Hamburger kaç kalori? Diyette hamburger yenir mi? 1 adet hamburger menü kaç kalori? – Tgrthaber

Eylül 28, 2022 0 Yazar: admin

Hamburgerin kökeni Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’ya dayanmaktadır. 1932’den bu yana özellikle ABD’de e çok tüketilen Fast Food haline gelmiştir. ABD olmak üzere hamburger tüketiminin fazla olduğu diğer ülkelerde de obezite insan sayısında artış yaşanmıştır. Türkiye’nin de en çok tükettiği Fast Food ürününün, yapılan bir araştırmada hamburger olduğu görülmüştür. Hamburger, iki sandviç ekmeği arasında yumuşacık köftesi, taze sebzesi, peyniri ve sosları ile yiyenleri kendisine adeta hayran bırakır. Vejeteryan ve veganlara göre de hamburger çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle diyet yapanların yiyememekten en çok şikayet ettikleri Fast Food, hamburgerdir. Peki, Hamburger kaç kalori? Diyette hamburger yenir mi? 1 adet hamburger menü kaç kalori?
Dünyada, beslenme uzmanlarının sağlıksız olduğu konusunda en çok uyardıkları Fast Food ürünlerinden biri hamburgerdir. Hamburgerin 100 gramında 165 kalori vardır ve yine 100 gramında 19.88 gram karbonhidrat, 7.02 gram protein, 6.12 gram yağ ve 1.6 gram lif bulunmaktadır. Bir porsiyon hamburger ise 313 kaloridir.
Diyette önemli olan her besinden yeteri kadar tüketmektir. Hamburger de diyette tüketebileceğiniz bir besindir. Fakat sık sık yemek diyetiniz için hiç iyi olmaz. Eğer diyetteyseniz, çok nadir aralıklarla tüketebileceğiniz hamburgeri, içerisine yağlı sos eklemeden/eklettirmeden tüketmeniz gerekmektedir.
Sosları içerisinden çıkardığınızda köfte ekmek yiyor gibi olursunuz. Ama dikkat etmeniz gereken nokta, sos eklememenin vermiş olduğu rahatlıkla sık sık hamburger tüketmemeniz. Her ne kadar dediğimiz şekilde hamburger tüketebilseniz de beslenme uzmanları diyet döneminde hamburgerden uzak durmanız konusunda uyarmaktadır.
Fast Food zincirleri günümüzde hamburgeri tek başına satmak yerine menü şeklinde satmayı tercih etmektedir. Yanında patates kızartması ve içeceği ile (bu genellikle kola olur) satılan hamburger menü, tek başına hamburger yemekten daha zararlıdır.

Patates kızartması ve kola gibi asitli içecekler, kalorisi oldukça yüksek, sağlıksız besinlerdir. Bu yüzden, her ne kadar hamburger tüketimini bile önermesek de, hamburgeri menü şeklinde tüketmemeniz sağlığınız için oldukça önemlidir. Peki, 1 adet hamburger menü kaç kaloridir?
Yanında patatesi ve içeceği ile 1 adet hamburger menü yaklaşık olarak 8000-1000 kalori aralığındadır. Hamburger ekmeğinin ve içerisindeki malzemelerin miktarına göre ise kalorisi değişmektedir. 1000 kalori oldukça fazla bir kaloridir. Koşu bandında yarım saat koştuğunuzda bile yarım saatte 1000 kalorinin yaklaşık olarak sadece 300’ünü yakabilirsiniz. Diğer yandan hızlı acıktırma özelliği de bulunan Fast Food ürünlerinden biri olan hamburger tüketildiğinde, kısa süre sonra sizi tekrar acıktıracaktır.
 

source

Linkler