Her Gün 1 Bardak Nar Suyu İçilirse Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelir? Nar Suyu Faydalı mıdır? – Onedio

Kasım 26, 2022 0 Yazar: admin

Bir sonbahar meyvesi olan narın faydaları saymakla bitmez. Gücün, kudretin ve yenilmezliğin sembollerinden biri olan nar. Sağlık için önemli olan meyveler arasında yer alır. Nar suyunun da saymakla bitmeyen faydası vardır. Nar suyu hangi hastalığa iyi gelir? Her gün nar suyu içersek ne olur? Günde ne kadar nar suyu içilmeli? gibi sorulara cevap arıyorsanız içeriğimizi okumaya devam edin 👇
Nar çiçekleri, yaprakları, meyveleri, tohumları ve kabukları yüksek oranda. antioksidan, fenolik bileşen, C vitamini içerir. Narın içerdiği bu maddelerin insan sağlığına olumlu etki yapması ve fonksiyonel besinler grubuna girmesiyle birlikte narın önemi giderek artmaktadır.
Cilt bariyerini güçlendirmeye destek olur.
Derinin nemlenmesine ve nem kaybını önlemeye katkı sağlar.
Bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihaba, mide ve bağırsak ülserlerine karşı etkisi vardır.
Stearik asit bakımından oldukça zengindir.
Her gün bir bardak doğal nar suyu içmeye başlayınca, tansiyonunuz dengelenmeye başlayacaktır. Tansiyon olarak da bildiğimiz kan basıncının dengelenmesiyse uzun vadede sizi özellikle yüksek tansiyon gibi ciddi problemlerden uzak tutuyor. Potasyum, C vitamini ve polifenoller açısından zengin olduğu için kan dolaşımını düzenleyen nar suyu tansiyonun düşmesine yardımcı olabilir. Yüksek tansiyon sorunu yaşayanlara önerilir.
Kan dolaşımını düzenlemekle görevli olan nar suyu aynı zamanda kan damarlarında birikebilecek plak oluşumunu da engelleyerek damar tıkanıklığı, kalp krizi ve hatta inme ve inme gibi ani kalp damar hastalıklarından vücudu korur.
Nar suyu, içerdiği C vitamini ve opfenollerden aldığı güç sayesinde antioksidan özellik gösterir. Yani vücuda giren serbest radikaller, yabancı maddeleri ve zararlı maddeleri vücuttan hızla uzaklaştırıyor. Nar suyu, karaciğerde biriken zararlı maddelerin atılmasına da yardımcı oluyor.
Nar suyunun en ilginç ve en az bilinen özelliklerinden biri de tam bir stres savar olmasıdır. Gösterdiği antioksidan özellikler sayesinde sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan nar suyunu eğer her sabah güne başlarken içerseniz kendinizi stresten çok daha uzak bir hayatın içinde bulabilirsiniz.
Nar suyu başta C vitamini olmak üzere birçok faydalı maddesi sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve bunun sonucunda yağ yakım sürecini hızlandırır. Sizi obezite gibi zamanla oluşabilen hastalıklardan koruyabilir.
Nar suyunun düzenli olarak tüketilmesi kan akışının sağlıklı bir şekilde devam etmesine yardımcı olarak beynin ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlar. Böylece beynimiz başta hafıza olmak üzere birçok işlevi daha verimli bir şekilde yerine getirebilir.
Nar suyunun antioksidan ve antiviral özellikleri aslında bağışıklık sistemimizin en büyük destekçileridir. Nar suyu, vücudumuzdaki zararlı maddeleri uzaklaştırır. Bu bizi grip, soğuk algınlığı ve birçok kanser türü gibi kış hastalıklarından korur. Nar suyu ayrıca mevcut rahatsızlıkların iyileşme sürecini de destekler.
Nar suyunun vücut üzerindeki etkileri bunlarla sınırlı değildir. Cildinizde sık sık sivilceler çıkıyorsa, her gün nar suyu içmek mevcut sivilcelerin önlenmesine ve kısa sürede giderilmesine yardımcı olabilir. Kırışıklık oluşumunu olabildiğince geciktirdiği bilindiği gibi erken yaşlanma belirtilerini de önler.
Vücudunuzda ödem veya şişkinlik varsa nar suyunun idrar söktürücü özelliğinden yararlanabilirsiniz. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı nar suyu düzenli tüketildiğinde vücuttaki ödem ve şişkinliklerin azalmasına yardımcı olarak yaşam kalitesini yükseltir.
Narı mevsiminde tüketmek, vücutta yer alan ve güneş yanıklarına neden olan serbest radikallerin durdurulmasında oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra narda bulunan antioksidanlar cilt tümörlerini engeller.
Mide rahatsızlığı olan kişilerde ağrıya neden olabilir.
Gaz ve şişkinlik hissi yaratır.
İshal gibi bağırsak problemlerine neden olabilir.
Narın, alerjik etki yaratabileceği de unutulmamalıdır. Bu alerjilerin belirtileri kaşıntı, şişme, boğazda tahriş, mide ağrısı ve kurdeşendir. Ciddi durumlarda, nefes darlığı, boğaz ve dil şişmesi, hatta hayati tehlike yaratan şok yaşanabilir.
Ayrıca, narın kullanılan ilaçlarla bir etkileşimi olabilir. İlaç kullanılıyorsa hangi meyve ve sebzelerin tüketilip tüketilemeyeceği mutlaka hekime sorulmalıdır.
Her şeyin fazlasının zararlı olabileceğini unutmamak gerekir.
Tempura geleneksel Japon lezzetinden biridir. İs…
Simit ve poğaça gibi unlu mamuller, evde kahvalt…
Kahvaltı sofranızın vazgeçilmezi yumurtayı haşla…

source

Linkler