Güneşe maruz kalmanın karanlık yüzü – Posta

Eylül 3, 2022 0 Yazar: admin

Güneş ışığı, hem görünür hem de görünmez ışınların veya dalgaların bir karışımı olarak Dünya’ya gider. Radyo dalgaları gibi uzun dalgalar da insanlara zararsızdır. Ancak ultraviyole (UV) ışığı gibi daha kısa dalgalar sorunlara neden olabilir. Dünya yüzeyine ulaşan bu UV ışınlarının en uzununa UVA ışınları denir. Daha kısa olanlara UVB ışınları denir.
UVB ışınlarına çok fazla maruz kalmak güneş yanığına neden olabilir. 
 UVA ışınları, UVB ışınlarından daha derine nüfuz edebilir, ancak her ikisi de cildinizin sağlığını etkileyebilir. 
UV ışınları cilt hücrelerine girdiğinde cildin büyümesini ve görünümünü etkileyen hassas süreçleri bozar.
Zamanla, bu ışınlara maruz kalmak cildi daha az elastik hale getirebilir.
Hatta cilt kalınlaşıp kösele gibi, kırışabilir veya kağıt mendil gibi inceltilebilir.
Güneşe ne kadar çok maruz kalırsanız, cildiniz o kadar erken yaşlanır
Cildinizin bu tür hasarları önleme veya onarma yolları vardır. Derinin en dış tabakası sürekli olarak ölü deri hücrelerini atar ve onların yerine geçer. 
Kötü bir güneş yanığı yaşadıysanız, bu tür cilt onarımını fark etmiş olabilirsiniz. 
Cildiniz soyulabilir, ancak genellikle bir veya 2 hafta içinde normal görünür.
Ultraviyole radyasyona maruz kaldığınızda, maruz kalan hücrelerinizin her birinde sürekli olarak devam eden bir onarım süreci vardır
Yine de, cildinizde uzun vadeli hasar kalabilir.
Yaşlandıkça cildin kendini onarması zorlaşır. Zamanla, UV hasarı cildinize ve altındaki bağ dokusuna zarar verebilir. Sonuç olarak, cildinizde daha fazla kırışıklık ve çizgi oluşabilir. 
 Çok fazla güneşe maruz kalma, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın kanser türü olan cilt kanseri riskinizi de artırabilir. 
UV ışığı cilt hücrelerine girdiğinde, içindeki genetik materyale (DNA denilen) zarar verebilir
DNA hasarı, hücrelerin hızla büyümesine ve bölünmesine neden olan değişikliklere neden olabilir. Bu büyüme, tümör veya lezyon adı verilen ekstra hücre kümelerine yol açabilir. Bunlar kanserli (malign) veya zararsız (iyi huylu) olabilir.
Cilt kanseri önce ciltte küçük bir nokta olarak görünebilir. Bazı kanserler çevreleyen dokuya derinlemesine ulaşır. Ayrıca deriden vücudun diğer organlarına da yayılabilirler.
Her yıl 2 milyondan fazla insan 2 tip cilt kanseri için tedavi edilmektedir: Ailenizin üyelerinde cilt kanseri varsa veya zaten melanom veya diğer cilt kanserleriniz varsa melanom riskiniz daha yüksektir. 
Cildinizi erken kırışıklara, hasara ve hastalığa karşı korumak için güneşte geçirilen süreyi sınırlayın ve her yaşta her daim dışarı çıktığınızda güneş koruyucu kullanmaya başlayın. 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source