Hassas ve sivilceli ciltler için bakım önerileri – Posta

Temmuz 26, 2022 0 Yazar: admin

Sivilceler aynaya her baktığınızda canınızı sıkar ve cildinizin pürüzsüz görüntüsünü bozar. Cildiniz sivilceli ve aynı zamanda hassas olabilir. Böyle ciltlerin bakımı zor gibi gözükse de birkaç öneriyle cildiniz kusursuz olabilir.
İşte hassas ve sivilceli ciltler için bakım önerileri…
1-UZMANDAN YARDIM ALIN
Hassas cilt bakımı yeterince zordur; üstüne bir de sivilceler eklenince işler içinden çıkılmaz bir hale gelebilir. Sivilceleri tedavi etmek isterken cildinizin daha çok tahriş olmasına sebep olabilirsiniz.
Bu sebeple evde cilt bakım yöntemlerini denemeden önce bir uzmandan destek almalısınız. Dermatoloğun, cildin için gereken tedaviyi uygulayıp, kullanman gereken ürünleri belirleyecektir. Böylece cilt problemlerinizi daha doğru bir şekilde çözebilirsiniz.
Sivilceler genellikle cildin aşırı sebum üretmesinden kaynaklı oluşabiliyor. Bu sebeple cildin yağ oranını dengede tutmak gerekiyor. Bunun için genellikle sivilceli cildi olanlar aknelerini kurutması gerektiğiniz düşünerek cildi aşırı kurutucu ve tahriş eden ürünlere yönelebiliyor. Bunu yapmak cilde daha çok zarar veriyor.
Sivilcelere ve siyah noktalara neden olan gözenekleri temizlemek için cildi kurutmadan nazikçe arındırmanız gerekir. Ayrıca cildi sabah ve akşam olarak günde 2 temizlemek yeterli olacaktır.
Cildinizin kurmaması, tahriş olmaması için nemlendirici kullanmaya özen göstermeli, cilt bakım rutininden nemlendiriciyi asla eksik etmemelisiniz. Sivilceli cildi olanlar genellikle nemlendirici kullanarak cildinde daha çok sivilce çıktığını düşünür. Ancak bu çok yanlış bir düşüncedir.
Bu sebeple her gün cildinizi temizledikten sonra mutlaka nemlendirici ile derinlemesine nemlendirmeniz gerekir. Hafif, jel-krem dokuya sahip nemlendirici kullanarak cildine ihtiyacı olduğu kadar nem desteği sağlayabilirsiniz.
Sivilce ve siyah noktaları temizlemek için cildinize asla peeling yapmayın ve tahriş edici sert hareketler uygulamayın. Yüzünüzü temizleme fırçalarını kullanarak temizlemeyin.
Sert fırçalar hassas cildini kolayca tahriş edebilir, kızarıklık ve yanmaya neden olabilir. Aynı şekilde peeling de cildinin tahriş olmasına neden olabilir. Bu nedenle cildinize mutlaka hassas bir bakım uygulamanız gerekir.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source