Her gün bir yemek kaşığı için 1 hafta sonra etkisini görün! Bağımlısı olacaksınız – KARAR

Ekim 30, 2022 0 Yazar: admin

Sirke, günlük hayatta temizlikten gıdaya pek çok farklı alanda kullandığımız önemli bir üründür. Elma sirkesi ise güçlü yapısı sayesinde hem hijyen amaçlı hem de beslenme amaçlı sıkça kullanılmaktadır. İşte elma sirkesinin zararları ve faydaları…
Sirke, günlük hayatta temizlikten gıdaya pek çok farklı alanda kullandığımız önemli bir üründür. Elma sirkesi ise güçlü yapısı sayesinde hem hijyen amaçlı hem de beslenme amaçlı sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca elma sirkesi evde kolaylıkla yapabileceğimiz bir üründür.
Elma sirkesi, çok yüksek miktarda vitamin ve mineral içermez. fakat ellma sirkesinin faydalı olmasını sağlayan özelliği fermantasyon sürecinde oluşan asetik asittir. Bu doğal probiyotik, sindirim sistemi ve bağırsaklar üzerinde olumlu etkiler yaratır. Ayrıca antioksidan özelliği ile hücrelerin zarar görmesini engeller. Elma sirkesinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:
Elma sirkesinin faydaları ile ilgili en yaygın inanış; kan şekerinin kontrolünün sağlanması ve diyabetin önlenmesinde yardımcı olmasıdır. Yemekten sonra elma sirkesi tüketmenin kan şekerini düşürdüğü iddia edilir.
Bu da tip 2 diyabetli ve prediyabetli kişilere destek olabilir. Ancak elma sirkesinin tek başına kan şekerini düşürmesini beklemeyin. Diyabeti önlemek ve kan şekerinizi dengede tutmak için doğru bir diyet yapmanız gerekir. Elma sirkesi bir diyabet tedavisindeki hiçbir ilacın yerine geçemez. Diyabet tedavisinde yardımcı bir rol üstlenebilir.
elma.jpg
Elma sirkesinin, atardamarlarda yağ oluşmasına neden olan trigliseridleri düşürücü etkisi olabilir. Ayrıca elma sirkesi, kötü kolesterolü (LDL) nötrolize etmeye yardımcı olabilen pektin adlı bir lif içerir. Ancak elma sirkesi içerek kolesterolünüzü düşüreceğiniz yanılgısına düşmeyin.
Elma sirkesindeki dost bakteriler, enfeksiyonlardan korunarak bağışıklık sistemini güçlü kılar. Ayrıca sağlıklı bakteriler, hastalandığınızda da çabuk iyileşmenizi sağlar. Elma sirkesinin vücudumuzdaki patojenlerle savaşabileceği düşünülür.
Kilo vermek isteyen kişiler için elma sirkesi iyi bir yardımcı olabilir. Ama elma sirkesi içerek kilo vereceğinizi düşünmeyin. Uyguladığınız sağlıklı bir diyete elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Ancak kilo verme fikriyle elma sirkesini direkt içmeyin. Salatalarınıza ya da bazı yemeklerinize ilave edebilirsiniz.
Pastörize edilmemiş elma sirkesi, diğer probiyotikler gibi sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını sağlayan bağırsak dostu bakteriler içerir. Bu da hazımsızlık gibi sorunları olan kişiler için rahatlatıcı olabilir. Yine gastroözofagial reflü hastalığı ataklarını yatıştırdığı iddiası da elma sirkesinin faydalı olarak nitelendirilmesini sağlar. Ancak asitli yapısı nedeniyle elma sirkesi içmek sakıncalı kabul edilir. Hatta bazı araştırmalar, reflü, ülser veya diğer mide rahatsızlıklarını kötüleştirdiği yönündedir.
Antibakteriyel ve antifungal özelliği sayesinde, elma sirkesi daha sağlıklı bir cilt ve tırnaklar için doğal bir ilaç görevi görür. Elma sirkesinin cilde faydaları sert, çatlamış topuklar ve ayak mantarları üzerindeki etkilerinden anlaşılabilir. Elma sirkesi, kuruyan cildi yumuşatabilir.
elma2.jpg
Elma sirkesinin saça faydaları özellikle kuru saçlarda görülebilir. Kuru, kırılgan saçlarınız veya kaşıntılı bir saç deriniz varsa, birkaç damla elma sirkesi faydalı olabilir. Saç ve cildimizin pH değeri 5.5 civarındadır ve asidiktir. Normal saç tipi ürünleri alkalidir ve saçların kurumasına sebep olur. Şampuan sonra da kullanabileceğiniz elma sirkesi, saçınızın pH dengesini korumaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra, elma sirkesi saçlarda kepek oluşmasını da engelleyebilir. Zira elma sirkesinin mantar önleyici özellikleri sayesinde yağ birikemez ve malassezia gibi maya mantarı oluşamaz. Ayrıca saç sağlığı konusunda ayrıca yıllardır yanlış bir inanış kulaktan kulağa dolanır. Elma sirkesi, saç biti ve ‘sirke’ olarak bilinen yavrularının yok edilmesinde ilaç olarak kullanılır. Ancak bu doğru değildir. Bit ile mücadele için bir doktora danışmak ve eczaneden alınan bir ilaçla tedavi olmak gerekir. Zira saç biti, insan üzerinde yaşayan ve kanıyla beslenenen bir parazittir ve tedavi edilmelidir.
Cildin pH’ını dengelemede yardımcı olurken pürüzsüz ve yumuşak bir yapısı oluşmasına zemin hazırlar. Doktorunuzun kontrolünde yüzünüze uygulayacağınız elma sirkesi, peeling etkisi yaratabilir.
Elma sirkesinin faydaları olduğu kadar zararları da olabilir. İşte elma sirkesinin zararları:
Eskiden ateş düşürmede sıkça kullanılan sirkeli su hala uygulanabiliyor. Elma sirkeli su ile ıslatılmış bez vücut sıcaklığının düşürülmesinde yatıştırıcı olabilir. Ancak ardından daha yüksek derecelerde ateşe sebep olabilir.
“Elma sirkesi nasıl yapılıyor?” sorusunun cevabı aslında çok basittir. Çünkü elma sirkesi aslında elmadaki şekerin fermente olmasıyla elde edilir. Elmadaki şeker, maya ile alkole dönüşür. Bakteriler, bu alkolü asetik aside çevirir. Bu da sirkeye ekşi tadını ve keskin kokusunu verir. Elma sirkesinin iki farklı üretim şekli vardır. Birincisi geleneksel yöntem olarak da bilinen, bir varilin yüzeyinde asidik asit bakteri kültürünün tabaka oluşturduğu yüzeyel bir tekniktir. Bu tabaka ‘sirke anası’ olarak bilinir. Ev yapımı elma sirkesinin faydaları nedeniyle kişiler bu yöntemi evde uygulayarak sirke elde ederler. Diğer yöntem ise daldırma yöntemi olarak adlandırılan ticari olarak da tercih edilen endüstriyel yöntemdir.
“Elma sirkesinin faydaları nelerdir” ve “Elma sirkesi nasıl kullanılır?” soruları bir merak konusudur. Ancak hiçbir besinden mucizevi faydalar beklenmemelidir. Örneğin elma sirkesinin kanser, yüksek tansiyon gibi hastalıkların tedavinde iyileştirici etkileri olduğundan bahsedilir. Ancak bununla ilgili araştırmalar yetersizdir. Hatta tansiyon ilacı kullanan kişilerin doğrudan elma sirkesi içmesi sağlık sorunlarına yaratabilir. “Elma sirkesi tansiyonu düşürür mü?” diye merak ederken sağlığınızdan olmayın.
Elma sirkesi sağlıklı ve dengeli beslenme düzenine ekleyebileceğiniz bir besindir. Ancak asitli yapısı nedeniyle fazla ve yanlış tüketimi çeşitli sorunlara neden olabilir. Kilo vermek uğruna ya da kan şekerinizi düşürmek için elma sirkesini direkt olarak tüketmeyin. Elma sirkesinden alacağınız faydaları diyetinizin içinde tükettiğiniz salatanın sosuna elma sirkesi koyarak almaya çalışın. Kilo vermeye ya da kan şekerinizi dengede tutmaya çalışıyorsanız, egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin.

source

Linkler