Hardal otu nedir, ne işe yarar? Hardalın faydaları ve zararları nelerdir? – Tgrthaber

Temmuz 27, 2022 0 Yazar: admin

Özellikle sos olarak yaygın bir şekilde kullanılan hardal, Akdeniz ikliminin hakim olduğu alanlarda kolaylıkla yetiştirilen hardal otundan yapılıyor. Alternatif tıpta da kullanılan bitkilerden biri olan hardal otunun faydaları ve kullanım alanları sıklıkla araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki hardal otu nedir, ne işe yarar? Hardalın faydaları ve zararları neler? Detaylar haberimizde…
Turpgiller ailesinden olan hardal otu, Akdeniz bitkisi olarak bilinmektedir. İngilizce adı mustard‘dır.50 santimetreye ulaşan bir boya sahip, sarı ve beyaz renklerde çiçekler açmaktadır. Siyah ve beyaz olma üzere iki farklı türe sahip olan hardal otu, sağlık açısından oldukça faydalı bitkilerden biridir.
Alternatif tıpın en sık tercih edilen bitkilerinden biri olan hardal otu, kabızlık, öksürük, bronşit ve zatürre gibi rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça etkilidir. Göğüs bölgesini yumuşatıcı bir etkisi bulunmakta ve solunum yolu rahatsızlıklarının olumsuz etkilerini azaltmaktadır. Genel olarak Mart veya Nisan aylarında ekilen hardal otu, güçlü bir etkiye sahip olması nedeniyle belirli miktarlarda tüketilmesi gereken bitkiler arasında yer almaktadır.

Akdeniz iklim tipine uygun olan hardal otu, yetiştiriciliği yapılabilen bitki türlerinden biridir. Fakat sert ve karasal iklimlerde yetişmesi mümkün değildir. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde bulunan şehirlerde kolaylıkla yetişmektedir. Ayrıca Şanlıurfa’da da yoğun olarak bulunmaktadır.
Alternatif tıpta da sıklıkla kullanılmakta olan hardal otu, insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Hardal otunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:
 

Her konuda olduğu gibi hardal otu kullanımında aşırıya kaçıldığında da çeşitli zararlarla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır. Özellikle ilk defa kullanıyorsanız, hardal otu kullanım miktarına dikkat etmeniz gerekir. Oluşabilecek alerjik reaksiyonların önüne geçmek adına hardal otunun zararları hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir. Hardal otunun zararları şu şekildedir:

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler