Hassas cilt tipi ile başa çıkma yolları – Posta

Kasım 18, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr | Hassas ciltler genellikle cilt tipi olarak nitelendirilse de aslında yağlı hassas cilde, kuru hassas cilde veya normal hassas cilde sahip olmak mümkündür. Cildinizin yağ oranı ne olursa olsun hassas bir cilde sahip olabilirsiniz.
En temel düzeyde, hassas cilt, hava koşullarından veya cilt bakım ürünlerinden kolayca kızarıklığa dönüşen veya lekeli, kaşıntılı veya batma reaksiyonları yaşayan cilt için genel, tıbbi olmayan bir terimdir.
Hassas bir cildiniz varsa,
Tüm bunlarla birlikte, Dermatologların hassas cildi tanımlamak için kullandıkları kesin bir kontrol listesi yoktur. Hassas ciltler birçok farklı şeye tepki verebilir.
Hassas cilt tipine sahip kişilerin cilt bariyerleri daha zayıf ve hassastır. Bu nedenle hassas cilde sahip kişiler için bakım çok daha önemli hale gelir.
Özellikle, bariyer güçlendirici cilt bakımlarıyla hassas cilt probleminin azalması sağlanmalıdır.
Peki, neler yapabilirsiniz. İşte hassas cilt tipi bakımına dair bilmeniz gerekenler…
BUNLARA DİKKAT!
Cildinizdeki alerjik reaksiyonlardan, kızarıklıklardan kurtulmak için hassas ve yoğun bir bakıma geçmelisiniz.
Her şeyi yüzünüze sürmeyin: Cildinize iyi gelecek ürünler seçmek cildiniz için öncelikli olmalı. Hipoalerjenik ürünler, hassas ciltler için üretilen ürünler sizin için daha iyidir ancak onlara da tamamen güvenmeyin çünkü hassas cilt yapısı kişiye özeldir ve hassas ciltler için üretilmiş formüller bile bazen sizin için uygun olmayabilir.
Bu nedenle yama testi çok önemlidir.
Cildinize bir ürünü sürmeden önce, kulak arkası gibi görünmeyen hassas bir bölgede deneme yapabilirsiniz. Birkaç saat durumu izleyin. Sonrasın da cildinizi yaklaşık 20 gün boyunca takip ederek kullandığınız ürünlere vereceği reaksiyonları kontrol edin.
HASSAS CİLDİN EN BÜYÜK DÜŞMANI!
Hassas cilt için en büyük düşman güneştir. Güneş tüm ciltler için kötüdür ancak hassas ciltler için tam bir felakettir. Hassas cilt bariyeri foto-yaşlanmadan çok daha hızlı etkilenir ve daha hızlı kırışır.
Güneş ışınları, kaz ayakları, mimik izleri ve pürüzlerin derinleşmesine neden olur.
Mineral içerikli bol çinkolu güneş kremleri cildinize iyi gelebilir.
Güneşten korunmanın en etkili yöntemlerinden biri, her daim güneş koruyucu kullanmaktır. Yüzünüze özel en az 30 SPF koruma faktörlü bir güneş kremi edinerek, yaz-kış her daim sürmeyi alışkanlık haline getirin.
Güneş ışınları, 4 mevsim zararlı ışınlar yaymaya devam ediyor.
Hassas ciltte, reaksiyona neden olma olasılığı daha düşük olan çinko oksit ve titanyum dioksit gibi fiziksel aktif bileşenlere sahip güneş koruyucuları arayın.
Mineral bazlı güneş koruyucuları oldukça etkilidir ancak akşamları cildinizden doğru şekilde arındırmanız gerekir. Bunun için çift aşamalı temizlik deneyebilirsiniz.
Havlular, genellikle yüzünüz için çok serttir ve banyonun nemli ortamında hızla bakteri üretir. Kendinize özel bir yüz havlusu edinin, sık sık değiştirin. Yüzünüzü kurularken sürtme yerine tampon hareketlerle nemi alın. Yüzü kağıt havlu ile silmeyi tercih edebilirsiniz. 
Su, kururken cildinizden nem çeker bu nedenle yüzünüzü yıkadıktan sonra her daim nemlendirmelisiniz.
CİLT BARİYERİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN YÜKSEK NEM
Hassas ciltler için nemlendirme ekstra önemlidir. Nem seviyesi yüksek cilt bariyeri daha güçlüdür. Bu nedenle bol su tüketimi ve iyi nemlendirme cildinize iyi gelir. Kızarıklanmayı ve tahrişi azaltır.
Nemlendirici seçimi için cildiniz ihtiyaçlarını takip etmelisiniz. Yağlı ve hassas bir cildiniz varsa su bazlı nemlendiriciler sizin için harika olacaktır. Kuru ve hassas ciltler çok daha yoğun neme ihtiyaç duyar.
HASSAS CİLTLER İÇİN İDEAL BİLEŞENLER
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler