sıcak su ilave ediliyor.

Ağız kokusunu önler
Mideyi çalıştırır
Dibek kahvesi hazmı kolaylaştırır
Kanseri önler
Parkinson hastalığının düşmanıdır
Safra taşlarını yok eder
Kolesterolü düşürür
Ağrı kesicidir
Cildi korur
Sindirimi kolaylaştırır
Tokluk hissi verir
Depresyonu önler
Şeker hastalığını oluşmadan önler
Hafızayı güçlendirir

Cezvenize kişi başına için 1 fincan su ve 1 ölçek dibek kahvesi ekleyin.
İsteğe göre şeker ilave ederek ateşe koymadan önce karıştırın.
Ateşin üzerine alıp kısık ateşte karıştırmaya devam edin.
Kahveniz kaynamaya başladığında servis edebilirsiniz.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler