Güzelleşmek isterken kör oldu: Kendisine ve ailesine verdiği zararın farkında değil! Kremlerin bilinmeyen tehlikesi – Mynet

Aralık 18, 2022 0 Yazar: admin

Gündelik hayatta fark etmediğimiz birçok yerden çeşitli kimyasallara maruz kalıyoruz. Uzmanlar tehlikeli kimyasal içeren ürünler yerine doğal içerikli ürünlerin kullanımına ağırlık verilmesi gerektiğini belirtiyor. Amerika’da yaşayan bir kadın cilt beyazlatıcı krem kullandıktan sonra kısmen kör aldı. Körlüğe yol açan kremin içerisinde cıva olduğu öğrenildi.
Ekran görüntüsü 2022-12-17 143531
Adı açıklanmayan hastanın kullandığı kremin etiketinde açıklanmamasına rağmen, güvenli miktardan 18.000 kat daha yüksek seviyelere sahip, evde satın alınan ve ithal edilen bazı ürünleri kullandığını tespit etti. Cıvalı aydınlatıcı kremler deriden kan dolaşımına sızar ve burada ağır metaller saça, gözlere ve cilde renk veren bir pigment olan melanin üretimini engeller.
Somalili kadın, uykusuzluk, bacak ağrısı, kas güçsüzlüğü, yorgunluk ve çevresel görüşünün kademeli olarak kaybolması gibi açıklanamayan semptomlardan şikayet etmeye başladığında ilk olarak zehirlenme uzmanlarına ulaştı. Teşhis koyamayan doktorlar, kadını Minnesota Zehir Kontrol Sisteminden Dr. Erin Batdorff başkanlığındaki bir toksikolog ekibine yönlendirdi. 2022’de bir ev ziyaretinde yapılan bir test, kadının kan-cıva seviyesinin normal kabul edilen seviyenin (5mcg/L) dokuz katından fazla, 46,6 mikrogram/litreye yükseldiğini ortaya çıkardı.
Ekran görüntüsü 2022-12-17 143727
O noktada kadının cıva zehirlenmesinden muzdarip olduğu öğrenildi. Ancak daha fazla araştırma, kadının istemeden ailesini de riske attığını ortaya çıkardı. Muhtemelen kadının kıyafetlerini yıkadıktan sonra ailenin çamaşır makinesinde kalan miktarlar nedeniyle evinde de yüksek ağır metal seviyeleri tespit edildi. Halk sağlığı yetkilileri ayrıca çocuk odalarında anormal derecede yüksek konsantrasyonlar tespit etti. Çocukların vücutlarında da yüksek cıva seviyeleri vardı.
Şiddetli cıva zehiri vakaları, kısırlığın yanı sıra böbrek yetmezliği ve merkezi sinir sisteminde katastrofik hasar gibi yaşamı tehdit eden sağlık etkilerine neden olabilir.Kadının kullandığı kremlerin bir kısmını yurtdışından satın aldığı bildirildi. Raporu yöneten Dr. Erin Batdorff, CNN’e kadının kendisini ve ev halkını tehlikeye attığına dair hiçbir fikri olmadığını söyledi. Hiç kimse kasıtlı olarak kendilerine veya aile üyelerine zarar vermek istemez. Ama o dışarıda ve onu göremezsin, kokusunu alamazsın.
Dr Batdorff, “Tüketicilerin kremlerde civa olup olmadığını bilmesinin bir yolu yok, çünkü etiketlerde yok,” dedi. Dr Batdorff şunları ekledi: “Görme yetisini geri kazanamayacak… Bu nedenle, şu anda görme kaybı olan genç bir kadın olmak gerçekten korkutucu ve oldukça endişe verici.”
Ekran görüntüsü 2022-12-17 143613
Cıvaya maruz kalmanın bilinen tehlikelerine rağmen, dünya çapında cilt beyazlatıcı kremlerde ve sabunlarda yaygındır. Özellikle Asyalı ve Latin kadınlar cilt beyazlatıcı ürünleri sıklıkla kullanmaktadır.

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.’ye Aittir.

source

Linkler