Güney Kore'de araştırmacılar sağlık değerlerini izleyen e-dövme geliştiriyor – Medimagazin

Ağustos 5, 2022 0 Yazar: admin

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde araştırmacılar sıvı metal ve karbon nanotüplerden yapılan elektronik mürekkep üzerinde çalışıyor. Bu dövmeler biyoelektrot olarak işlev görüyor.
Cerrahi işlem gerektirmeden uygulanabilen e-mürekkep, oda sıcaklığında sıvı halde bulunan ve yarı iletken ya da termometrelerde de kullanılan galyumdan üretiliyor. 
Malzeme Bilimi ve Mühendislik Profesörü Steve Park dövmenin deriye uygulandıktan sonra ovarak çıkmadığını belirtiyor. Bu dayanıklılığın yalnızca sıvı metalle mümkün olmadığının altını çiziyor.
Dövmenin kalıcı olması için mürekkep üretiminde platinle donatılan karbon nanotüpler kullanılıyor. Karbon nanotüpler hem elektrik iletimini hem de dövmenin dayanıklılığını sağlıyor.
E-mürekkep, elektrokardiyogram (EKG) ve diğer biyosensörlere bağlanması halinde hastanın kalp atış hızı ve glukoz, laktoz gibi diğer hayati verileri göndererek değer ölçümlerinin monitöre aktarılmasını sağlıyor. 
Ancak araştırmacılar asıl olarak biyosensörleri tamamen devre dışı bırakmayı ve e-mürekkebi kendi kendine yetebilen bir cihaz haline dönüştürmeyi hedefliyor.
Bunun için mürekkebe çip yerleştirmeyi planladıklarını belirten proje lideri Park, “Gelecekte mürekkebe yerleştirilen kablosuz bir çip sayesinde bağlanmayı umuyoruz. Çipi kullanarak vücudumuz ve dış cihazlar arasında iletişim kurabilir, sinyal gönderip alabiliriz” diye açıklıyor.
Okuma monitörleri her mekana yerleştirilebiliyor. Örneğin, bu monitörleri çipli dövmesi olan hastanın evinde  bulundurmak ve sağlık verilerini okumak mümkün olabilecek.
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Sitemizi kullanarak çerezleri kullanmamızı kabul etmiş sayılmaktasınız.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler