Hasadı başladı! Binbir derde deva oluyor! Çayı da yağı da şifa kaynağı – Tgrthaber

Temmuz 17, 2022 0 Yazar: admin

Yurdumuzun çoğunlukla Ege bölgesi ve Muğla civarında yetişen sarı kantaron otunun faydaları saymakla bitmiyor. Yaz aylarında hasadına başlanan bitkinin toplanması ekime kadar devam ediyor. Egeliler ’in toplamaya başladığı sarı kantaron hem ruhsal hem fiziksel haslıklara olan faydası sebebiyle insanlar tarafından en çok merak edilen bitki oldu.
Sarı kantaron bitkisinin geçmişi eski Yunan ve Roma medeniyetlerine kadar uzanıyor. Bu dönemde insanlar, bitkinin sarı çiçeklerini toplayarak bu çiçekleri zeytinyağı içine aktarıp güneş gören alanlarda birkaç gün boyunca bekletirdi. Bekleyen yağ ise parlak kırmızı bir yağa dönüşürdü. Bu yağ özellikle yara ve yanıkların tedavisinde iyileştirici merhem olarak kullanılırdı.
Sağlığa ve hastalıklara olan katkısı bilimsel olarak da kanıtlanmış olan sarı kantaron bitkisi hem ruhsal hem fiziksel rahatsızlıklarda etkili. Bilinen en yaygın fayda sağladığı hastalıklar şu şekilde:
Sarı kantaron bitkisinin yaygın kullanım şekilleri yapraklarının kurutulup çay elde edilmesi sonucu kaynatılarak tüketilmesi ve çiçeklerinin belli bir süre güneş ışığı gören alanda zeytinyağı içinde bekletilip kantaron yağı elde ederek kullanılmasıdır. Her iki şekilde de kullanımına yer verilir. Sarı kantaron yağı cilt hastalıkları tedavisinde sürülerek kullanıma daha elverişlidir.
Bir tutam sarı kantaron yaprağı 1 bardak su içinde kaynattıktan sonra 5 dakika kadar üstü kapalı olarak demlendirilir. Su ve kantaron bitkisinin miktarı kişi sayısına göre arttırılabilir. Taze olarak tüketmek daha etkilidir.
Güneşli havada toplanan çiçekler, hafifçe ezilerek şeffaf bir cam kavanoza doldurulur, üstüne sızma zeytin yağı eklenir ve mayalanma süreci tamamlanana kadar 3- 4 gün ağzı açık olarak güneşte bekletilir. (100 gr. çiçek, 250 gr. zeytin yağı oranında) Sonrasında kapağı kapalı bir şekilde, arada bir çalkalanarak 4-5 hafta bekletilir. Kırmızı (kırmızı kantaron) renk alan yağ, iyi bir şekilde süzülerek şişelerde ve çok sıcak olmayan bir ortamda saklanır. Bu şekilde 2- 3 yıl kullanılabilir.

source