Herkesin derdi: Baş ağrısı! Neden baş ağrısıyla uyanırız? İşte, baş … – Tgrthaber

Aralık 17, 2022 0 Yazar: admin

Baş ağrıları; susuz kaldığımızda ortaya çıkabilir, bu bazen çok uzun süre güneşte kaldığımızda da olur. Sabahları uyanınca yaşanan baş ağrısı oldukça yaygındır ve bu ağrıların çoğu çok ciddi olmayan çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. En yaygın baş ağrısı belirtileri soğuk algınlığı, grip ya da strestir. Genellikle bu durumlarda endişelenecek bir şey yoktur. Ancak sabahları uzun süre devam eden baş ağrısının altında farklı sorunlar yatabilir. Böyle bir durumda doktora gitmeniz en iyisidir.

Yaklaşık 300 çeşit baş ağrısı türü vardır. Sabahları yaşanan baş ağrısı genellikle saat 4 ile 9 arasında başlar ve uykuyu bölecek derecede olan bir ağrıdır. Baş ağrısının; küme tipi, gerilim tipi, migren ağrısı gibi birçok kategorisi vardır. Sabahları yaşanan baş ağrısı ise paroksismal (ani ve geçici krizler halinde gelen nöbetler) şeklindedir. Konu hakkında yapılan çalışmalar, sabahları baş ağrısı yaşayan insanların çoğunun uyku bozukluğu olduğunu göstermiştir.

Sabahları baş ağrısıyla uyanmamızın birçok nedeni olabilir. İşte o nedenler…
Yapılan araştırmalar, sabahları yaşanan baş ağrısının, “vücut saati”nin kapalı olduğu vardiyalı çalışma esnasında yaşanan ritim bozukluklarından kaynaklanabileceğini göstermiştir. Vücut saati ile uyuduğunuz zaman arasındaki uyumsuzluk nedeniyle, uyandığınızda baş ağrısı yaşayabilirsiniz.  
Uykusuzluk, sabahları yaşanan migren ağrısının nedenlerinden biridir. Uyku bozukluğu, uykuya dalmaya çalışırken, uykuya daldığınızda kendini gösteren ve yeterince dinlenememe hissi uyandıran bir bozukluktur.
Narkolepsi, uyurgezerlik, yanlış yastıkla uyumak gibi etkenler ve aşırı uyuma, uyuyamam gibi uykuda yaşanan ani değişiklikler, baş ağrısını tetikler.
Uyku bozukluğu olanların çoğu bruksizm (uyurken bilmeden dişlerini gıcırdatma) ve huzursuz bacak sendromu gibi rahatsızlıklar yaşar. Sabahları yaşanan baş ağrısı, aynı zamanda uyku apnesi (uyku esnasında solunum durması) olabileceğine de bir işarettir. Bu rahatsızlık, gece boyunca hava yollarının daralması ve geçici nefes alamama anlamına gelir. Uyku apnesi de ertesi gün baş ağrısı ile uyanmaya ve gece boyunca horlamaya neden olur.

Depresyon ve kaygı, uykusuzluk belirtileridir. Bu sebeplerden dolayı da sabahları baş ağrısı yaşanabilir. Aspirin gibi ilaçlar ve ağrı kesiciler, kafein eksiği kronik baş ağrısı ve migrene neden olur.  Baş ağrısının sebeplerinden biri de alkoldür. Alkolden kaynaklanan baş ağrısı yeterli su içerek, biraz daha uyuyarak ve ağrı kesici alarak bitebilir.
Bazen baş ağrıları daha ciddi bir sağlık sorununa işaret eder, ancak bu oldukça nadirdir. Düzenli olarak baş ağrısı çekiyorsanız ve sebebinden emin değilseniz, özellikle başka semptomlar da varsa doktora görünmeniz önerilir.
Öyle ki beyin tümörünün belirtilerinden biri de baş ağrısı, görme ve konuşmakta zorluk, hafıza güçlüğü gibi zihinsel işlevlerde yaşanan değişikliklerdir. Yüksek tansiyon ve inmenin de baş ağrısına neden olduğunu bilmekte fayda vardır.

source

Linkler