Güneş kremine alerjiniz olabilir! Sürmeden önce buna dikkat! – Posta

Aralık 1, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr | Güneş ışınlarına fazla maruz kalan ciltler her zaman ciddi zararlar görür. Cildinizi güneşten koruyamadığınızda cilt lekeleri, kırışıklık, tahriş, ton eşitsizliği gibi bir çok problem ortaya çıkar. Güneşten korunmayan cilt çok erken yaşlanır ve kırışır.
Cildinizi güneşten rahatça koruyabilmeniz için güneş koruyucu krem kullanmanız gerekir. Ancak güneş kremi seçerken de dikkatli olmalısınız. Çünkü bazı güneş kremleri ciltte alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Cilt kızarıklığı ve batması, kaşıntı, kızarıklık gibi sorunları ortaya çıkabiliyor. Güneş kremi alerjinizin olup olmadığını anlamanın çok kolay yolları var. Peki, güneş kremi alerjisi olan biri ne yapmalıdır?
Güneş kremlerinde bulunan bazı bileşenler, bazı insanlarda alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Alerjik reaksiyona neden olma olasılığı en yüksek olan birkaç bileşen var.
Bazı insanlar, üreticilerin genellikle güneş kremlerine eklediği kokulara ve koruyucu maddelere de alerjik veya duyarlı olabilir. Her yeni cilt bakım ürününde olduğu gibi, yeni bir güneş kremi denerken de vücudunuzun küçük bir bölümünde (bu bileğiniz olabilir) bir test yapmanız gerekir.
GÜNEŞ KREMİ TÜRLERİ
İki ana güneş kremi türü vardır. Kimyasal ve fiziksel. Kimyasal güneş kremleri UV ışınlarını emer ve UV ışınlarının cilde ulaşmasını engellerken, fiziksel güneş kremleri UV ışınlarını yansıtan veya saçan ve UV ışınlarını saptıran çinko oksit ve titanyum dioksit gibi mineraller içerir.
Güneş kremi hassasiyetleri alerjisi olan kişileri etkileyebilecek üç tip reaksiyon vardır.
Tahriş edici kontakt dermatit: Bu tip, hassas cilde veya egzama gibi durumlara sahip kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.
Alerjik kontakt dermatit: Bu tip, bir kişinin güneş kremi içindeki belirli bir bileşene alerjisi olduğunda ortaya çıkar.
Fotoalerjik kontakt dermatit: Bu, güneş kremi UV ışığı ile temas ettiğinde ortaya çıkabilen bir alerji türüdür.
semptomlar
Güneş kremi alerjisi, güneş kremi uygulandıktan hemen sonra ortaya çıkabilir veya bazı durumlarda gelişmesi zaman alabilir. Güneş kremi alerjinin belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;
GÜNEŞ KREMİ ALERJİSİ OLANLAR NE YAPMALI?
Güneş kremi sürdüğünüz andan itibaren cildinizde yanma ve kaşıntı hissederseniz hemen güneş kreminizi su ile durulayın. Daha sonra cilt tamamen iyileşene kadar güneşten uzak durun. Cildiniz alerjik reaksiyon gösterdiğinde mutlaka nemlendirici bir kremle cildinize nemlendirici uygulayın.
Orta ila şiddetli cilt alerjileri için;
Tekrarlanan veya şiddetli güneş kremi alerjisi vakaları bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Bir dermatolog, cilt durumunu teşhis ederek ve tedavi ederek yardımcı olabilir. Ayrıca güneş kremi kullanımı ve güneşe maruz kalma konusunda önerilerde bulunabilirler
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler