Her gün bir bardak bin derde deva: Yorgunluğu bitiriyor, kan kaybını önlüyor, kanserle savaşıyor… – Tgrthaber

Eylül 19, 2022 0 Yazar: admin

Birçok türü olan ve son dönemde farklı meyvelerle de çeşitlendirilen turşu hem lezzetli hem de sağlıklı bir garnitür. Turşunun suyu da kendisi kadar faydalı. Uzmanlar, düzenli turşu tüketiminin aşırıya kaçılmadığı takdirde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve özellikle de gribal enfeksiyonlara karşı kalkan oluşturduğunu belirtiyor. Kabızlıktan kansere kadar birçok sağlık sorununa ilaç olan turşunun akıl almaz faydalarını sıralıyoruz.
Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre günlük düzenli olarak tüketilen turşu sayesinde kilo vermek kolaylaşıyor. Özellikle sirkeyle yapılan turşularda bu durum daha etkili oluyor. İçeriğinde bulunan antioksidan ve probiyotikler kilo verme hızını arttırıyor.
K vitamini kanın pıhtılaşmasından sorumludur. Bu vitaminde eksiklik var ise küçük bir yara bile çok fazla kan kaybına neden olabiliyor. Ancak turşu tüketimi bu noktada devreye giriyor. En  sağlıklı besinlerden olan turşu yüksek K vitamini ile kanın normal formunda kalmasını sağlıyor. 

Turşu zengin içeriğiyle yorgunluğa karşı da oldukça etkin bir rol üstleniyor. Özellikle akşam eve geldiğinizde kendinizi yorgun hissediyorsanız bir bardak turşu suyu yanında 1-2 tane turşu yemenin yorgunluğunuza ne kadar iyi geldiğini görebilirsiniz.
Başka bir araştırma da turşu ve suyunun tüketilmesinin sporcularda kas spazmlarını azalttığını gösteriyor. Önemli bir güne hazırlanıyorsanız veya kramp girmesinden korkuyorsanız hangi çeşidinden olduğunun bir önemi olmadan tükettiğiniz birkaç turşu bu durumu ortadan kaldırabilir.

Turşu, krampları önlemenin yanı sıra antioksidanlar, C ve E vitaminleri açısından oldukça zengindir. Cosmopolitan dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre turşu, gerçek bir vitamin kokteyli ve güçlü bir bağışıklık düzenleyicidir. Ayrıca soğuk algınlığına ve gribe karşı bağışıklığın korunmasında en etkili besindir.

Kadınların adet dönemlerinde iştahlarının artması fizyolojik bir durumdur. Uzmanlar bu dönemde tüketilen turşu ve turşu suyunun asiditesi nedeniyle iştahı kestiğini ve şekerle dolu bir enerji içeceğinden çok daha faydalı olduğunu belirtiyor. Ayrıca, düzenli turşu tüketmek adet dönemlerindeki şişkinliği de ortadan kaldırıyor.
YAPILIŞI:

source