Hamilelikte demir eksikliğine dikkat! Emzirme depresyonu azaltır, demir eksikliğini önler – Yeni Akit

Ağustos 4, 2022 0 Yazar: admin

Balıklı Rum Hastanesi’ndeki yangın kontrol altına alındı
MHP’den Turgay Ciner’e çok sert tepki! ‘Elbet kendisi ile hesaplaşılacaktır’
Halil Konakcı Hoca’dan ‘haya’ mesajı!
Türkiye’nin yeni nesil seyir füzesi Çakır! ROKETSAN tarih verdi
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’dan dünya gündemini altüst edecek petrol kararı
Yediiklim Yayınevi’nden KPSS açıklaması
Rusya’dan Erdoğan’ın ziyareti öncesi kritik anlaşma açıklaması
Bahçeli’den flaş KPSS çağrısı: 20 soruya doğru cevap verenler tespit edilmeli!
Ayçiçek yağı fiyatlarını etkileyecek gelişme! O ülkedeki ayçiçek tohumlarını çaldılar
Çin’den yürekleri ağza getiren açıklama! ‘Tüm hedefler vuruldu’
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emel Şen, emzirmenin annenin ve bebeğin sağlığını hem yakın zaman hem de uzun vade de koruduğunu söyledi. Hamilede demir eksikliği bebeği etkiler mi? Demir eksikliği yaşayan hamile ne yemeli? Hamilelikte demir eksikliği nelere yol açar? Gebelikte demir eksikliği belirtileri neler? İşte tüm detaylar…
Hamilelikte görülen ileri derece demir eksikliği; bebek ölümleri, bağışıklık sistemi zayıflıkları ve enfeksiyon gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Beslenme düzeninde ve yaşam şeklinde yapılacak birkaç ufak ama önemli değişiklikle anne adaylarının demir eksikliğinden uzak, rahat bir hamilelik geçirebilirler.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emel Şen, emzirmenin annenin ve bebeğin sağlığını hem yakın zaman hem de uzun vade de koruduğunu söyledi.
VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nden Dr. Öğr. Üyesi Emel Şen 1-7 Ağustos Emzirme Haftası nedeniyle emzirmenin önemi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Emzirmenin faydalarına dikkat çeken ve anne sütünün bebeğin ilk aşısı olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Emel Şen, “Anne ile bebek arasında duygusal bağlanmayı sağlar. Annede annelik duygusunu, bebekte de güven duygusunu geliştirir. Annenin kendini daha mutlu, güvenli ve huzurlu hissetmesini sağlar. Depresyonu azaltır. Emzirme annenin ve bebeğin sağlığını hem yakın zaman hem de uzun vade de korur. Emzirme hormonları sayesinde doğum sonrası rahim hızla küçülür. Annede kanama azalır, demir eksikliği ve anemi önlenir. Emzirme annede yumurtalık ve meme kanseri riskini azaltır. Emziren kadınlarda osteoporoz (kemik erimesi) daha az görülür” dedi.

“Anne sütü bebeğin zihinsel gelişimini olumlu etkiler” Anne sütünün bebekler için önemi
Anne sütünün bebeğe yararlarını anlatan Dr. Öğr. Üyesi Emel Şen, “Bebeğin dengeli ve yeterli beslenmesini sağlar. Su içeriği yeterlidir. Bebeğe dışardan su vermek gerekmez. Bebeği ishal, zatürre, idrar yolu enfeksiyonu ve menenjitten koruyan maddeler içerir. Bebekte alerji, astım ve obezite (şişmanlık) riskini azaltır. Bebeğin kabızlık, pişik, gaz sancısı, reflü gibi sorunlarının sıklığını azaltır. Seker hastalığı, kalp damar, bağırsak hastalıkları, kan kanseri, lenf tümörleri gibi birçok ciddi hastalık, bebekken emzirilenlerde daha nadir görülmektedir. Bebeğin zihinsel gelişimini ve zekâsını olumlu etkiler. Bebeğin kendi bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandırır. Bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü alan prematüre bebeğin ciddi sorunları azalır, hastanede daha kısa yatar. Anne sütünün yetmediği şüphesi veya anne sütü, emzirme, meme ile ilgili sorunlarınız varsa danışmanlık için Emzirme Danışmanlığı ve Relaktasyon Polikliniğimize başvurabilirsiniz” diye konuştu.
Peki, hamilelikte demir eksikliği nedir, nelere yol açar işte detaylar…

Demir eksikliği ilerleyip kansızlık ortaya çıktıktan sonra bunlara başka belirti ve bulgular da eklenir.

Demir eksikliğinin en sık rastlanılan belirtileri;

Halsizlik.
Sürekli yorgunluk hali.
Konsantrasyon problemleri.
İlgisizlik.
Fiziksel aktiviteler sırasında nefes nefese kalmak.
Baş dönmesi ve göz kararması
Baş ağrısı

Hamilelikte demir eksikliği bebeği nasıl etkiler?

Demir eksikliğinde gebelerde yorgunluk hissi, konsantrasyon güçlüğünün yanı sıra cilt ve mukozalarda solukluk, saç dökülmesi gibi fiziksel belirtiler ortaya çıkar. * Gebelikte oluşan demir eksikliğine bağlı kansızlıklar erken doğumlara, doğan bebeğin düşük kilolu olmasına neden olabilir.
Demir eksikliği yaşayan hamile ne yemeli?
Besinsel olarak en iyi demir kaynakları; yumurta, et ve et ürünleri, balık, karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller ve tam tahıllardır. Ayrıca badem, kuru erik ve siyah kuru üzüm de iyi birer kaynaktır. Bu yemişler için ara öğünler çok uygundur.
hamilelikte demir eksikliği nelere yol açar? Belirtileri 
Hamilelikte demirin yetersiz alınması kansızlık, yorgunluk, iştahsızlık ve baş dönmesine neden olabilir. Yetişkinlerde günlük demir ihtiyacı 15mg iken hamilelikte bu değerin 2 katına çıkarılması önerilir. Sadece besinlerden bu miktara ulaşmak biraz zor olabilir.
Hamilelikte demir ilacı bebeğe zarar verir mi?
Bugün Nutritional Journal’da yayınlanan bir çalışmaya göre gebeliğin ortasında eksiklik tespit edilmeden fazladan verilen demir takviyesi bebekte gelişim bozukluğuna yol açıyor. Doktora başvurulmalıdır.
Demir eksikliği yaşayan hamile ne yemeli?
Besinsel olarak en iyi demir kaynakları; yumurta, et ve et ürünleri, balık, karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller ve tam tahıllardır. Ayrıca badem, kuru erik ve siyah kuru üzüm de iyi birer kaynaktır. Bu yemişler için ara öğünler çok uygundur.

Kadın – Aile
Hamilelikten sonra nasıl kilo verilir? Hamilelik kiloları en hızlı nasıl verilir?
Altın fiyatlarındaki yukarı yönlü beklenti devam ederken Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten yeni uyarılar geldi. Memiş piyasaların biler..
ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, Türkiye’nin yeni nesil seyir füzesi ‘Çakır’ın bu sene içinde tanıtımını yaptıklarını anımsatarak, ‘Çakır..
Son dakika haberi: 31 Temmuz’da yapılan KPSS genel yetenek-genel kültür ile eğitim bilimleri sınavının iptala edip edilmeyeceği adaylar tara..
WhatsApp İhbar Hattı
+90 (553) 313 94 23
Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.
Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.
www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Yüklenme süresi 0.0153 sn.

source