Her eve lazım! Yasemin yağının 4 etkisi – MSN Haber

Aralık 12, 2022 0 Yazar: admin

Zeytin ailesindeki çiçekli bir bitki olan yaseminin etkileyici kokusunu bilmeyen yoktur. Yasemin özleri güçlü bir koku yaymanın çok ötesinde ciltten, saça hatta depresyona ve cinsel hayata kadar bir çok alanda şaşırtıcı etkilere sahip. Posta.com.tr okurları için yasemin yağının vücuda etkilerini araştırdık. İşte her derde deva yasemin yağının faydaları

Yasemin yağı yasemin çiçeğinden elde edilen bir öz yağdır. Sağlık için faydaları oldukça fazladır. İbrahim Saraçoğlu tarafından sık sık gündeme gelen, hoş kokusu ile bilinen yasemin çiçeği yağı sayesinde pek çok hastalığa iyi geliyor. 
Bu hayranlık uyandıran çiçeğin kokusu zengin, tatlı, meyvemsi ve şehvetlidir ve genellikle baştan çıkarmanın, kadınlığın ve aşkın sembolü olarak görülür
Her eve lazım! Kokusu sakinleştiriyor, ağrıları azaltıyor.
Kışın çiçeklerini döken, her zaman yeşil yaprakları olan yasemin uçucu yağı tıpkı yasemin bitkisi kadar etkili özelliklere sahiptir. Ciltten saça, zihinsel sağlıktan psikolojiye hatta cinsel sağlığa kadar birçok etkiye sahiptir. Yasemin yağının faydalarını Posta.com.tr okurları için derledik. 
CİLTTEKİ İZLERİ, LEKELERİ YOK EDİYOR!

Yasemin yağı cilde ya da saça uygulandığında muazzam faydaları olan bir yağdır. 
Yasemin yağı çok iyi bir antiseptik ve dezenfektandır. Sahip olduğu benzaldehit, benzoik asit ve benzil benzoat gibi bileşenleri çok etkili mikrop öldürücü, bakteri öldürücü, mantar öldürücü ve antiviral olarak bilinmektedir. Yaralara harici olarak uygulandığında, septik olmasını engeller.
Yasemin yağı cilt için etkili doğal bir uçucu yağdır ve oldukça güçlüdür. Bu nedenle doğrudan cilde uygulanması tavsiye edilmez ancak bir kaç damla taşıyıcı yağ ile (zeytinyağı, tatlı badem yağı, jojoba yağı.. vb) karıştırılarak cilde sürüldüğünde ince çizgilerden, cilt lekelerine kadar birçok olumlu etkiye sahiptir. 
Cilde uygulanmadan önce taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Kesinlikle yutulmamalıdır. 
CİNSELLİĞİ CANLANDIRIYOR

Romantik hisler de uyandıran yasemin hem cilt bakım rutininize hem de yatak odanızı canlandırmaya faydalı olabilir. Yasemin yağı, afrodizyak özelliği de taşıdığından dolayı özellikle Ortadoğu ve Hindistan coğrafyasında sık sık kullanılır. 
Kişiyi mutlu hissettiren kokusuyla birlikte yasemin yağı erotonin de dahil olmak üzere vücudun belirli hormonların salınmasını uyarır ve bu da enerjinin yükselmesini, ruh halinin düzelmesini teşvik eder.
Koku ve cinsel tepki arasındaki ilişki ile ilgili küçük bir araştırmaya göre, beyin dalgaları üzerindeki uyarıcı etkisi kişiyi cinsel ipuçlarına karşı daha uyanık hale getirebilir ve muhtemelen penise kan akışını artırabilir.
Not: Yatağınıza girmeden önce boynunuza biraz yasemin yağ sürmeyi deneyebilirsiniz. Bir buhurdanlık aracılığıyla yatak odanızın yasemin kokmasını sağlayabilirsiniz. 
BAŞ AĞRISINI AZALTIR, SİNİRLERİ GEVŞETİR

Yaseminağrı kesici, hormon dengelemek ve depresyonu hafifletmek için kullanılır.
Güçlü aromatik rahatlatıcı etkileri nedeniyle baş ağrılarını azaltmak veya geçirmek için kullanılabilir.
Yasemin, kramp ve spazm tedavisinde de kullanılır. Yasemin yağı seyreltilerek masaj için kullanıldığında ağrıları hafiflettiği, sinirleri gevşettiği gözlemlenmiştir. 
Aromaterapide kullanılan yasemin yağı, antidepresan etkisi gösterebilir.
Yapılan bir araştırmada yasemin yağı kullanan katılımcıların kendini daha uyanık hissettiği bildirilmiştir. Bunun üzerine yağın depresif etkileri azaltmak ve ruh halini iyileştirmek gibi faydaları olabileceği sonucuna varıldı.
ODAKLANMAYI KOLAYLAŞTIRIR, ZİHNİ AÇAR

Yasemin yağı, içinde bulundurduğu aktif maddeleri, aktif öğrenme ve problem çözme işlemleri için gereken kalp atış hızını, ideal vücut sıcaklığını ve beyin fonksiyonlarını artırmaya yardımcı olur. 
Yasemin kokusu sinir sistemi üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Gevşetir, sinirleri alır.
Odaklanmayı kolaylaştırarak üretkenliği ve verimliliği artırır.  İnsanları mutlu, enerjik ve romantik hissettirdiği kanıtlanmıştır .

source

Linkler