Her gün tüketiyorsanız kansere hazır olun! Hayat karartan besinden nasıl kurtulursunuz? – Tgrthaber

Temmuz 29, 2022 0 Yazar: admin

Şeker ve bağımlılığıyla mücadele etmek sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamak isteyenler için zaruri bir seçenek diyebiliriz. Çocukluğundan beri glisemik indeksi yüksek gıdalara alışık olan insanların, hızlı bir şekilde bundan vazgeçmesi elbette kolay olmuyor. Ancak sizi şekere bağımlı hale getiren bu gıdaların yerine daha sağlıklı besinleri koyarsanız, bağımlılığınızdan kurtulmanız daha kolay hale geliyor. Aslında burada yapmanız gereken gıdadan tamamen vazgeçmek değil, yerine başka bir gıdayı koyarak yer değişikliği yapmak. Böylece beyne verilen bu sinyal artık o besini hiç yemeyeceğiniz algısı yerine, onun yerine geçen besini onun gibi tüketeceğinizi algılayacak ve işinizi kolaylaştıracaktır.
Tüm öğünleriniz yağ ve protein içermemeli. Sebzeler, baklagiller, kuruyemiş ve tohumlar en sağlıklı karbonhidrat içeriğine sahip besinlerdir. İşlenmiş ve şekerli yiyecekler gerçek yiyecekler değildir. Bu yiyecekler, şeker bağımlılığını arttıran ve tehlikeli hastalıkların önünü açan sağlık için tehlikeli bir silah görevindedir.
Protein ağırlıklı beslenme şekli, şeker tüketimini yadsıyan bir yöntemdir. Yumurta, kuruyemiş ezmesi, protein içecekleri gibi ürünlerle yaptığınız bir kahvaltı, vücut sağlığınız için son derece yararlı olabilir. Ayrıca uykuya geçmeden 4 saat evvel yemek yemeyi sonlandırmak, şeker bağımlılığını yok eden etkenlerdendir.

Beslenme şeklinizi değiştirmek birden mümkün olmasa da karar verdiğinizde yapacağınız küçük değişikliklerle şekeri hayatınızdan yavaş yavaş çıkarabilirsiniz. Bu durumda tükettiğiniz rafine şekerli besinler yerine kurutulmuş meyveleri, şekerli içecekler yerine, meyvelerle yapılmış kompostoları tercih ederek bağımlılıktan kurtulmanın ilk adımlarını atabilirsiniz.
Fazla yemek yemenin ve şekere karşı zafiyet göstermenin bir diğer sebebi de stresli bir hayat sürmektir. Stresle yemek yeme üzerindeki bu paralellik sizi şekere daha bağımlı hale getirebilir. Strese neden olan sorunun kaynağına inerek kurtulduğunuzda şekere karşı aşırı isteğinizin de azaldığını görebilirsiniz.

Aklınıza karbonhidratlı ya da şeker içeren besinleri tüketme isteği geldiğinde yürüyüşe çıkmayı deneyin. Sağlıklı şekilde dikkatinizi dağıtacak olmak, tatlı isteğini azaltır ve yaptığınız egzersiz endorfin düzeyini arttıracaktır.
Tatlı isteğine neden olacak ne varsa gıda hassasiyetinden kaynaklanabilir. Bunun nedenini öğrenirseniz şekere karşı olan ilginizden uzaklaşabilirsiniz. Çünkü insanlar genelde şeker, gluten ve süt ürünleri gibi gizli alerjinin olabileceği besinlere karşı ilgi duyma eğilimindedir.

Yürütülen çalışmalar az ve düzensiz uykunun glisemik indeksi yüksek gıdalara karşı hassasiyeti arttırdığını gösteriyor. Uyku düzeni bu bağlamda önem kazanıyor. Günde 7-8 saat uykunun sağlıklı beslenmeye de katkısı bulunuyor.
Tatlı isteğinin azalmasında D vitamini ve Omega-3 içeren besinler önemli rol oynuyor. Bu noktada D vitamini doğal olarak güneşten almak ya da D vitamini içerikli vitamin kullanmak şekerli besinlere olan hassasiyeti azaltıyor. Ayrıca yağlı balık tüketmek, beslenmede yeşil yapraklı sebzeleri seçmek şeker bağımlılığından kurtaran uygulamalardır.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler