Güneşlendikten sonra sakın duş almayın! İşte doğru güneşlenme yöntemleri – Tgrthaber

Temmuz 23, 2022 0 Yazar: admin

Uzmanlar tarafından yaz aylarında, özellikle güneşin kendisini hissettirdiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıkmanın doğru olmadığı belirtiliyor. Güneşin başta D vitamini sentezi ve psikoloji üzerinde olumlu yanlarının yanında zararlı etkileri de bulunuyor. Özellikle uzun süreli güneşe maruz kalmak hem cilt kanseri hem de cilt yaşlanması için riskini beraberinde getiriyor. Çocukluk çağından itibaren güneşe maruz kalan kişilerde bu riskler daha da artmaktadır. Uzun süreli ve yıllar boyunca güneşlenen kişilerde ise cilt kanseri olmasa bile leke, damarlanma artışı ve kurulukla birlikte cilt yaşlanması yaşanıyor.
Güneşin zararlı etkilerinin yanında olumlu etkileri de bulunmaktadır. Mutluluk vermesinin yanında D vitamini sentezi için güneşlenmek çok önemlidir. D vitamini sentezi için güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde koruyucu krem kullanmadan 10-20 dakika güneşlenilmesi gerekmektedir. Her ne kadar bu saatler güneş ışınlarının zararlı etkilerinin olduğu saatler olsa da maruziyet süresi az olduğu için cilt yaşlanmasına neden olmamakta ve kanser gelişimi için risk yaratmamaktadır. Ciltte D vitamini sentezi hemen başlamadığı için güneşlenildikten sonra en az 1-2 saat duş alınmamalıdır. Duş alınması gerekiyorsa; sabun ve şampuan kullanmadan ılık suyla duş alınması gerekmektedir.

Uzmanlara göre tendeki leke ve hasarların güneşlenmeyle birlikte kaybolduğu düşünülerek bronzlaşmaya çalışmak yanlıştır. Bronzlaşmak için uzun saatler güneş altında kalmaktan kaçınması gerekiyor. Aksi takdirde bronzlaşmak özellikle açık tenli insanlar için ağır cilt hasarı anlamına geliyor.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler