Haşlanmış Yumurtanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Yumurta Neye İyi Gelir, Nasıl Tüketilir? -Son Dakika Haberi – Sabah

Temmuz 25, 2022 0 Yazar: admin

Yumurta tüketimi tüm dünyada çok yaygındır. Hem lezzetli hem de sağlıklı olmasından dolayı büyüğünden küçüğüne herkes yumurta tüketir. Yumurta tüketimi bazen aşırıya kaçabilir. Bu gibi durumlar tehlikelidir. Her şey gibi yumurta tüketimininin de fazlası zararlıdır. Peki yumurtanın yan etkileri var mıdır? Yumurtanın nasıl bir şekilde tüketilmesi gereklidir? Yumurta cilde iyi gelir mi? İşte tüm detaylar…
YUMURTANIN FAYDALARI
YUMURTANIN ZARARLARI
Çok faydalı bir besin olmasına rağmen yumurtanın da bazı olumsuz özellikleri vardır. Bunlar genellikle fazla tüketim sonucunda ortaya çıkar.

  • Bir yumurtada 75 kalori bulunur. Gün içerisinde 3 tane yumurta yemek çok fazla kalori almak demektir. Bu da kilo alımına sebep olur.
  • Çok yumurta tüketilirse yağ alımı artar. Yağın artması da kalp hastalığı risklerini artırır.
  • Eğer yüksek kolesterole sahip birisi yerse kolesterol daha da artar. Bu da kalp hastalıkları riskini çoğaltır.
  • Fazla tüketiminde diyabete yakalanma riski doğar.
  • Yağlı karaciğer hastalığına sebep olabilir.

Tereyağının Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Tereyağı Neye İyi Gelir, Nasıl Tüketilir?

YUMURTANIN KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ
Yumurta ebadına bakılarak en fazla kaloriye sahip olan besinlerden birisidir. 100 gramlık bir yumurtada 154 kcal kalori vardır. Besin değerleri ise şöyledir:
YUMURTANIN ÇOCUKLARA FAYDALARI
Çocukların günde bir tane yumurta tüketmesi onların sağlığı için çok faydalıdır. Bu faydalardan bazıları ise şunlardır:
HAŞLANMIŞ YUMURTANIN FAYDALARI
Her haliyle faydalı olan yumurta haşlanmış şeklinde de çok faydalıdır. Haşlanmış yumurta hakkında bilinen bazı faydalar şunlardır:

YUMURTANIN CİLDE FAYDALARI
Birçok hastalığa karşı etkili olan yumurta, cilt için de çok faydalı olan bir besindir. Hem yenilmesi hem de cilde uygulanması çok güzel sonuçlar ortaya çıkarabilir. Yumurtanın ciltte etkilerinden bazıları şunlardır:
YUMURTA BEYAZININ FAYDALARI
Anne sütünden sonra en sağlıklı besinin yumurta akı olduğu söylenir. Yumurta akının faydaları ise şöyledir:
FAZLA HAŞLANMIŞ YUMURTA YEMEK
Ünlü Uzman Canan Karatay’a göre yumurtanın fazla pişirilmemesi gereklidir. Eğer yumurta fazla pişe ya da haşlanırsa faydasını kaybetmektedir. Ve buna ek olarak da sağlığa zararlı bir hale gelmektedir. Eğer bir yumurta fazla pişmekten etrafı yeşillenmiş ya da grileşmiş bir haldeyse o yumurta insan için zararlı bir hale gelmiştir.
YUMURTANIN YAN ETKİLERİ

source