Hiçbir belirti göstermeyen Batı Nil Virüsü Türkiye sınırında! Uzmanlar özellikle bir bölgeye dikkat çekti – Tgrthaber

Eylül 5, 2022 0 Yazar: admin

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı düşünülen koronavirüsle dünyanın mücadelesine bir de maymun çiçeği virüsü eklenmişken İtalya’yı alarma geçiren, Yunanistan’da 11 kişinin ölümüne neden olan Batı Nil Virüsü korku saçmaya başladı. Geçmişte dünyaya büyük sıkıntılar yaşatan Batı Nil Virüsü’nün yeniden ortaya çıkması büyük bir paniğe neden oldu. Türkiye sınırına dayanan Batı Nil Virüsü, Yunanistan’da her 10 kişiden 1 kişiyi öldürüyor. Batı Nil Virüsü’nün en korkutucu yanı ise herhangi bir belirti göstermemesi… 
Yunanistan’da peş peşe ölümlere neden olan virüsün ardından Türkiye tarafına ”Dikkatli olun” uyarıları yapıldı. Sinekler yoluyla bulaşan virüsün Türkiye’de görülme ihtimalinin çok arttığını belirten uzmanlar, özellikle Ege tarafında bataklık gibi yerlerden her ihtimale karşı uzak durulmasını tavsiye etti.

Batı Nil Virüsü ile ilgili asıl korkutan detay ise belirti konusuyla ilgili. Çünkü Batı Nil Virüsü, vücuda girmesinin ardından kendisine has belirtiler vermek yerine hemen hemen herkesin yaşadığı gribal enfeksiyon belirtilerini veriyor. Bu da hastalığın ayırt edilmesini zorlaştırıyor.

source